צוותי החילוץ הצליחו להגיע למקום התרסקות המסוק ברומניה. אנשי הצוות עסוקים כרגע בעיגון המנוע שנמצא תלוי, כדי שלא ידרדר על הצוות שרוצה להיכנס לעומק של 200 מטר, שם נמצא גוף המטוס וכנראה גם גופות הנעדרים.

בטלוויזיה הרומנית שאת תמונותיה אנו מעבירים בערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט מביעים חשש שהמנוע ידרדר וימעך הכול. מהצוות נמסר כי מזג האוויר מעורפל מעט. מהמטוס לא נשארו הרבה שרידים וישנו קושי גדול באיתור הנעדרים. תנאי מזג אוויר קשים וערפל כבד מקשים על החיפוש. לפי הדיווחים, הצוותים לא מצליחים לעגן את מנוע המסוק ולכן עדיין לא מצליחים ליצור גישה לנעדרים ולחילוצים.

כתב הטלוויזיה הרומנית שנמצא במקום ההתרסקות אמר כי קשה מאוד להאמין שבמצב הזה יש ניצולים. בתמונות ניתן לראות בבירור את שרידי המסוק המפוייח.

המסוק התרסק אתמול סמוך לשעה 15:20, ובשל האזור בו התרסק היה קושי גדול לצוותי החילוץ וההצלה להגיע למקום. לאחר הדיווח המוקדם יותר כי באזור נמצאות גופותיהם של החיילים הישראלים, ניתן לצפות עכשיו בתמונות ראשונות מעל אזור ההתרסקות.

ראש צוות החילוץ הרומני בהרי הקרפטים, מישה אופריש, דיווח הבוקר כי הוא רואה את שאריות מסוק היסעור שהתרסק אמש, "מפוזרות על פני שטח גדול מאוד". אופריש הוסיף כי "ניתן לראות גם גופות". בראיון טלפוני לטלוויזיה הרומנית אמר, כי כעת מנסים למצוא את השברים על האזור העצום בהם הם מפוזרים.

אופריש אמר עוד כי ניתן להגיע למקום רק בעזרת מסוקים - ומשם ברגל, כיוון שהאזור מאוד הררי. לדבריו, לפי הממצאים בשטח, המסוק הרוס לחלוטין לאחר שהתנגש חזיתית בסלע בגובה של 2,000-2,500 מטרים. "כרגע ישנה ראות טובה מאוד בשטח", דיווח.

החיפושים הופסקו בלילה ונמשכו בבוקר

שגריר ישראל ברומניה אורן דוד אמר בשיחה עם גלי צה"ל, כי החיפושים אחר הנעדרים חודשו בשעה 7:00 בבוקר וכי צוותי חיפוש הגיעו לאזור האסון בשעה 8:00. החיפושים הופסקו אמש בשל תנאי מזג אוויר גרועים.

הלילה התיר צה"ל לפרסום את שמותיהם של הנעדרים, חמישה קצינים ונגד מחיל האוויר. שמות הנעדרים: סגן אלוף במיל' אבנר גולדמן בן 48 ממודיעין, סגן אלוף דניאל שיפנבאור בן 43 ממושב קדרון, רב סרן יהל קשת בן 33 מחצרים, רב סרן ליאור שי בן 28 מתל נוף , סגן ניר לקריף בן 25 מתל נוף ורב סמל אורן כהן בן 24 מרחובות.

בעקבות התרסקות המסוק הורה מפקד חיל-האוויר האלוף עידו נחושתן, על עצירת כל טיסות האימונים בזרוע ליום אחד, אך הפעילות המבצעית בחיל תימשך. בנוסף, מינה נחושתן צוות תחקיר מיוחד בראשות תת-אלוף לחקירת נסיבות התאונה הקטלנית.

מזג האוויר מקשה על החיפוש

כאן אירעה ההתרסקות, ע"פ הדיווחים
כאן אירעה ההתרסקות, ע"פ הדיווחים | צילום:

כלי תקשורת ברומניה מדווחים כי המסוק הצה"לי התרסק בשעות אחר הצהריים במרכז המדינה, בתאונת אימונים. על פי הדיווחים - הקשר עם המסוק אבד, וכעת קיים חשש לחיי שבעה בני אדם שהיו עליו - שישה חיילים ישראלים וחייל רומני אחד. משפחות החיילים קיבלו הודעה - ובשלב זה הם עדיין מוגדרים כנעדרים מבחינת צה"ל. בכלי התקשורת הרומניים דווח בתחילה כי אותרו כל שבע הגופות של אנשי הצוות, אך בהמשך, כאמור, עודכנו הנתונים.

על פי הדיווחים המסוק הישראלי התרסק במהלך תרגיל משותף בשם "בלו-סקיי", עם כוחות רומנים, במרכז המדינה. בשל תוואי השטח הבעייתי, קיימת בעיית גישה לאזור - כך דווח בכלי התקשורת. חיל האוויר הרומני הבחין שהמסוק נעלם מהרדאר - ואז הוכרז מצב חירום. ככל הנראה טייס המסוק השני לא ראה את ההתרסקות בשל עננות כבדה, ובחיל האוויר מעריכים בשלב זה כי סיבת התאונה היא ראות לקויה ולא תקלה טכנית.

צוותי חילוץ רומנים, אנשי צבא, חיל הרפואה המקומי ואמבולנסים בדרך למקום ההתרסקות, אך עדיין קשה להגיע לאזור בגלל תנאי השטח ומזג האוויר.

עם זאת, עדיין נבדקת אפשרויות נוספת: אחת היא שמדובר בתקלה טכנית שגרמה להתרסקות. שבוע קודם לכן הייתה תקלה דומה, אולם היא לא טופלה. אפשרות אחרת שנבדקת היא שהמסוק התנגש בצלע הר ומתרסק - ואופציה נוספת היא שהמסוק התפוצץ באוויר.

שר הביטחון עודכן ע"י הרמטכ"ל בוושינגטון

שגריר ישראל ברומניה נמצא בחדר המצב ומתעדכן בזמן אמת בכל הנעשה באירוע. בין היתר, הוא גם עוסק בתיאום הגעתן של משלחות החיפוש והגעתם של מטוסי ההרקולס הישראליים לרומניה. חלק מההתעכבות נובעת ממזג האוויר הכבד השורר באזור.

שר הביטחון אהוד ברק נמצא בוושינגטון, ועודכן על התקרית על ידי הרמטכ"ל. האימון המשותף של חילות האוויר של ישראל ורומניה היה צפוי להימשך עד מחר, אך בעקבות האסון הודיעה ישראל כי היא מפסיקה את האימון.

מודי אפרים, יועצו המדיני של נשיא המדינה שמעון פרס, אמר הערב בשיחה עם חדשות 2 כי נציגים ישראלים פועלים על מנת להקים חדר פיקוד מהר ככל שניתן, על מנת לטפל בנושא. "ניערך לקבל את הצוותים שמגיעים מהארץ. זה יכלול סיוע, חילוץ וצוותים רפואיים שאמורים להגיע", אמר אפרים.

חילות האוויר של ישראל ורומניה מקיימים בשנים האחרונות אימונים משותפים, ובהם מתורגלים תדלוק ונחיתה בגובה רב להצנחת אפסניה כבדה. באימונים נוטלים חלק מטוסי הרקולס ומסוקי יסעור של חיל האוויר, והם נעשים במזג אוויר שונה ובתנאי שטח שונים מאלה שבארץ.

דובר צה"ל: האימון - חלק מהיערכות למלחמה

דובר צה"ל תא"ל אבי בניהו אמר הערב בשיחה עם חדשות 2 כי מדובר ככל הנראה באימון שגרתי במסגרת הקשרים בין הצבאות, שנועד לתרגל את פעילות חיל האוויר באזור ההרי, בשטחים אחרים - כדי להתכונן למלחמה.

"בשעה 18:00 לערך התקבל דיווח שאבד הקשר עם המסוק", סיפר תא"ל בניהו. "במסוק היו ארבעה טייסים, שני מכונאים ומשקיף רומני אחד". לדבריו, מפקד חיל האוויר שוחח עם עמיתו הרומני לשם תיאומים.

"נוציא מטוס הרקולס של חיל האוויר עם צוותים של איתור, חיפוש ותובלה", אמר תא"ל בניהו.

מלשכת דובר צה"ל נמסר הערב: "במקום ההתרסקות מתנהלים כעת חיפושים. חיל-האוויר נערך להוצאת מטוס מיוחד לרומניה ובו צוותים רפואיים, צוותי איתור, תחקור וכיוצא בזאת. מפקד חיל-האוויר, אלוף עידו נחושתן, מינה צוות תחקיר בראשות תת-אלוף לחקירת נסיבות התאונה. בשיחה עם עמיתו, מפקד חיל האוויר הרומני, סוכם על שיתוף פעולה של שני חילות האוויר בחקירת התאונה".

התקשורת הרומנית: ב-15:20 נותק הקשר

בשעה 15:20, על פי כלי התקשורת הרומניים, דווח על אובדן הקשר והשרידים נמצאו רק יותר משעתיים לאחר מכן. בתקשורת דווח כי בימים האחרונים משתוללות סופות רעמים וברקים באזור בו נערך התרגיל.

מהות התרגיל, שנמשך 11 ימים, הייתה לתרגל טיסה בגובה נמוך לשם איתור, חילוץ והענקת טיפול רפואי.

בהכנת הידיעה השתתפו כתבינו רוני דניאל, ערד ניר, אודי סגל ויואב אבן

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

אסון ברומניה - סיקור מיוחד

לפני כחודש הציעה ישראל לבטל את התרגיל

לוחמי 669 יחלו בחילוץ הגופות

נמצאה הקופסה השחורה של המסוק שהתרסק

תחקיר ראשוני: טעות אנוש ומזג האוויר גרמו לאסון

תיעוד: כך נראו החיפושים אחרי הגופות

תמונות ראשונות מאזור האירוע

"אבנר סימס אתמול: ד"ש ונשיקות"

דב קשת על בנו יהל: הוא היה מלח הארץ האמיתי

6 משפחות התבשרו: "הבן נעדר"

חודשו חיפושי הנעדרים בהתרסקות

כך כנראה התרסק מסוק היסעור

כוחות חילוץ ימריאו לרומניה

שישה חיילים נעדרים בהתרסקות מסוק ברומניה

קווים לדמותו של מסוק היסעור

מדוע חיל האוויר מתאמן ברומניה?

עד ראייה מתאר את אירוע ההתרסקות