בשעות הבוקר המוקדמות החלו לוחמי יחידת החילוץ בהיטס של חיל האוויר, יחידה 669, במבצע המסובך של חילוץ הגופות מאזור ההתרסקות. לוחמי היחידה בראשות מפקד היחידה הגיעו לאזור ב- 3 מסוקי יסעור, אולם הם נחתו במרחק של כ-3 קילומטרים מהאתר בו נמצאו הגופות וצועדים לשם רגלית משום שלא ניתן לבצע נחיתה באזור.

מזג האוויר במקום, בניגוד לתנאים הקשים של הימים האחרונים, בהיר למדי ויאפשר חילוץ מהיר יחסית, כך מקווים לפחות בחיל האוויר. במאמצי החילוץ של הגופות נוטלים חלק גם חיילי יחידת הכלבנים, והם צפויים להימשך מספר שעות, זאת בשל תנאי השטח הסבוכים.

לאחר שגופות החללים יחולצו - צוות של הרבנות הצבאית יקבל לידיו את הגופות ויבצע זיהוי ודאי של ההרוגים, כפי שנהוג בצה"ל. מי שיהיה אחראי על זיהוי הגופות יהיה הרב הצבאי הראשי, תא"ל רפי פרץ, לו יש קשר ישיר לטייסת דורסי הלילה שאנשיה היו מעורבים בתאונה.

אתמול פרץ הגיע למשפחות השכולות וניחם אותן בשעתן הקשה. פרץ סיים את תפקידו בטיייסת דורסי הלילה בדרגת סא"ל, לפני שהועלה לדרגתו הנוכחית. הרבצ"ר הכיר את ארבעת הטייסים שנספו באסון מתוקף תפקידו בטייסת וכן בבית הספר לטיסה שם שימש כמדריך. עתה יטפל פרץ בהבאת גופותיהם לקבר ישראל

נמצאה הקופסה השחורה

בצה"ל מקווים כי פענוח "הקופסה השחורה" של המסוק, שנמצאה אתמול באזור התרסקות המסוק ברומניה, תוכל לשפוך אור על מה שאירע בכלי הטיס בשניות שקדמו להתרסקות בה נהרגו ששת אנשי חיל האוויר.

צילומי הקופסה השחורה הועברו כבר לישראל, ובימים הקרובים ינתחו אנשי חיל האוויר את המידע הטמון בה ולהבין לעומק מה בדיוק גרם להתרסקות הקטלנית

התחקיר הראשוני: מזג האוויר וטעות אנוש הובילו לאסון

אמש פרסמנו כאן בחדשות 2 פרטים מהתחקיר הראשוני שנועד להבין מה קרה ברגעים שהובילו לתאונת המסוק הקשה. הדברים הגיעו לישראל באמצעות קברניט המסוק השני, מי שביצע את התרגיל יחד עם המסוק הצה"לי שהתרסק, שסיפר על השניות האחרונות באוויר לפני האסון.

לדברי הקברניט, הוא ביקש מהמסוק השני להתרחק מעט אחד מהשני משום שהם נכנסו לענן, ושניות ספורות לאחר מכן התנגש המסוק בצלע ההר. עם זאת, עדיין קשה לדעת מה קרה בתא הטייס של המסוק שהתרסק באותן השניות, ובצה"ל מנסים להבין בדיוק את אשר אירע שם, מלבד העדות של המסוק השני.

ידוע כי קיים במסוק מכשיר מיוחד שאמור להתריע מפני התקרבות לצלע הר. השאלות שנשאלות כעת הן, קודם כל, האם הוא פעל והאם התריע על התקרבות להר, והאם הוא עשה זאת מאוחר מדי - משום שבגובה הזה, באוויר הדליל, קשה מאוד לתמרן את המסוק. לשאלות הללו עדיין אין תשובה ודאית.

ממה שמתבהר כעת, עולה כי מדובר בטעות אנוש בעקבות מזג האוויר הקשה ולא בתקלה טכנית במסוק. עם זאת, התאונה החמורה לא צפויה להשפיע על המשך פעילות חיל האוויר. האימונים לא ייפסקו, חיל האוויר לא יפסיק לטוס, המסוקים ישובו לטוס - ממש כפי שהיה אחרי אסון המסוקים. חיל האוויר ימשיך להתאמן גם ברומניה, משום שמדובר באימון חשוב להכשרת הטייסים.

צה"ל אישר: נמצאו 6 גופות החללים 

לפנות ערב אתמול התברר הנורא מכל, עם הודעת צה"ל כי באזור התרסקות המסוק הצה"לי ברומניה נמצאו במהלך החיפושים שבע גופות - של ששת חיילי צה"ל והמשקיף הרומני שהיו על סיפונו. למרות תנאי מזג האוויר הקשים, הצליחו צוותי החיפוש והחילוץ המשותפים של ישראל ורומניה לאתר את הגופות - זאת יותר מיממה לאחר האסון הכבד.

מדובר צה"ל נמסר קודם לכן: "בצה"ל התקבל בשעה האחרונה דיווח מרומניה לפיו תובע רומני מוסמך חתם על אישורי מוות ודאי לגבי שבע גופות שנמצאו בשטח ההתרסקות ברומניה. גורמי זיהוי ורבנות של צה"ל שהגיעו עם המשלחת הבוקר נערכים לעלייה לאזור ולאימות המידע".

"קיבלנו מידע מוסמך מהרשויות הרומניות לפיו התובע המוסמך ברומניה חתם על צווי פטירה של שבע גופות שנמצאו באזור ההתרסקות", סיפר דובר צה"ל תא"ל אבי בניהו בשיחה עם חדשות 2. "אנחנו נמצאים עם צוותי זיהוי חללים, אנשי רבנות ורפואה שהגיעו עם המשלחת שיבצעו את מלאכתם. עד שלא יהיה זיהוי ודאי לא נוציא הודעה על כך".

צה"ל הודיע למשפחות החללים

"הודענו לפני מספר דקות על כך למשפחות", אישר תא"ל בניהו. "לאחר שיהיה זיהוי ודאי של הגופות נתחיל בהליכים של חזרה הביתה. יש שבע גופות במצב של מוות ודאי. כל מידע אנחנו מוסרים למשפחות. האזור קשה מאוד, איננו רוצים לסכן את אנשינו ולכן איננו יודעים מתי נוכל להביא את הגופות ארצה. אנחנו ממשיכים למצוא כמה שיותר שרידים כדי להבין מה קרה שם".

שמות ההרוגים: סגן אלוף במיל' אבנר גולדמן בן 48 ממודיעין, סגן אלוף דניאל שיפנבאור בן 43 ממושב קדרון, רב סרן יהל קשת בן 33 מחצרים, רב סרן ליאור שי בן 28 מתל נוף , סגן ניר לקריף בן 25 מתל נוף ורב סמל אורן כהן בן 24 מרחובות.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אסון ברומניה - סיקור מיוחד:

לפני כחודש הציעה ישראל לבטל את התרגיל

נמצאה הקופסה השחורה של המסוק שהתרסק

תחקיר ראשוני: טעות אנוש ומזג האוויר גרמו לאסון

תיעוד: כך נראו החיפושים אחרי הגופות

תמונות ראשונות מאזור האירוע

"אבנר סימס אתמול: ד"ש ונשיקות"

דב קשת על בנו יהל: הוא היה מלח הארץ האמיתי

6 משפחות התבשרו: "הבן נעדר"

כך כנראה התרסק מסוק היסעור

שישה חיילים נעדרים בהתרסקות מסוק ברומניה