החשש לגורלם של ארבעת הטייסים ושני המכונאים שהיו על מסוק היסעור הצבאי שהתרסק ברומניה רק הולך וגובר. כלי התקשורת ברומניה מדווחים כי עד כה אותרו ארבע גופות באזור ההתרסקות, אך ההרוגים טרם זוהו. לדיווח לא התקבל אישור רשמי.

הלילה התיר צה"ל לפרסום את שמותיהם של הנעדרים, חמישה קצינים ונגד מחיל האוויר. שמות הנעדרים: סגן אלוף במיל' אבנר גולדמן בן 48 ממודיעין, סגן אלוף דניאל שיפנבאור בן 43 ממושב קדרון, רב סרן יהל קשת בן 33 מחצרים, רב סרן ליאור שי בן 28 מתל נוף , סגן ניר לקריף בן 25 מתל נוף ורב סמל אורן בן 24 כהן מרחובות.

בעקבות התרסקות המסוק הורה מפקד חיל-האוויר האלוף עידו נחושתן, על עצירת כל טיסות האימונים בזרוע ליום אחד, אך הפעילות המבצעית בחיל תימשך. בנוסף, מינה נחושתן צוות תחקיר מיוחד בראשות תת-אלוף לחקירת נסיבות התאונה הקטלנית.

מזג האוויר מקשה על החילוץ

כלי תקשורת ברומניה מדווחים כי המסוק הצה"לי התרסק בשעות אחר הצהריים במרכז המדינה, בתאונת אימונים. על פי הדיווחים - הקשר עם המסוק אבד, וכעת קיים חשש לחיי שבעה בני אדם שהיו עליו - שישה חיילים ישראלים וחייל רומני אחד. משפחות החיילים קיבלו הודעה - ובשלב זה הם עדיין מוגדרים כנעדרים מבחינת צה"ל. בכלי התקשורת הרומניים דווח בתחילה כי אותרו כל שבע הגופות של אנשי הצוות, אך בהמשך, כאמור, עודכנו הנתונים.

על פי הדיווחים המסוק הישראלי התרסק במהלך תרגיל משותף בשם "בלו-סקיי", עם כוחות רומנים, במרכז המדינה. בשל תוואי השטח הבעייתי, קיימת בעיית גישה לאזור - כך דווח בכלי התקשורת. חיל האוויר הרומני הבחין שהמסוק נעלם מהרדאר - ואז הוכרז מצב חירום. ככל הנראה טייס המסוק השני לא ראה את ההתרסקות בשל עננות כבדה, ובחיל האוויר מעריכים בשלב זה כי סיבת התאונה היא ראות לקויה ולא תקלה טכנית.

כאן אירעה ההתרסקות, ע"פ הדיווחים
כאן אירעה ההתרסקות, ע"פ הדיווחים | צילום:

צוותי חילוץ רומנים, אנשי צבא, חיל הרפואה המקומי ואמבולנסים בדרך למקום ההתרסקות, אך עדיין קשה להגיע לאזור בגלל תנאי השטח ומזג האוויר.

עם זאת, עדיין נבדקת אפשרויות נוספת: אחת היא שמדובר בתקלה טכנית שגרמה להתרסקות. שבוע קודם לכן הייתה תקלה דומה, אולם היא לא טופלה. אפשרות אחרת שנבדקת היא שהמסוק התנגש בצלע הר ומתרסק - ואופציה נוספת היא שהמסוק התפוצץ באוויר.

שר הביטחון עודכן ע"י הרמטכ"ל בוושינגטון

שגריר ישראל ברומניה נמצא בחדר המצב ומתעדכן בזמן אמת בכל הנעשה באירוע. בין היתר, הוא גם עוסק בתיאום הגעתן של משלחות החיפוש והגעתם של מטוסי ההרקולס הישראליים לרומניה. חלק מההתעכבות נובעת ממזג האוויר הכבד השורר באזור.

שר הביטחון אהוד ברק נמצא בוושינגטון, ועודכן על התקרית על ידי הרמטכ"ל. האימון המשותף של חילות האוויר של ישראל ורומניה היה צפוי להימשך עד מחר, אך בעקבות האסון הודיעה ישראל כי היא מפסיקה את האימון.

מודי אפרים, יועצו המדיני של נשיא המדינה שמעון פרס, אמר הערב בשיחה עם חדשות 2 כי נציגים ישראלים פועלים על מנת להקים חדר פיקוד מהר ככל שניתן, על מנת לטפל בנושא. "ניערך לקבל את הצוותים שמגיעים מהארץ. זה יכלול סיוע, חילוץ וצוותים רפואיים שאמורים להגיע", אמר אפרים.

חילות האוויר של ישראל ורומניה מקיימים בשנים האחרונות אימונים משותפים, ובהם מתורגלים תדלוק ונחיתה בגובה רב להצנחת אפסניה כבדה. באימונים נוטלים חלק מטוסי הרקולס ומסוקי יסעור של חיל האוויר, והם נעשים במזג אוויר שונה ובתנאי שטח שונים מאלה שבארץ.

דובר צה"ל: האימון - חלק מהיערכות למלחמה

דובר צה"ל תא"ל אבי בניהו אמר הערב בשיחה עם חדשות 2 כי מדובר ככל הנראה באימון שגרתי במסגרת הקשרים בין הצבאות, שנועד לתרגל את פעילות חיל האוויר באזור ההרי, בשטחים אחרים - כדי להתכונן למלחמה.

"בשעה 18:00 לערך התקבל דיווח שאבד הקשר עם המסוק", סיפר תא"ל בניהו. "במסוק היו ארבעה טייסים, שני מכונאים ומשקיף רומני אחד". לדבריו, מפקד חיל האוויר שוחח עם עמיתו הרומני לשם תיאומים.

"נוציא מטוס הרקולס של חיל האוויר עם צוותים של איתור, חיפוש ותובלה", אמר תא"ל בניהו.

מלשכת דובר צה"ל נמסר הערב: "במקום ההתרסקות מתנהלים כעת חיפושים. חיל-האוויר נערך להוצאת מטוס מיוחד לרומניה ובו צוותים רפואיים, צוותי איתור, תחקור וכיוצא בזאת. מפקד חיל-האוויר, אלוף עידו נחושתן, מינה צוות תחקיר בראשות תת-אלוף לחקירת נסיבות התאונה. בשיחה עם עמיתו, מפקד חיל האוויר הרומני, סוכם על שיתוף פעולה של שני חילות האוויר בחקירת התאונה".

התקשורת הרומנית: ב-15:20 נותק הקשר

בשעה 15:20, על פי כלי התקשורת הרומניים, דווח על אובדן הקשר והשרידים נמצאו רק יותר משעתיים לאחר מכן. בתקשורת דווח כי בימים האחרונים משתוללות סופות רעמים וברקים באזור בו נערך התרגיל.

מהות התרגיל, שנמשך 11 ימים, הייתה לתרגל טיסה בגובה נמוך לשם איתור, חילוץ והענקת טיפול רפואי.

בהכנת הידיעה השתתפו כתבינו רוני דניאל, ערד ניר, אודי סגל ויואב אבן

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

קווים לדמותו של מסוק היסעור