צוותים משותפים של צבא רומניה וחיל האוויר הישראלי יחדשו הבוקר את הסריקות באזור רכס הקרפתים, שם התרסק אתמול מסוק היסעור הצה"לי. בעוד שהטלוויזיה הרומנית מדווחת כי אותרו עד כה ארבע גופות, מסרבים גורמים רשמיים בצוות החיפושים לאשר את הדיווח.

מטוס מסוג הרקולס של חיל האוויר ימריא הבוקר לרומניה במטרה לסייע במאמצי החילוץ שעתידים להתחדש אחר החיילים הנעדרים והקצין הרומני שהיו על מסוק היסעור שהתרסק אתמול. הציוד על המטוס יכיל גם אמצעי חילוץ וזיהוי ויהיו עליו גם צוותים רפואיים וצוותי איתור ותחקור שינסו לאתר שרידים שמהם יהיה אולי אפשר ללמוד מה גרם להתרסקות.

תנאי מזג האוויר באזור ההתרסקות מקשים על עבודות האיתור, ובינתיים, מציגים בצבא הרומני תחזית פסימית באשר לסיכויים למצוא ניצולים. "מהמידע שקיבלתי מצוות החילוץ נראה שאין כל סיכוי לניצולים", אמר אתמול קולונל סטליאן רחיתיאן, מפקד בצבא רומניה.

"אזור ההתרסקות נקרא ניבי העז. קשה מאוד להגיע לשם", הוסיף פאניקה בובוק, מפקד חילוץ והצלה. כזכור, בשעות הלילה דיווחה הטלוויזיה הרומנית כי ארבע גופות אותרו באזור ההתרסקות עד כה.

אזור ההתרסקות אובטח הלילה על ידי יחידות של צבא רומניה. בשעה זו מגיעה לאזור יחידת האלפיניסטים הרומנית, המיומנת בחיפוש בתנאי שטח קשים, על מנת לנסות ולאתר את הנעדרים.

שגרירות ישראל ברומניה הקימה חדר מצב באזור ההתרסקות. מפקד חיל האוויר, האלוף עידו נחושתן, הורה להקים צוות בודק לאירוע בראשות קצין בדרגת תת אלוף. כמו כן, הורה האלוף להפסיק את כל טיסות האימון בחיל ליממה.

ככל הידוע על נסיבות התאונה, לפי שעה, טסו שני מסוקי היסעור יחד. המסוק המוביל, הוא מפקד המבנה, ביקש ממספר שתיים שלו לטוס פחות צמוד אליו, בשל עננות וערפל כבד והחשש שהם יתנגשו. שניות לאחר הפיצול, התנגש המוביל בצלע הר, ובמקום פרצה להבה גדולה.

אסון ברומניה - סיקור מיוחד

צפו בעד ראייה מתאר את אירוע ההתרסקות

שישה נעדרים בהתרסקות מסוק ברומניה

קווים לדמותו של מסוק היסעור

מדוע חיל האוויר מתאמן ברומניה?