ארכיון (צילום: פלאש 90)
החיפושים החלו באיחור של שעות | צילום: פלאש 90

בעוד שרחבי יהודה ושומרון נמשכת גם הלילה (א') הפעולה הנרחבת בניסיון לאתר את שלושת הנערים שנחטפו, בדיקת השעות הראשונות להיעלמותם של הנערים מעלה שאלות קשות. הידיעה הראשונה על כך שהשלושה נחטפו התקבלה במשטרה כבר ביום חמישי בשעה 22:25, אך רק קרוב לשבע שעות לאחר מכן החל מבצע נרחב לאתרם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, בשעות הערב של יום חמישי התקבל דיווח במשטרה על כך שמתבצעת חטיפה. רק שעה לאחר הדיווח הוצא סיור לכיוון צומת אלון שבות. הסיור המשיך הלאה מבלי שמצא דבר.

שלושת הנערים
אייל יפרח, גיל-עד שאער ונפתלי פרנקל | צילום:

רק בתום מספר שעות, לאחר שהורי אחד הנערים פנו למשטרה, ובעקבות פניות של גורמים נוספים, החל הניסיון להתחקות אחר עקבות הנערים לצבור תאוצה. למרות זאת, רק בשעה שש בבוקר החלה המערכת לפעול כנדרש - כולל ביצוע סריקות נרחבות וביצוע פעילות מודיעינית מואצת.

מהמידע עולה שבמשך כשבע שעות התאפשר לחוטפי הנערים להימלט ממקום החטיפה, למצוא מסתור ואולי אף להעלות את רכב המילוט באש. שעות יקרות אלו עשויות להוות הסבר לקושי הנוכחי של מערכת הביטחון לאתר את מיקום החטופים.

החיפושים אחר הנערים (צילום: AP)
שבע שעות איחור? | צילום: AP

המאמצים בישראל מופנים כעת במלואם בניסיון להשיב את שלושת הנערים לבתיהם בשלום, אך בהמשך תיאלץ המערכת להתמודד עם שאלות קשות. בין היתר ייבדק האם המשטרה העבירה את המידע שהיה ברשותה לצבא בזמן.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה לדברים: "ישנם פרטים רבים הקשורים לחטיפה ולפי שעה איננו מתייחסים, מאשרים או מכחישים כל פרט הקשור לחקירה. בשלב זה אנו מרכזים מאמץ כביר עם צה"ל והשב"כ באיתורם".

בתוך כך שוחח הלילה שר הכלכלה נפתלי בנט (הבית היהודי) עם משפחות החטופים לאחר ישיבת הקבינט. "הממשלה תהפוך כל אבן כדי להחזיר את ילדיכם הביתה", אמר להם השר. "חטיפת ילדים לא תעבור בשקט ולא תשתלם לכל גורם שהיה מעורב בה. מול הטרור נגלה אגרוף ברזל. זה הזמן להרבות בתפילות ולהישאר מאוחדים, חזקים ונחושים. לא ישברו אותנו".

רה"מ: "הנערים נחטפו ע"י ארגון טרור" 

אמש נשא ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהרה לתקשורת והגיב לראשונה למשבר הנערים הנעדרים. "הנערים נחטפו על ידי ארגון טרור, אין כל ספק בכך", אמר נתניהו, שהפנה אצבע מאשימה לעבר אבו מאזן: "הרשות הפלסטינית אחראית על כל טרור היוצא משטחה".

"אנחנו מצויים בעיצומה של פעולה נרחבת לאתר ולהחזיר את שלושת הנערים הנעדרים", אמר ראש הממשלה. "שלושה תלמידים צעירים שהיו בדרכם הביתה. אני שוחחתי עם ההורים שלהם לפני כניסת השבת. אמרתי להם שאנחנו עושים כל מה שישראל יכולה לעשות ועוד יותר מזה כדי להחזיר הביתה את ילדיהם שהם ילדינו. אני חייב להגיד שההורים הללו גילו איפוק ותעצומות נפש שהם מעוררי הערצה ובשעות קשות אלו לב האומה כולה עם הנערים ועם המשפחות שלהם".

נתניהו הדגיש כי צה"ל, שב"כ וכל זרועות הביטחון עסוקים עכשיו בפעילות אינטנסיבית כדי לאתר את הנערים: "הם עושים אותה לילות כימים, מטבע הדברים אינני יכול למסור את כל מה שידוע לנו, לא ברגע זה, אבל אני כן יכול לומר את הדבר הבא: הנערים שלנו נחטפו על ידי ארגון טרור. חד וחלק. אין שום ספק בזה. הם נחטפו והם נחטפו על ידי ארגון טרור".

הוא אמר כי קיים התייעצות עם שר הביטחון, השר לביטחון פנים, הרמטכ"ל וראש השב"כ ואמר: "הנחיתי את ההנחיות הבאות: ראשית להפעיל את כל הכלים העומדים לרשותנו כדי לאתר את החטופים. שנית, למנוע אפשרות של העברתם לרצועת עזה או לכל מקום אחר. שלישית, להכין את כל הכוחות לכל תרחיש אפשרי. רביעית, לדרוש מהרשות הפלסטינית והעומד בראשה אבו מאזן שמתחומה יצאו החוטפים לעשות את כל מה שנדרש כדי לסייע בהחזרת החטופים בשלום".

יעלון: "לא נשלים עם החטיפה"

אחריו דיבר שר הביטחון משה יעלון שאמר: "ברצוני לחזק את משפחות הנעדרים בשעות קשות אלו. אנו עושים כל מאמץ כדי להשיב אותם ולא ננוח ולא נשקוט עד שנגיע אליהם. ביומיים האחרונים עסוקים צהל השב"כ שוטרי המשטרה שוטרי מג"ב במאמץ מודיעיני מבצעי רחב היקף במטרה להגיע לנעדרים. זו משימה מורכבת והיא מצריכה מכולנו סבלנות ואורך רוח".

לדבריו, "אירוע החטיפה חמור ולא נוכל להשלים איתו. נדע להניח את ידינו על מבצעי החטיפה ומתכנניה. אנחנו מכירים את איום החטיפה לא מהיום, רק בשנה וחצי האחרונות סיכלו כוחות הביטחון עשרות ניסיונות של פלסטינים לחטוף ישראלים או לבצע פיגועי תופת בשטח ישראל - תוצאה ברורה של הסתה נגד מדינת ישראל ואזרחיה. לא נסבול נסיונות לפגוע בישראל ובאזרחיה ונפעל בכל דרך כדי להגן עליהם ולמנוע פעילות טרור".

הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ אמר כי מדובר באירוע מאוד חמור שמצטרף לאירועים אחרים: "צה"ל, בשיתוף פעולה הדוק מאוד עם כלל ארגוני הביטחון, פועל מזה יומיים בכל מקום שבו נדרשת פעולה בהיקפים הולכים ומתרחבים. אנחנו נמשיך את הפעולה הזאת ונעשה כל שנדרש כדי להביא את הפרשה לסיומה מהר ככל שניתן. נפקח עין על מה שקורה בזירות האחרות, הן מול עזה, הן מול הזירה הצפונית, וכפי שהיינו נחושים עד עתה על מנת להשיג את ההישגים המבצעים כך נעשה זאת גם עכשיו".

סיקור מיוחד - חשש לחטיפת נערים ביהודה ושומרון:

רה"מ: "הנערים נחטפו ע"י ארגון טרור"

גורם ביטחוני בכיר: התפתחות בחקירת הנערים הנעדרים

החיפושים אחר הנערים הנעדרים: 16 נעצרו במצוד באזור חברון

מנחשון וקסמן ועד גלעד שליט: החטיפות שנחרטו בזיכרון הלאומי

אביו של הנער שניצל: "שלומו טוב"

הרשות הפלסטינית: "נסייע לישראל בחיפושים אחר הנערים"

חשש כבד: שלושה נערים נחטפו

מקורבים: המשפחה מחוזקת ומאמינה מאוד

נתניהו למשפחות: נעשה את כל המאמצים להחזירם

הרשתות הוצפו בשמועות על מבצע חילוץ

תפילות וזעם: התגובות במערכת הפוליטית

חמאס: להקשות על חיפושי הנעדרים

משפחות הנעדרים: "התפללו לשלומם"

גורם ביטחוני מעריך: "מדובר בפיגוע מיקוח, מחכים למסר מהחוטפים"