חמושי חמאס (צילום: רויטרס, חדשות)
חמושי חמאס. אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

חמאס מחפש דרכים הקשות על מאמצי החיפוש אחר הנעדרים: בפורום הארגון ברשת התפרסמה הערב (ו') בקשה מהתושבים בחברון להסיר את מצלמות האבטחה מהחנויות הסמוכות לאזור מציאת הרכב ולמנוע את השימוש בסרטים שצולמו. במקביל, בכלי התקשורת הפלסטינים מדווחים כי תושבי מחנות הפליטים סביב חברון, בבלטה, בג'נין וברצועת עזה, חוגגים את הדיווח על הישראלים שנעדרו וקיים חשש כי נחטפו. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בין היתר ירו תושבים באוויר כאות שמחה על מה שהתפרש כאירוע חטיפה באזור חברון. בג'יהאד האיסלאמי קראו להמשיך לפעול בעת הזו כדי לחטוף חיילים ואזרחים ודובר חמאס, חסאם בדראן, קרא לתושבי הגדה "להקשות ככל הניתן על חיפושי הצבא ולהתעמת עם הכוחות".

אבו עוביידה, הדובר הצבאי של גדודי אל קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס, פרסם הודעה שבה אמר כי "הכובש המדכא לא יחיה כל עוד נמשכת ההתנגדות הפלסטינית בשטחים הכבושים בגדה המערבית". אבו עוביידה הוסיף כי "כל עוד ההתנגדות הפלסטינית תמשיך, הציונות תישרף באש פשעיה".  

הצתת רכב החטיפה
הרכב שעומד במרכז התעלומה | צילום:

"חטיפת חיילים היא הדרך לשחרור אסירים"

במנגנוני הביטחון הפלסטינים ובממשל ברמאללה אומרים שהם משתפים פעולה עם הבקשות של צה"ל ואף משתפים מודיעין עם הכוחות הישראלים. אבל לא ברור בשעה זו אם גם הכוחות בשטחי השליטה הפלסטינים פועלים יחד עם כוחות צה"ל.

בינתיים אף ארגון לא לקח אחריות על אירוע החטיפה: בתקשורת הפלסטינית מדווחים על פעילות ערה מאוד של כוחות צה"ל סביב חברון - במיוחד סביב הכפרים דורה וסנג'ר שמדרום לחברון. על פי הידיעות צה"ל חוסם את תנועת הפלסטינים מצפון לחברון ועד כמה עשרות קילומטרים מדרום לעיר. על פי אותם הדיווחים , כוחות מיוחדים של צה"ל נכנסו הלילה למספר בתים בכפרים באזור חברון, ונערכו מספר מעצרים, לא ברור מהדיווחים כמה חשודים נעצרו או מי הם.

בג'יהאד האיסלאמי מנסים בחודשים האחרונים לבצע חטיפות מספר פעמים, ובכירי הג'יהאד מעודדים בחודשים האחרונים להניע את הפעילים בג'יהאד ובחמאס לחטוף חיילים או אזרחים ישראלים. אתרים המזוהים עם הג'יהאד טענו היום כי "חטיפת חיילים היא הדרך לשחרור האסירים".  

ארכיון
המחסומים שהוצבו בדרום | צילום:

סלאח ארודי, בכיר חמאס שמתגורר בטורקיה, נחשב לאיש המשפיע ביותר על החמאס בגדה המערבית. ארודי, שהוא אחד ממשוחררי עסקת שליט, מעודד פעילות של תאי טרור בגדה המערבית כבר חודשים, וגם בג'יהאד האיסלאמי איימו בחודשים האחרונים להמשיך ולנסות לחטוף אזרחים וחיילים ישראלים כדי להשיג קלפי מיקוח מול הממשל הישראלי. במיוחד לאור שביתת הרעב של האסירים הפלסטינים בבתי הכלא בישראל.

סיקור מיוחד - חשש לחטיפת נערים ביהודה ושומרון:

חשש כבד: שלושה נערים נחטפו

מקורבים: המשפחה מחוזקת ומאמינה מאוד

נתניהו למשפחות: נעשה את כל המאמצים להחזירם

הרשתות הוצפו בשמועות על מבצע חילוץ

תפילות וזעם: התגובות במערכת הפוליטית

משפחות הנעדרים: "התפללו לשלומם"