הותר לפרסום: חשש כבד לחטיפת שלושה בני ישיבה כבני 16 שנעדרים מאז אתמול (ה'), אחד מהם גם בעל אזרחות אמריקנית. כוחות צבא, משטרה, שב"כ ומתנדבים פועלים בשעות אלה על מנת לנסות לאתר אותם באזור חברון. החשש הוא שהם נחטפו ומוחזקים אצל אחד מארגוני הטרור במסגרת פיגוע מיקוח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אמש ב-22:00 יצאו שלושת הנערים מהישיבה שבה הם לומדים בכפר עציון ודיווחו שהם חוזרים לביתם, אך מאז נעלמו עקבותיהם. אינדיקציות רבות הגיעו למערכת הביטחון מאז שעות הבוקר, שם פועלים במישור המודיעיני, ומהקרקע והאוויר עם כוחות מיוחדים. פרטי מידע רבים עדיין נבדקים, ביניהם גם על כך שהשלושה נצפו בטרמפיאדה. 

לפי שעה מצבם טרם ידוע. כוחות הביטחון גם איתרו רכב שרוף בשעות הבוקר ובודקים האם הוא שייך לחוטפים או לאירוע בכלל. מחסומים הוצבו בדרום הארץ למניעת ניסיון העברת הנעדרים לרצועת עזה.

חיפוש אחר נעדרים (צילום: חדשות 2)
משה בובטיה, סוכנות תצפית | צילום: חדשות 2

דובר צה"ל: "אין שחר לשמועות"

דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, מסר הערב בתום הערכת המצב המטכ"לית כי הרמטכ"ל בני גנץ "הנחה על כיווני הפעולה. מטבעו של האירוע ורגישות המודיעין אני לא יכול לחדש הרבה. האירוע נמצא בעיצומו ואנו עושים הכל כדי להגיע לנערים, יש הרבה פעילות מבצעית ומודיעינית וכולם נחושים לסיים את האירוע באופן מהיר. אזור יהודה ושומרון מורכב ומחייב נגישות מודיעינית, פעילות מבצעית מיוחדת וכולנו עסוקים שם".

הדובר התייחס גם לשמועות שנפוצו במהלך היום על האירוע: "אנחנו מדברים באחריות ולשמועות אין שום שחר ועל כן אני מבקש מכולם לנהוג באחריות".

מחסומים נפרשו ללא הצדקה. ארכיון
מחסום בדרום. "חשש שיועברו" | צילום:
הרכב השרוף (צילום: הטלוויזיה הפלסטינית)
נבדק האם המכונית קשורה לאירוע | צילום: הטלוויזיה הפלסטינית

אף ארגון לא נטל אחריות

במקביל, גורמים בחמאס קראו לאזרחים הפלסטינים לנסות ולשבש את פעילות צה"ל באזור חברון, ואף להעלים את מצלמות האבטחה מהאזור בו נמצאה המכונית השרופה.

בינתיים אין נטילת אחריות של אף ארגון טרור והפעילות בכל אזור חברון, דרום הר חברון וגוש עציון של הכוחות מוגברת. בשעות האחרונות מעודכנים ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון על כל הפרטים שידועים והם התכנסו להערכת מצב מיוחדת בבסיס הקריה בתל אביב נוכח האירוע החריג.

 

הצתת רכב החטיפה
הרכב השרוף | צילום:

מפת אזור החיפושים (צילום: mapa)
מפת אזור החיפושים | צילום: mapa
החיפושים אחר הנעדרים נמשכים (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

במערכת הביטחון מנעו את הפרסומים במשך מספר שעות לאחר שהחליטו לפעול מתחת למכ"ם כדי לבנות את התצרף של הפרטים שהצטברו, ורק אז להוציא את ההודעה על החיפושים. כלי התקשורת הפלסטינים מדווחים מאז שעות הבוקר על האירועים.

 

ראש הממשלה שוחח עם משפחות שלושת הנערים הנעדרים, חיזק את ידם והבטיח שיעשה הכל על מנת להשיב אותם הביתה. "אני יודע שאתם עוברים רגעי ייסורים", אמר. "מדינת ישראל תעשה כל מאמץ עבור בניכם". נתניהו גם ביקש להעביר הנחיה למתיישבים ביהודה ושומרון לא לנסוע בטרמפים.

 

נתניהו ויעלון (צילום: חיים צח, לע"מ)
יעלון ונתניהו בהערכת המצב | צילום: חיים צח, לע"מ

 

"זמן כניסת השבת הוא זמן מסוגל לישועות ואנחנו מבקשים מכולם, גם ממי שלא רגיל בתפילה, להתפלל להצלחת הצבא ולהצלת הנעדרים", מסרה משפחת אחד הנעדרים. במשפחה השנייה ביקשו גם הם מהציבור הרחב להתפלל: "התפללו עבור שלושת הנעדרים שיחזרו לביתם ולחיק משפחותיהם בריאים ושלמים, אמן".

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי, אודי סגל, אוהד חמו, גלעד שלמור ועמית ולדמן.

סיקור מיוחד - חשש לחטיפת נערים ביהודה ושומרון:

מקורבים: המשפחה מחוזקת ומאמינה מאוד

נתניהו למשפחות: נעשה את כל המאמצים להחזירם

הרשתות הוצפו בשמועות על מבצע חילוץ

תפילות וזעם: התגובות במערכת הפוליטית

חמאס: להקשות על חיפושי הנעדרים

משפחות הנעדרים: "התפללו לשלומם"

גורם ביטחוני מעריך: "מדובר בפיגוע מיקוח, מחכים למסר מהחוטפים"