מאמצים קדחתניים למצוא קצה חוט (צילום: פלאש 90)
מאמצים למצוא קצה חוט | צילום: פלאש 90

השעות נוקפות והחיפושים אחר שלושת הנעדרים נמשכים ביתר שאת: בצה"ל ובשב"כ פועלים בכל המישורים, בעיקר המודיעיניים, כדי לנסות ולאתר את שלושת בני הישיבה שנעדרים מאמש (ה') ב-22:00, ומאז נעלמו עקבותיהם. על פי גורם ביטחוני, "הנחת העבודה היא שמדובר בפיגוע מיקוח".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הגורם הביטחוני, במערכת הביטחון מחכים למידע מודיעיני או למסר מהחוטפים, זאת על מנת שיהיה אפשר לסיים את האירוע כמה שיותר מהר. עם זאת, ייתכן שהאירוע יימשך מספר ימים - ואף יותר מכך. בין היתר, הוקמו מחסומים בדרום, בשל החשש שהחוטפים ינסו להעביר את הנעדרים לרצועת עזה או לסיני.

אילוסטרציה (צילום: רויטרס, חדשות)
לוחמים במהלך החיפושים | צילום: רויטרס, חדשות
נתניהו ויעלון (צילום: חיים צח, לע"מ)
נתניהו ויעלון בהערכת מצב | צילום: חיים צח, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו, יחד עם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון וגורמי צבא וביטחון נוספים ערכו הערב הערכת מצב דחופה בבסיס הקריה בתל אביב - בה הוחלט על כיווני הפעולה באשר לאירוע.

"האירוע נמצא בעיצומו ואנחנו לא יכולים לחדש הרבה כעת אבל אנו עושים הכל כדי להגיע לנערים", אמר דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז בתדרוך לתקשורת מחוץ לקריה. "יש הרבה פעילות מבצעית ומודיעינית וכולם נחושים לסיים האירוע באופן מהיר". לדבריו, אזור יהודה ושומרון מורכב ומחייב נגישות מודיעינית ופעילות מבצעית מיוחדת.

מחסומים נפרשו ללא הצדקה. ארכיון
מחסומים בדרום | צילום:

למעט הפעולות מהאוויר ומהקרקע, המשטרה אספה את הרכב השרוף שנמצא ביהודה ושומרון - והעבירה אותו לבדיקת מז"פ. בין היתר, נבדקת האפשרות שהרכב היה שייך לחוטפים. בחמאס מיהרו לבקש מהחנויות הסמוכות לזירת מציאת הרכב להשמיד את מצלמות האבטחה, זאת על מנת לחבל במאמצי מערכת הביטחון לגלות מאין הוא הגיע.

מיד לאחר הודעת דובר צה"ל הראשונה, מיהר ראש הממשלה בנימין נתניהו להאשים את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן באירוע. במקביל, הוא שוחח עם משפחות הנעדרים, שאחד מהם גם בעל אזרחות אמריקנית, ותמך בהם ברגעים הקשים.

הצתת רכב החטיפה
הרכב השרוף | צילום:

"אני יודע שאתם עוברים רגעי ייסורים. תהיו חזקים. מדינת ישראל תעשה כל מאמץ עבור בניכם ואני מבטיח לעמוד איתכם בקשר", הבטיח להם נתניהו. במקביל, המשפחות ביקשו מהציבור הרחב להתפלל למען בניהם.

שרת המשפטים ציפי לבני נפגשה הערב בלונדון עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי - וביקשה ממנו לפעול מול הרשות ויו"ר הרשות אבו מאזן - כדי להביא לשחרורם של תלמידי הישיבה. קרי שוחח גם עם אבו מאזן, וביקש ממנו לפעול על מנת להשיב את הנערים.

בשעות הערב שוחח ראש הממשלה נתניהו עם מזכיר המדינה האמריקני קרי, והבהיר לו כי אבו מאזן נושא באחריות לאירוע. "מה שקורה בשטח מאז הכנסת חמאס לממשלה זו הידרדרות של המצב. זו התוצאה הישירה של הכנסת ארגון טרור רצחני וגזעני לתוך הממשלה", הוסיף נתניהו.

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי, אהוד יערי, אודי סגל, אוהד חמו, גלעד שלמור, יוסי זילברמן ועמית ולדמן.

סיקור מיוחד - חשש לחטיפת נערים ביהודה ושומרון:

חשש כבד: שלושה נערים נחטפו

מקורבים: המשפחה מחוזקת ומאמינה מאוד

נתניהו למשפחות: נעשה את כל המאמצים להחזירם

הרשתות הוצפו בשמועות על מבצע חילוץ

תפילות וזעם: התגובות במערכת הפוליטית

חמאס: להקשות על חיפושי הנעדרים

משפחות הנעדרים: "התפללו לשלומם"