ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא הערב (שבת) הצהרה לתקשורת והגיב לראשונה למשבר הנערים הנעדרים. "הנערים נחטפו על ידי ארגון טרור, אין כל ספק בכך", אמר נתניהו, שהפנה אצבע מאשימה לעבר אבו מאזן: "הרשות הפלסטינית אחראית על כל טרור היוצא משטחה". אחריו דיברו שר הביטחון יעלון שהבטיח: "לא ננוח ולא נשקוט עד שנגיע אליהם", והרמטכ"ל בני גנץ שאמר: "נעשה כל שנדרש כדי להביא את הפרשה לסיומה מהר ככל שניתן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו מצויים בעיצומה של פעולה נרחבת לאתר ולהחזיר את שלושת הנערים הנעדרים", אמר ראש הממשלה. "שלושה תלמידים צעירים שהיו בדרכם הביתה. אני שוחחתי עם ההורים שלהם לפני כניסת השבת. אמרתי להם שאנחנו עושים כל מה שישראל יכולה לעשות ועוד יותר מזה כדי להחזיר הביתה את ילדיהם שהם ילדינו. אני חייב להגיד שההורים הללו גילו איפוק ותעצומות נפש שהם מעוררי הערצה ובשעות קשות אלו לב האומה כולה עם הנערים ועם המשפחות שלהם".

נתניהו הדגיש כי צה"ל, שב"כ וכל זרועות הביטחון עסוקים עכשיו בפעילות אינטנסיבית כדי לאתר את הנערים: "הם עושים אותה לילות כימים, מטבע הדברים אינני יכול למסור את כל מה שידוע לנו, לא ברגע זה, אבל אני כן יכול לומר את הדבר הבא: הנערים שלנו נחטפו על ידי ארגון טרור. חד וחלק. אין שום ספק בזה. הם נחטפו והם נחטפו על ידי ארגון טרור".

שלושת הנערים (צילום: חדשות 2)
"נחטפו בידי ארגון טרור" | צילום: חדשות 2

"האחריות - של הרשות הפלסטינית"

הוא אמר כי קיים התייעצות עם שר הביטחון, השר לביטחון פנים, הרמטכ"ל וראש השב"כ ואמר: "הנחיתי את ההנחיות הבאות: ראשית להפעיל את כל הכלים העומדים לרשותנו כדי לאתר את החטופים. שנית, למנוע אפשרות של העברתם לרצועת עזה או לכל מקום אחר. שלישית, להכין את כל הכוחות לכל תרחיש אפשרי. רביעית, לדרוש מהרשות הפלסטינית והעומד בראשה אבו מאזן שמתחומה יצאו החוטפים לעשות את כל מה שנדרש כדי לסייע בהחזרת החטופים בשלום".

ראש הממשלה הפנה אצבע מאשימה לעבר הרשות הפלסטינית ואמר כי "אנחנו רואים באבו מאזן וברשות אחראים על כל התקפה נגד ישראל שיוצאת משטחם, בין אם מדובר ביהודה ושומרון ובין אם מדובר ברצועת עזה. גם כשבוצעו פיגועים במרכז הארץ מי שהיה אחראי הוא הרשות ששולטת במקום ממנו יצאו המפגעים, זהו בדיוק המקרה הזה. המפגעים יצאו משטח הרשות והרשות אחראית".

נתניהו שב ותקף את הפיוס הפלסטיני שהוליד הקמת ממשלת אחדות. "האירוע הזה ממחיש לצערי את מה שאנו אומרים חודשים ארוכים: הברית עם החמאס מביאה לתוצאות קשות ביותר, תוצאות שהן הפוכות לחלוטין מקידום השלום בינינו לבין הפלסטינים. כל ארגוני הטרור מחויבים להשמדת ישראל, והם שואבים עידוד מהברית הזאת. עכשיו הברית פותחת דלת להשתלטות של חמאס על הרשות הפלסטינית ביהודה ושומרון. אין אפשרות על לדבר על שלום עם ישראל ובאותו זמן להקים ממשלת אחדות עם חמאס, ארגון טרור ששואף להשמיד את ישראל".

"מדינות קורסות תחת התקפות הרצח של האיסלאם הקיצוני"

"אזרחי ישראל, באזור שלנו מדינות קורסות תחת ההתקפות הרצחניות של האיסלאם הקיצוני וארגוני הטרור שפועלים מטעמו", סיכם ראש הממשלה את דבריו. "רק עמידה איתנה ומאוחדת של העם כולו מנעה ותמשיך למנוע את ניצחונם כאן. שוב ושוב אנחנו מגלים שאנחנו יכולים לסמוך רק על עצמנו, על צה"ל, השב"כ, זרועות הביטחון ועל עוז הרוח שלכם - חיילי ואזרחי ישראל".

החיפושים אחר הנערים (צילום: AP)
מאות חיילים פועלים בשטח | צילום: AP

אחריו דיבר שר הביטחון משה יעלון שאמר: "ברצוני לחזק את משפחות הנעדרים בשעות קשות אלו. אנו עושים כל מאמץ כדי להשיב אותם ולא ננוח ולא נשקוט עד שנגיע אליהם. ביומיים האחרונים עסוקים צהל השב"כ שוטרי המשטרה שוטרי מג"ב במאמץ מודיעיני מבצעי רחב היקף במטרה להגיע לנעדרים. זו משימה מורכבת והיא מצריכה מכולנו סבלנות ואורך רוח".

לדבריו, "אירוע החטיפה חמור ולא נוכל להשלים איתו. נדע להניח את ידינו על מבצעי החטיפה ומתכנניה. אנחנו מכירים את איום החטיפה לא מהיום, רק בשנה וחצי האחרונות סיכלו כוחות הביטחון עשרות ניסיונות של פלסטינים לחטוף ישראלים או לבצע פיגועי תופת בשטח ישראל - תוצאה ברורה של הסתה נגד מדינת ישראל ואזרחיה. לא נסבול נסיונות לפגוע בישראל ובאזרחיה ונפעל בכל דרך כדי להגן עליהם ולמנוע פעילות טרור".

הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ אמר כי מדובר באירוע מאוד חמור שמצטרף לאירועים אחרים: "צה"ל, בשיתוף פעולה הדוק מאוד עם כלל ארגוני הביטחון, פועל מזה יומיים בכל מקום שבו נדרשת פעולה בהיקפים הולכים ומתרחבים. אנחנו נמשיך את הפעולה הזאת ונעשה כל שנדרש כדי להביא את הפרשה לסיומה מהר ככל שניתן. נפקח עין על מה שקורה בזירות האחרות, הן מול עזה, הן מול הזירה הצפונית, וכפי שהיינו נחושים עד עתה על מנת להשיג את ההישגים המבצעים כך נעשה זאת גם עכשיו".

החיפוש אחר הנערים באזור חברון (צילום: רויטרס)
המאמץ העיקרי - מודיעיני | צילום: רויטרס

סיקור מיוחד - חשש לחטיפת נערים ביהודה ושומרון:

גורם ביטחוני בכיר: התפתחות בחקירת הנערים הנעדרים

החיפושים אחר הנערים הנעדרים: 16 נעצרו במצוד באזור חברון

מנחשון וקסמן ועד גלעד שליט: החטיפות שנחרטו בזיכרון הלאומי

אביו של הנער שניצל: "שלומו טוב"

הרשות הפלסטינית: "נסייע לישראל בחיפושים אחר הנערים"

חשש כבד: שלושה נערים נחטפו

מקורבים: המשפחה מחוזקת ומאמינה מאוד

נתניהו למשפחות: נעשה את כל המאמצים להחזירם

הרשתות הוצפו בשמועות על מבצע חילוץ

תפילות וזעם: התגובות במערכת הפוליטית

חמאס: להקשות על חיפושי הנעדרים

משפחות הנעדרים: "התפללו לשלומם"

גורם ביטחוני מעריך: "מדובר בפיגוע מיקוח, מחכים למסר מהחוטפים"