אמש, עוד לפני שהתכנסו שרי הממשלה כדי לדון ולאשר את עסקת שליט, הצהירו ראש השב"כ יורם כהן, ראש המוסד תמיר פרדו והרמטכ"ל בני גנץ, כי הם תומכים בשחרור המחבלים עליהם הוסכם עם חמאס, תמורת החייל הישראלי החטוף. בתדרוך מיוחד שערך הבוקר בנושא העסקה אמר כהן כי הוא תומך בעסקה והצהיר כי מדינת ישראל תוכל להתמודד עם השלכותיה. "אנו יכולים להתמודד עם רמת הסיכון הנשקפת משחרור המחבלים בעסקה", אמר כהן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לדעתי הגענו בעסקה לפרמטרים הטובים ביותר ביטחונית", אמר ראש השב"כ. "היא לא טובה מוסרית, מדינית, וגם ביטחונית. זה קשה לעיכול. ייתכן שבעקבות העסקה חמאס יתחזק והפתח ייחלש. יכול להיות שזה יעודד פיגועים וחטיפות נוספות".

חלק מהמגורשים ישובו לשטחים

לדבריו, "בחמאס ראו שבמשך חמש שנים הם לא שיחררו אף מחבל. הם הבינו שישראל לא הולכת לתת להם את מה שרוצים. בעבר הם שמעו אנשים שקראו לעסקה בכל מחיר ולכן האמינו שיקבלו הכל. והיו גם בעיות פנימיות של חמאס. הם צריכים הישג. בחמאס ראו שהרשות הפלסטינית הגיעה לאו"ם. אנחנו גם לחצנו והחמרנו את תנאי האסירים וגם זה השפיע. גם הגמשת העמדות שלנו מאפשרת להם להגיד 'הגמשנו עמדות'". בתדרוך חשף כהן כי חלק מהמחבלים שיגורשו לחו"ל במסגרת העסקה, יוחזרו לישראל בטווחים של בין שנה ל-25 שנים. לדבריו, בעוד שנה תבחר ישראל 18 שמות מאלו שגורשו לעזה והם יוכלו לחזור ליהודה ושומרון או ירושלים.

יורם כהן. "חמאס יתחזק, פתח ייחלש" (צילום: משה מילנר, לע"מ)
יורם כהן. "חמאס יתחזק, פתח ייחלש" | צילום: משה מילנר, לע"מ

עוד על פי מתווה העסקה, בעוד שלוש שנים, יחזרו עוד 18 מחבלים ששמותיהם ידועים למערכת הביטחון. 55 מחבלים נוספים, על פי בחירה ישראלית, יוחזרו בטווחים שבין 10 ל-15 שנה, 55 יחזרו עוד 25 שנה, ו-55 לא יחזרו לעולם. "אנו לא קובעים בשלב הזה מי נמצא באיזו קבוצה", אמר כהן. "בבוא היום נחליט מי יחזור על פי ההתנהגות שלהם. ההחלטה תהיה שלנו".

"גם ישראל התגמשה"

כמחצית מהמחבלים שישוחררו לשטחים או לחו"ל, יהיו תחת פיקוח או הסדרים. במשך 3 שנים יהיו מוגבלים למחוז שלהם, הם לא יוכלו לצאת מיהודה ושומרון ולא להיכנס לישראל במשך 10 שנים. "המחבלים יצטרכו להתייצב מדי פעם לביקורת במנהלת התיאום והקישור, והתנועה שלהם תהיה מוגבלת", דברי כהן.

ראש השב"כ אמר בתדרוך שגם ישראל התגמשה, "הסכמתי לשחרר יותר מזרח ירושלמים. הסכמתי לשחרר יותר עזתים שבעבר לא הסכמנו לשחררם. הסכמנו לשחרר סמלית ששה ערבים ישראלים, שאינם מהווים סכנה ביטחונית. אחד מהם הוא בן 79".

"הסכמנו לשחרר 25 פלסטינים 'אח"מים' מיהודה ושומרון ומירושלים שלא הסכמנו לשחררם בעבר, ועוד ארבעה שהם הומניטרים - שאת כולם לא הסכמנו לשחרר בעבר. הסכמנו לשחרר מחבלות כלואות, את כולן, כאשר שתיים מהן, אמנה מונה ואחלם תמימי מסבארו יגורשו, מונה לעזה ותמימי לירדן".

עסקת שליט - סיקור מיוחד:

הושגה עסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט

הבוקר: משפחת שליט תשוב לביתה

ראש הממשלה בישיבת הממשלה: "גלעד יחזור לחיק משפחתו ועמו"

אביבה שליט: "אני ארגע כשאראה את בני"

כך תיושם עסקת שליט - וזה מחירהּ

נועם שליט במסר אישי לבנו: "החזק מעמד בשבי"

חגיגות ברחובות עזה: "הישג עצום"

פרשנות: נתניהו הכריע - בניגוד לעמדותיו

פרשנות: מה הוביל לעסקה לשחרור שליט?

העיתונים בישראל: גלעד חוזר הביתה 

"עסקת שליט רעה מאוד ליהודים"