נועם ואביבה שליט, הוריו של החייל החטוף גלעד שליט, הגיעו לבית הנשיא בירושלים לפגישה עם הנשיא שמעון פרס לאור החתימה על העסקה לשחרורו של בנם. לאחר הפגישה עם נשיא המדינה, יסכמו הוריו של שליט למעלה משנתיים וחצי בהם שהו במאהל המחאה מול בית ראש הממשלה, וישובו לביתם שבמצפה הילה. את הפגישה עם נשיא המדינה העברנו כאן בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כל הפרטים על העסקה - והשלכותיה

"ראש הממשלה קיבל החלטה נועזת, לא פשוטה, והוכיח מנהיגות ואחריות", אמר הנשיא פרס בפתח דבריו. "אתם גאווה לדור ההורים, גאווה לדור הבנים. התהלכתם על חבל דק וניהלתם את המאבק באיפוק, בכבוד ובנחישות".

"אני גאה בעם ישראל, עם שיודע לכבד גם בשעת כאב וזו שעה לא פשוטה. הערך המוסרי העליון הוא הצלת נפש אחת בישראל", הוסיך הנשיא. "אני מודע לתחושות הכאב של המשפחות שאיבדו את יקיריהן. בשעה זו על כולנו לאמצן בחום. כנשיא המדינה משגר את תודתי העמוקה לממשלת מצרים על עזרתה וחלקה בהשגת ההסכם. כמו כן מודה לממשלת גרמניה על הסיוע והתמיכה לאורך חמש השנים האחרונות".

הוריו של שליט הצטרפו לדבריו של פרס והודו לכל המעורבים בעסקה. "תבענו מממשלת ישראל למלא את חובתה כלפי חייל שנשלח למשימה, ציינת את זה כערך עליון. אלה הערכים עליהם גדלנו, ערבות הדדית ערכי הרעות", אמר אביו של גלעד. "חיכינו הרבה ימים, הרבה שבועות, חודשים ושנים לרגע הזה ועכשיו מחכים בדאגה לרגע שנראה את גלעד איתנו ונוכל סוף סוף לראות אותו, מה שנמנע מאיתנו כל השנים".

"אני מקווה שהוא יחזור לחיים, ישתקם, יחזור הביתה", אמר נועם בסיום דבריו ואיחל חג שמח לכל עם ישראל. "אולי החג הקרוב יהיה גם לנו שמח יחד עם גלעד". אביבה שליט התייחסה לסוגית ההורים השכולים ואמרה "מגיע לגלעד לחזור לביתו ולהוריו. המשפחות השכולות תמיד יהיו איתנו ונזכור את חנן ופבל שנהרגו בתקרית. תודה לכל האזרחים והתומכים לאורך החמש שנים שליוו אותנו בחום, אהבה ותמיכה".

עם תום הפגישה עם הוריו של גלעד, נפגש נשיא המדינה עם צוות המשא ומתן בראשות שליח ראש הממשלה למשא ומתן דוד מידן. בפגישה שהתקיימה בבית הנשיא בירושלים דן פרס עם חברי הצוות בכל פרטי השלמת העסקה, ובתוך כך הוצגה בפניו רשימת האסירים. "מבחינתנו המשימה לא הושלמה", אמר מידן לנשיא. "נשלים אותה רק כאשר גלעד יהיה בבית ונקווה שזה יהיה תוך ימים. אני מתכוון לנסוע למצרים בזמן הקרוב יחד עם הצוות כדי לתכנן את חזרתו ואחר כך תבוא השמחה האמיתית".לאחר קבלת רשימת האסירים והחומר המשפטי הרלוונטי במלואו ייערך בית הנשיא להכנת כתבי החנינות לצורך השלמת המהלך על ידי הנשיא. מבית הנשיא נמסר כח על פי ההערכות, החומר אמור להגיע לבית הנשיא במוצאי שבת.

שבים למצפה הילה

בני הזוג שליט, ויתר בני המשפחה, שמחו לאחר 1,935 ימים ולילות שהיה גלעד בשבי החמאס, ומאז ההודעה על השלמת העסקה החלו את הספירה לאחור עד לחזרתו הביתה, ככל הנראה, כבר בעוד כשבוע - לאחר שממשלת ישראל אישרה את העסקה לשבת שליט לביתו, תמורת 1,027 אסירים פלסטינים. עבור רבים במאהל שליט היה זה לילה לבן. "הצלחתי לישון לשעה, אולי יותר", אמרה הבוקר יערה וינקלר, בת זוגו של יואל שליט, אחיו של החייל החטוף. "בטן מתהפכת ויש המון רגשות. אנחנו מנסים לשמור על קור רוח עד שגלעד יהיה בבית".

לילה ארוך עבר גם על סבו של גלעד, צבי שליט, ועל סבתו יעל. הם עקבו אחרי כל הדיווחים השונים בכלי התקשורת, לאחר שכמה שעות קודם לכן קיבלו שיחה מראש הממשלה נתניהו שבישר להם שהנכד שלהם בדרך הביתה. הסבא והסבתא יצאו היום גם הם לכיוון מצפה הילה, והם ייקחו חלק בהכנות של כל המשפחה לקראת חזרתו של גלעד.

באופן אירוני למדי, אך מאושר, ישובו בני הזוג שליט לבית הקבע שלהם בגליל המערבי דווקא בערב חג הסוכות, המועד שבו מציינים היהודים את יציאת המצרים במגורים בסוכה, שמסמלת את הארעיות של המבנים שבהם התגוררו בני ישראל לאחר שנמלטו ממצרים.

בתחילה, הצהיר נועם שליט כי "המאהל סיים את תפקידו", אך בהמשך החליט להשאיר אותו ולא לפרקו, לפחות באופן סמלי - עד אשר ישוב גלעד לביתו. בכל אופן, אין בכוונת בני הזוג שליט להמשיך לשהות במאהל באופן קבוע, ונראה כי רק הפעילים יאיישו אותו מעתה. מאז אתמול, עם היוודע הפרטים על חתימת העסקה ואישורה בממשלה, פרצה שמחה גדולה במצפה הילה. על המחיר ששילמה ישראל עבור שליט פחות מעדיפים לדבר.

בית משפחת שליט עמד ריק בכל התקופה מאז עברו נועם ואביבה להתגורר במאהל. מאז הצעדה שלהם ממצפה הילה לירושלים הבית לא שימש אף אחד, וכעת הוא אמור לחזור להיות שוקק חיים.

"המטרה להחזיר את גלעד הביתה"

בני הזוג שליט עברו להתגורר במאהל המחאה מול בית ראש הממשלה ב-8 במרץ 2009, לאחר 987 ימים שבהם היה גלעד בשבי החמאס. "המטרה שלנו היא להחזיר את גלעד הביתה אחרי שלוש שנים וכמעט 1,000 ימים", אמר אז נועם שליט בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט.

"אנחנו נהיה כאן כמה שיידרש, עד שראש הממשלה ייצא מכאן או עד שגלעד יחזור - המוקדם מבין השניים", הוסיף שליט. ראש הממשלה נשאר אמנם בתפקיד, אך כעת, לאחר שנראה כי התנאי השני קרוב למימוש מאי פעם, היו יכולים בני המשפחה לנטוש את האוהל, ולהכין את הבית במצפה הילה לקראת קליטתו של גלעד.

הלילה דיווחה סוכנות הידיעות הגרמנית, מפי מקור ביטחוני מצרי, כי שליט הועבר כבר לקהיר, דרך מעבר רפיח - אך הדיווח הוכחש נמרצות על ידי חמאס. הבוקר תגיע למצרים משלחת של בכירי חמאס, בראשות יושב ראש הלשכה המדינית של הארגון חאלד משעל, כדי "לפקח מקרוב" על ביצוע העסקה.

היום המיוחל הגיע

רשימת השרים המלאה (צילום: חדשות 2)
רשימת השרים המלאה | צילום: חדשות 2

ממשלת ישראל אישרה אמש ברוב קולות את העסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט. במסגרת העסקה ישוחררו 1,000 אסירים פלסטינים. השמות "הכבדים" ביותר, ברגותי וסעדאת, לא ישוחררו. ההערכות הן שגלעד ישוב סביב ערב החג השני. השב"כ והמוסד תומכים בעסקה שנחתמה בראשי תיבות כבר ביום חמישי האחרון אך קיומה נשמר בסוד.

26 שרים, כולל ראש הממשלה, הצביעו בעד העסקה. שלושה שרים התנגדו: אביגדור ליברמן, עוזי לנדאו ומשה (בוגי) יעלון. השר גלעד ארדן לא נמצא בארץ, אך הצביע טלפונית. מדובר ברוב כמעט זהה לרוב שבו אושרה עסקת גולדווסר-רגב. 

לאחר אישור העסקה, אמר נועם שליט כי "זהו יום שבו ממשלת ישראל הצליחה, לאחר למעלה מחמש שנים שהם 1935 ימים ולילות קשים וארוכים, להחזיר את גלעד בנינו הביתה. אנחנו מבקשים לחזק ולברך את ראש הממשלה על ההחלטה האמיצה ועל המנהיגות שגילה, למרות הזמן הרב שעבר, ולמרות שהוא בעצם ראש הממשלה השני מאז שגלעד נפל בשבי".

בפתח ישיבת הממשלה, אמש, אמר נתניהו לשרים: "הזמנתי לביתי את נועם שליט, ושוחחתי בטלפון עם האמא אביבה והסבא צבי. אמרתי להם שאני מקיים את הבטחתי ואני מחזיר להם את הבן והנכד הביתה. אמרתי להם' אני מחזיר לכם את הילד שלכם'. אני שמח שעמדתי במשימה של פדיון שבויים ואם הכול יילך במישרין, גלעד יחזור לישראל בימים הקרובים לחיק משפחתו ועמו". לפני הישיבה שוחח נתניהו עם הנשיא שמעון פרס, שיקבל לידיו היום את כל תיקי האסירים שעומדים להשתחרר - והוא יחון את כולם.

לפי דיווחי רשתות ערביות, בשלב הראשון יועבר שליט לקהיר, משם לגרמניה בשל התיווך הגרמני בעסקה - ואז לנמל התעופה בן גוריון.

בניגוד לימים קודמים בהם הורגשה תכונה רבה סביב דיווחים על עסקה לשחרור שליט, גורם המעורב בנושא אמר אמש: "הפעם זה סגור באופן מוחלט". שרי הממשלה קיבלו אתמול הוראה להגיע בשעה 20:00 לישיבה דחופה ומיוחדת בלי שנאמר להם במה מדובר. שר הפנים ויו"ר ש"ס אלי ישי קיבל את ברכתו של הרב עובדיה יוסף, מנהיגה הרוחני של התנועה, שהורה לו כי כל שרי ש"ס יצביעו בעד העסקה. גם יעלון נפגש בשבוע שעבר עם הרב.

יואל ויערה, ארכיון (צילום: AP)
חיבוקים במאהל שליט בירושלים, הלילה | צילום: AP

ראש הממשלה נתניהו שוחח אמש עם בני משפחת שליט טלפונית ובישר להם על השגת העסקה. נתניהו היה נרגש לתת את הבשורה והשיחה הוגדרה "חמה". אתמול בצהריים נפגש נתניהו אישית עם נועם שליט ובישר לו על העסקה. שרה נתניהו אמרה לאביבה שליט: "אני מחכה לשיחה הזאת הרבה זמן, אני מקווה שעוד כמה ימים תוכלי לחבק את הבן שלך". אביבה השיבה בדמעות: "המילה 'תודה' קטנה בשביל הרגע הזה". נשיא צרפת ניקולא סרקוזי התקשר לנועם שליט ובירך אותו על העסקה.

הוריו של נחשון וקסמן, אמש במאהל המחאה (צילום: ראובן שניידר, mako)
הוריו של נחשון וקסמן ז"ל, אמש במאהל | צילום: ראובן שניידר, mako

על פי גורמים בממשלה, נתניהו לא רצה שגורל שליט יהיה כגורל רון ארד. הוא נשמע אומר כי המצב בעולם הערבי מסכן את חייו של גלעד, ואולי לא יהיה לנו עם מי לנהל מו"מ על שחרורו.

הפגישה שהביאה לפריצת הדרך נעשתה לאחרונה בין דוד מידן, שליח רה"מ במשא ומתן, לבין אחמד ג'עברי מי שכונה "רמטכ"ל חמאס".

עסקת שליט - סיקור מיוחד:

הושגה עסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט

ראש הממשלה בישיבת הממשלה: "גלעד יחזור לחיק משפחתו ועמו"

אביבה שליט: "אני ארגע כשאראה את בני"

כך תיושם עסקת שליט - וזה מחירהּ

נועם שליט במסר אישי לבנו: "החזק מעמד בשבי"

חגיגות ברחובות עזה: "הישג עצום"

פרשנות: נתניהו הכריע - בניגוד לעמדותיו

פרשנות: מה הוביל לעסקה לשחרור שליט?