ההתפתחות הדרמטית שהביאה להצבעת הממשלה הערב על ההסכם לשחרורו של גלעד שליט התגבשה בימים האחרונים, כשהשליח המיוחד למגעים עם חמאס, דוד מידן, נועד בקהיר עם לא אחר מאשר רמטכ"ל הארגון בעזה, אחמד ג'עברי.

לפי הפרטים הידועים כעת, סייעו שלטונות מצרים החדשים בגישור בין ישראל לבין חמאס - כששני הצדדים הסכימו להתגמש. במסגרת המהלך צפויים להשתחרר מבתי הסוהר בישראל בסך הכל 1,000 אסירים פלסטינים - בתכנית שכבר נידונה אמש בישיבה סודית של הקבינט באישון לילה ושלשום, בכינוס חשאי של פורום "השמינייה".

דיון מיוחד, נתניהו (צילום: AP)
נתניהו. הביא את ההסכם לאישור השרים | צילום: AP

לפי הידוע כעת, גילו בחמאס נכונות לפשרה והסכימו לדרוש לשחרר מקרב האסירים ה"כבדים", אלו המוגדרים בעלי "דם על הידיים", 15 בלבד מתוך רשימה שבמקור כללה 60 שמות. בשלב הראשון של העסקה ישוחררו 450 אסירים, מהם 203 שהתגוררו במקור בגדה ויגורשו לעזה ו-40 אחרים למדינות דוגמת מצרים וטורקיה.

110 יגורשו ליהודה ושומרון ו-131 נוספים לעזה. נוסף עליהם, סוכם בין חמאס לבין ישראל על שחרורם של שישה ערבים-ישראלים שהיו מעורבים בטרור לבתיהם.

השמות ה"כבדים" שלא ישוחררו: אחמד עבדל אל רסול סעדאת, איברהים חאמד, מרוואן ברגותי, עבדאללה ברגותי, ג'מאל אבו אלהייג'ה חמאס, חסן סאלאמה.

שמות ואירועי טרור מצמררים

צפו בסיפורים המעניינים של 20.5 לאורך השנים (צילום: AP)
מרוואן ברגותי. יצא לחופשי? | צילום: AP

מרוואן ברגותי (שלא ישוחרר) - השם המוכר ביותר מבין האסירים. שימש בעבר כראש ה"תנזים" בגדה, ובמסגרת זו היה אחראי לפיגועים רבים שזכורים היטב - דוגמת אלה שהתרחשו במסעדת "סי פוד מרקט" בתל אביב, הפיצוץ באולם "ארמון דוד" בחדרה, הפיגוע במדרחוב בן יהודה בירושלים ופיגוע הירי שבו נרצח בנו של הרב מאיר כהנא ורעייתו. ברגותי נידון לחמישה מאסרי עולם מצטברים ול-40 שנות מאסר נוספות, אחרי שהורשע בחמישה מעשי רצח ובניסיון רצח.

עבדאללה ברגותי (שלא ישוחרר) - ידוע כמי ששימש "מהנדס חמאס" והורשע במעורבות בפיגועי תופת רבים, בהם זה שאירע בקפה "מומנט" בירושלים ובמסעדת "סבארו" שבבירה. עוד היה ברגותי מעורב בפיגוע באוטובוס קו 4 בתל אביב ובמועדון "שפילד קלאב" בראשון לציון. מניין הקורבנות ששילמו בחייהם בשל "פועלו" של ברגותי עומד על 66 ישראלים. נגזר עליו עונש מאסר של 67 מאסרי עולם.
 
אחמד סעדאת (שלא ישוחרר) - ראש "החזית העממית" לשעבר בגדה, שמחבליה התנקשו בשר לשעבר רחבעם זאבי.

אברהים חאמד (שלא ישוחרר) - היה מפקד הזרוע הצבאית של חמאס ברמאללה והורשע, בין היתר, באחריות לפיגועים בכיכר ציון בירושלים ובבתי הקפה "מומנט" ו"הלל" בעיר. גם שמו של חאמד נקשר כאחראי לפיגוע במועדון בראשון לציון, וכן הוא היה מעורב בפיגוע בטרמפיאדה בצריפין.

עבאס סייד - שימש בעבר מפקד חמאס בטול כרם ואחראי לפיגוע התופת שאירע בליל הסדר של 2002 במלון "פארק" בנתניה, שגבה את חייהם של 30 ישראלים. הוא נשלח לרצות 30 מאסרי עולם.

אחלאם תמימי - מסיעת המחבל שביצע את פיגוע ההתאבדות במסעדת "סבארו" שבירושלים - מתקפת טרור שגבתה את חייהם של 15 בני אדם. על תמימי נגזר עונש של 16 מאסרי עולם. עם שחרורה היא תגורש.

אמנה מונא - המחבלת שהייתה אחראית לפיתוי, חטיפתו ורציחתו של הנער אופיר רחום מאשקלון, שאותו הכירה בהתכתבות באינטרנט. עם שחרורה היא תגורש.

קאהירה סעדי - הורשעה יחד עם פלסטינית נוספת בהסעת המחבל שביצע פיגוע ברחוב המלך ג'ורג' בירושלים, שבו נהרגו שלושה ישראלים ועשרות אחרים נפצעו. נגזר עליה עונש מאסר עולם.

בהכנת הכתבה השתתפו אודי סגל, רינה מצליח, עמית סגל, אוהד חמו ותום שרון.

עסקת שליט- סיקור מיוחד:

הושגה עסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט

ראש הממשלה בישיבת הממשלה: "גלעד יחזור לחיק משפחתו ועמו"

אביבה שליט: "אני ארגע כשאראה את בני"

נועם שליט במסר אישי לבנו: "החזק מעמד בשבי"

פרשנות: נתניהו הכריע - בניגוד לעמדותיו

פרשנות: מה הוביל לעסקה לשחרור שליט?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק