היום המיוחל הגיע: ממשלת ישראל אישרה אמש ברוב קולות את העסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט. במסגרת העסקה ישוחררו 1,000 אסירים פלסטינים. השמות "הכבדים" ביותר, ברגותי וסעדאת, לא ישוחררו. ההערכות הן שגלעד ישוב סביב ערב החג השני. השב"כ והמוסד תומכים בעסקה שנחתמה בראשי תיבות כבר ביום חמישי האחרון אך קיומה נשמר בסוד.

26 שרים, כולל ראש הממשלה, הצביעו בעד העסקה. 3 שרים התנגדו: ליברמן, עוזי לנדאו ומשה (בוגי) יעלון. השר גלעד ארדן לא נמצא בארץ. מדובר ברוב כמעט זהה לרוב בו אושרה עסקת גולדווסר-רגב. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כל הפרטים על העסקה - ומחירה

בארגון הטרור חמאס הכחישו הלילה דיווחים בסוכנות הידיעות הגרמנית DPA, לפיהם הועבר כבר החייל החטוף גלעד שליט למצרים, לקראת מסירתו לגרמניה.

על פי הדיווחים, שהתבססו על "מקור ביטחוני במצרים", הועבר שליט לקהיר כאשר נחתמה העסקה בין הצדדים. עם זאת, כאמור, הכחישו בארגון את הפרטים ואמרו כי החייל החטוף עודנו נמצא בידם.

רשימת השרים המלאה (צילום: חדשות 2)
רשימת השרים המלאה | צילום: חדשות 2

לאחר אישור העסקה, אמר נועם שליט, אביו של החייל החטוף כי "זהו יום שבו ממשלת ישראל הצליחה, לאחר למעלה מחמש שנים שהם 1935 ימים ולילות קשים וארוכים, להחזיר את גלעד בנינו הביתה. אנחנו מבקשים לחזק ולברך את ראש הממשלה על ההחלטה האמיצה ועל המנהיגות שגילה, למרות הזמן הרב שעבר, ולמרות שהוא בעצם ראש הממשלה השני מאז שגלעד נפל בשבי".

בפתח ישיבת הממשלה, אמר נתניהו לשרים: "הבוקר הזמנתי לביתי את נועם שליט, ושוחחתי בטלפון עם האמא אביבה והסבא צבי. אמרתי להם שאני מקיים את הבטחתי ואני מחזיר להם את הבן והנכד הביתה. אמרתי להם' אני מחזיר לכם את הילד שלכם'. אני שמח שעמדתי במשימה של פדיון שבויים ואם הכול יילך במישרין, גלעד יחזור לישראל בימים הקרובים לחיק משפחתו ועמו". לפני הישיבה שוחח נתניהו עם הנשיא שמעון פרס, שיקבל לידיו מחר את כל תיקי האסירים שעומדים להשתחרר - והוא יחון את כולם.

לפי דיווחי רשתות ערביות, בשלב הראשון יועבר שליט לקהיר, משם לגרמניה בשל התיווך הגרמני בעסקה - ואז לנמל התעופה בן גוריון.

בניגוד לימים קודמים בהם הורגשה תכונה רבה סביב דיווחים על עסקה לשחרור שליט, גורם המעורב בנושא אמר אמש: "הפעם זה סגור באופן מוחלט". שרי הממשלה קיבלו הוראה להגיע בשעה 20:00 לישיבה דחופה ומיוחדת בלי שנאמר להם במה מדובר. אלי ישי קיבל את ברכתו של הרב עובדיה יוסף, מנהיגה הרוחני של ש"ס, שהורה לו כי כל שרי ש"ס יצביעו בעד העסקה. גם יעלון נפגש בשבוע שעבר עם הרב.

ראש הממשלה נתניהו שוחח אמש עם בני משפחת שליט טלפונית ובישר להם על השגת העסקה. נתניהו היה נרגש לתת את הבשורה והשיחה הוגדרה "חמה". בצהריים נפגש נתניהו אישית עם נועם שליט ובישר לו על העסקה. שרה נתניהו אמרה לאביבה שליט: "אני מחכה לשיחה הזאת הרבה זמן, אני מקווה שעוד כמה ימים תוכלי לחבק את הבן שלך". אביבה השיבה בדמעות: "המילה 'תודה' קטנה בשביל הרגע הזה". נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, הממתין לילד, התקשר לנועם שליט ובירך אותו על העסקה.

נועם שליט נפגש הערב עם הרב עובדיה יוסף והשר אלי ישי. בתום הפגישה אמר: "אנחנו מחכים לישיבת הממשלה וממתינים לראות ומקווים שיהיה רוב, השר ישי פה איתנו הוא אמר שפועלים למען השגת רוב בממשלה ואנחנו מאמינים שזה יקרה".

יואל ויערה, ארכיון (צילום: AP)
חיבוקים במאהל שליט בירושלים, הלילה | צילום: AP

על פי גורמים בממשלה, נתניהו לא רצה שגורל שליט יהיה כגורל רון ארד. הוא נשמע אומר כי המצב בעולם הערבי מסכן את חייו של גלעד, ואולי לא יהיה לנו עם מי לנהל מו"מ על שחרורו.

הפגישה שהביאה לפריצת הדרך נעשתה לאחרונה בין דוד מידן, שליח רה"מ במשא ומתן, לבין אחמד ג'עברי מי שכונה "רמטכ"ל חמאס".

בהכנת הידיעה השתתפו עמית סגל, רינה מצליח, אודי סגל, רוני דניאל, שושי חתוקה תום שרון, יוסי זילברמן, עמית ולדמן ופוראת נסאר.

עסקת שליט - סיקור מיוחד:

ראש הממשלה בישיבת הממשלה: "גלעד יחזור לחיק משפחתו ועמו"

אביבה שליט: "אני ארגע כשאראה את בני"

כך תיושם עסקת שליט - וזה מחירהּ

נועם שליט במסר אישי לבנו: "החזק מעמד בשבי"

חגיגות ברחובות עזה: "הישג עצום"

פרשנות: נתניהו הכריע - בניגוד לעמדותיו

פרשנות: מה הוביל לעסקה לשחרור שליט?