בפתח ישיבת הממשלה הגורלית שתכריע אם גלעד שליט ישוחרר משבי חמאס, פנה ראש הממשלה בנימין נתניהו לאזרחי ישראל בנאום מרגש שכתב בעצמו. הנה דבריו המלאים:

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אני מביא לממשלה הצעה להסכם שיחזיר את גלעד שליט הביתה חי ושלם, יחזיר אותו להוריו אביבה ונועם, לאחיו יואל לאחותו הדס, לסבו צבי ולכל עם ישראל. לפני כשנתיים וחצי עם הקמת הממשלה לקחתי על עצמי כמשימה ראשונית במערך להחזיר את גלעד לחיק עמו ומשפחתו, להחזיר אותו בריא ושלם.

באותה עת גלעד כבר הוחזק במשך שנתיים וחצי בשבי אכזרי ביותר ללא שום ביקור של הצלב האדום, ללא שום ביקור. לא ידענו באמת מה מצבו, הצעד הראשון שעשיתי ואישרנו אותו כאן בממשלה היה להביא קלטת וידיאו שבה נראה גלעד ואנחנו כולנו נשמנו לרווחה שראינו את זה כי ראינו אותו מתפקד גופנית ושכלית, פיזית וקוגניטיבית וידענו שהוא בריא ושהוא חי.

אני התייחסתי לקלטת הזו כמעין פוליסת ביטוח כי הדבר חייב את החמאס בפני הקהילה הבינלאומית לשמור על חייו ולשמור על בריאותו, הרי ברור שזה רק צעד ראשון, והמשימה העיקרית שעמדה בפנינו הייתה קשה יותר והיא להחזיר את גלעד בפועל הביתה, אחר כך, ניהלנו משא ומתן קשה וממושך באמצעות מתווך גרמני.

"יש לי מחויבות עזה להחזיר את גלעד הביתה"

המשא ומתן התבסס על מסגרת כללית שהתוותה על ידי הממשלה הקודמת, הוא היה ארוך, הוא היה מתיש וחרף כל המאמצים שלנו לא הושג הסכם. אני חייב לציין בפניכם שלא היה יום שלא ניסינו בדרכים שונות ומגוונות להשיב את גלעד הביתה בכל דרך.

בשבועות האחרונים חודש המשא ומתן בקהיר הפעם בתיווך ממשלת מצרים. ההכרעה שלי לצוות הייתה לשמור על העקרונות והמסגרות שחשובים לביטחון ישראל, למדינת ישראל, שאותם אפרט בישיבת הממשלה.

קיים מתח מובנה בין הרצון להחזיר חייל חטוף הביתה לבין הצורך לשמור על בטחונם של אזרחי ישראל. יש לי וגם לשרים מחויבות עזה להחזיר את גלעד הביתה, ומנגד מחויבות עמוקה לביטחונם של אזרחי ישראל וזוהי האחריות הכפולה שלי כראש מממשלה.

אני מביא היום לממשלה את ההסכם שמבטא את האיזון הנכון בין כלל השיקולים הללו. אינני רוצה להסתיר מפניכם זוהי החלטה קשה, ליבי עם משפחות נפגעי הטרור, אני מבין את סבלם ואת מצוקתם, אני אחד מהם.

"הגענו להסכם הטוב ביותר"

אבל מנהיגות נבחנת ברגעים אלה ביכולת לקבל החלטות קשות אבל נכונות. אני מאמין שהגענו להסכם הטוב ביותר שניתן להשיג בעת הזאת, עת של סערות שפוקדת את המזרח התיכון. אינני יודע אם העתיד הקרוב מאפשר לנו, או היה מאפשר לנו להשיג הסכם טוב יותר, או הסכם בכלל.

ייתכן מאד שחלון ההזדמנויות הזה שנוצר בנסיבות הזמן, ייתכן מאד שהיה נסגר סופית, ולא הינו מחזירים את גלעד כלל. ועל כן מכל השיקולים הללו הנחתי את הצוות לחתום ביום חמישי האחרון הסכם בראשי תיבות והיום הוא סוכם סופית ושני הצדדים חתמו עליו.

אני מבקש להודות למזכיר הצבאי שלי האלוף יוחנן נוקר, לראש השב"כ יורם כהן ,לשליחי האישי דוד מידן ולקודמו בתפקיד חגי הדס. אני מבקש להודות לצוות שמלווה אותם כל השנים הללו , לצה"ל ולכוחות הבטחון שלא חסכו שום מאמץ בעניין גלעד שליט וכן אני מבקש להודות למתווך הגרמני ולקנצלרית אנגלה מרקר שתמכה בשליחותו כל הזמן ואני מבקש להפנות תודה מיוחדת לממשלת מצרים ולגופי המודיעין שלה שסייעו רבות בתדרוך.

"אמרתי להם: 'אני מחזיר לכם את הילד שלכם'"

הבוקר הזמנתי לביתי את נועם שליט ושוחחתי בטלפון עם האמא אביבה והסבא צבי, אמרתי להם שאני מקיים את הבטחתי ואני מחזיר להם את הבן והנכד הביתה. אמרתי להם אני מחזיר לכם את הילד שלכם
אני שמח שעמדתי במשימה של פדיון שבויים ואם הכול ילך במישרים גלעד יחזור לישראל בימים הקרובים לחיק משפחתו ועמו.

עם ישראל הוא עם מיוחד, אנחנו ערבים זה לזה כמו שאמרו חכמינו כל המציל נפש אחת בישראל כאילו הציל עולם ומלואו. הערב אני מביא לממשלה הצעה להצלתו של גלעד שליט כדי להשיבו סוף סוף אחר חמש שנים ולהחזירו הביתה לישראל.

עסקת שליט - סיקור מיוחד:

הושגה עסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט

אביבה שליט: "אני ארגע כשאראה את בני"

כך תיושם עסקת שליט - וזה מחירהּ

נועם שליט במסר אישי לבנו: "החזק מעמד בשבי"

פרשנות: נתניהו הכריע - בניגוד לעמדותיו

פרשנות: מה הוביל לעסקה לשחרור שליט?