אמירות משיחיות מצד הנאשם המרכזי ברצח הלאומני: יוסף חיים בן דוד, הנאשם הבוגר ברציחתו של הנער הפלסטיני מוחמד אבו-חדיר בתחילת החודש, טען בכניסה לדיון בעניינו "אני המשיח". בעקבות הדברים טען פרקליטו כי בן דוד נמצא במצב נפשי קשה, וביקש שמרשו יעבור בדיקה פסיכיאטרית חיצונית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יעקב צבן, שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, הקריא היום (א') את כתב האישום החמור שהוגש לפני כשבוע וחצי נגד החשודים ברצח אבו-חדיר. ברצח נאשמים יוסף בן דוד בן ה-29 מירושלים, יחד עם שני קטינים, שזהותם אסורה בפרסום. בשבוע שעבר התיר בית המשפט העליון לפרסם את שמו של בן דוד, נשוי בשנית ואב לילדה קטנה, בעל חנות אופטיקה בשכונת גאולה בבירה.

עו"ד אהרון רוזה, סנגורו של בן דוד, אמר בדיון בעניינו: "פגשתי את הלקוח במצב נפשי קשה מאוד ומדבר לא לעניין על כל מיני דברים משיחיים ושדים שאומרים לו מה לעשות". רוזה הוסיף כי יפעל בכדי להפגיש את בן דוד עם פסיכיאטרית שטיפלה בו בעבר. "הוא תלוש מהמציאות בשלב הזה, ומדבר שהוא משיח בן דוד שמסתדר עם השם", אמר עורך הדין.

בפרקליטות סבורים כי בן דוד, הבגיר היחיד מבין שלושת הנאשמים ברצח, הוא שהנחה את שני הקטינים שהיו עמו לצאת מהרכב ולדבר עם אבו-חדיר בכדי לוודא שמדובר בנער ערבי. עוד מעריכים בפרקליטות כי הוא זה שהורה להכות ולחנוק את הנער, כשהוא פועל ממניע לאומני.

הנער מוחמד אבו חדיר (צילום: רויטרס)
מוחמד אבו חדיר | צילום: רויטרס

מעצר שלושת החשודים הוארך עד תום ההליכים

בשבוע שעבר החליט משרד הביטחון להכיר בנער מוחמד אבו-חדיר משועפט כנפגע פעולת איבה. ההחלטה התקבלה בעקבות הממצאים לפיהם נרצח אבו-חדיר על רקע לאומני. כתב האישום החמור נגד הנאשמים הוגש לאחר שהחשודים הודו במעשה ואף שחזרו כיצד חטפו את הנער, תושב מזרח ירושלים, רצחו אותו ולאחר מכן שרפו את גופתו. מעצרם של השלושה הוארך עד תום ההליכים בשל מסוכנותם.

על פי כתב האישום, המעשה בוצע על רקע חטיפתם ורציחתם של הנערים נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח ז"ל. בעקבות המעשה והתחושות הקשות שהתעוררו בהם, יצאו בן דוד ואחד משני הקטינים ל"פעולת נקם" בחפים מפשע. בים השאר ניסו השניים לחטוף ילד ערבי בן שבע מידיה של אימו בשעה שהלכה בעיר עם ילדיה, ופגעו פיזית בקטין ובאם. בהמשך אותו לילה, ניסו השניים לשרוף מכוניות של ערבים בשכונת צור באחר בבירה.

למחרת, לאחר הכנה והצטיידות מוקדמת, יצאו הנאשמים לבצע את פעולת הנקם שתכננו. על פי האישומים, הם יצאו למסע ציד אדם שנמשך מספר שעות, במסגרתו חטפו ורצחו באכזריות את הקטין מוחמד אבו-חדיר רק משום שהיה ערבי. הוא נחנק והוכה בראשו על ידי הנאשמים, ובעודו מחוסר הכרה נשרף למוות על ידם. בכתב האישום צוין גם כי שבועיים לפני החטיפה והרצח של הנער הפלסטיני, הציתו הנאשמים חנות בבעלות ערבית בכפר חיזמא, בגלל סכסוך עם בעל החנות.

הנאשם הבוגר, יוסף בן דוד
החשוד ברצח, יוסף בן דוד | צילום:

לפני כשבועיים הורה בית המשפט על שחרורם ממעצר של שלושה מתוך ששת החשודים שנעצרו בחשד למעורבות ברצח, לאחר שהתברר בחקירתם במשטרה ובשב"כ כי לא היו קשורים לאירוע הרצח והחטיפה.

היועץ המשפטי לממשלה מסר בתגובה לכתב האישום כי מדובר במעשה "חמור ומזעזע, שבוצע על רקע גזעני כנגד נער חף מפשע. מדובר במעשה אכזרי הנוגד את המוסר האנושי הבסיסי. רשויות אכיפת החוק במדינת ישראל יעשו כל שלאל ידן ויפעלו בנחישות, בכל הכלים העומדים לרשותן, להיאבק בעבריינות שייסודה בשנאה וגזענות".

אילוסטרציה (צילום: AP, חדשות)
מקום מציאת גופת הנער ביער ירושלים | צילום: AP, חדשות

סיקור מיוחד: רצח הנער הפלסטיני

הותר לפרסום: זהו הנאשם ברצח מוחמד אבו חדיר

הנער הפלסטיני מוחמד אבו חדיר יוכר כנפגע פעולת איבה

כתב אישום: "חנקו ושרפו נער רק כי היה ערבי"

החשודים שחזרו: כך רצחנו את הנער

בסביבת מקורבי החשודים ברצח הנער מגוננים: "הוא יהודי טוב"

ראש הממשלה לאבי הנער שנרצח: "מעשה מתועב"

הנער הפלסטיני שהוכה: "הותקפתי בלי סיבה"

יהודים נעצרו בחשד לרצח הנער הפלסטיני

אביו של הנער שנרצח: "לא מאמין במשטרה"

מטעני צינור, אבנים ובקבוקי תבערה: מהומות בירושלים

חשד לחטיפה: נער ערבי נעדר, גופה נמצאה ביער ירושלים