משרד הביטחון הודיע היום (ה') שיכיר בנער מוחמד אבו חדיר משועפט כנפגע פעולות איבה, זאת בעקבות כתב האישום שהוגש היום נגד שלושת הנאשמים ברציחתו, ממנו עולה כי המניע למעשה היה לאומני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מכתב האישום נגדם עולה, כי לפני שבועיים גמלו בלבם שלושת הצעירים לחטוף ולרצוח ילד או נער ערבי, כנקמה על רצח שלושת הנערים נפתלי פרנקל, גלעד שער ואייל יפרח ז"ל. לפני שנתקלו במוחמד אבו ח'דיר, ניסו השלושה לחטוף ילד ערבי בן 7, בשעה שהלך יחד עם אמו ואחיו הקטנים בשכונה - אך נכשלו. עוד באותו הלילה, כילו הנאשמים את זעמם ברכוש של תושבים ערבים בשכונת צור באחר, שם הציתו מספר מכוניות.

למחרת היום יצאו השלושה שוב למסע ציד, שהסתיים כעבור מספר שעות לאחר שפגשו באבו ח'דיר סמוך לביתו. על פי כתב האישום, חטפו השלושה את הנער המסכן אל תוך הרכב שבו נסעו. במהלך נסיעתם אל היער הסמוך, היכו הנאשמים את הנער ואף חנקו אותו. לאחר שהגיעו לזירה, השליחו את אבו ח'דיר על האדמה, ובעודו מחוסר הכרה שפכו עליו דלק והציתו אותו חי. בשבוע שעבר הודו שלושת הנאשמים במעשה, ואף שיחזרו אותו.

"כתב האישום מתאר מסכת חמורה מאוד", אמר היום בבית המשפט עו"ד אהרון רוזה, המייצג את אחד החשודים. "בשלב הראשון נראה אם חומר החקירה תומך בכתב האישום. הגיע מידע לידיי שמישהו רצה לפגוע באחד החשודים. החשוד נסער וזה מובן, עקב החקירה שהוא עבר בשב"כ".

גם היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין הביע היום את זעזועו מכתב האישום החמור, ואמר כי המעשה נוגד את המוסר האנושי. "מדובר במעשה חמור ומזעזע, שבוצע על רקע גזעני כנגד נער חף מפשע", אמר ויינשטיין. "אני מביע צער עמוק על המעשה האכזרי הזה, שנוגד את המוסר האנושי הבסיסי. רשויות אכיפת החוק במדינת ישראל יעשו כל שלאל ידן ויפעלו בנחישות, בכל הכלים העומדים לרשותן, להיאבק בעבריינות שייסודה בשנאה וגזענות".

בשבוע שעבר הורה בית המשפט על שחרורם ממעצר של שלושה מתוך ששת החשודים שנעצרו בחשד למעורבות ברצח, לאחר שהתברר בחקירתם במשטרה ובשב"כ כי לא היו קשורים לאירוע הרצח והחטיפה.

אילוסטרציה (צילום: AP, חדשות)
מקום מציאת גופת הנער ביער ירושלים | צילום: AP, חדשות

החשודים ניסו לבצע חטיפה נוספת - מספר ימים לפני הרצח

מחקירת המשטרה עלה כי הרצח בוצע על רקע לאומני כנקמה על חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים היהודים שהובאו למנוחות מספר שעות לפני המעשה. המשטרה העריכה כי המעשה בוצע כיוזמה פרטית של קבוצת נערים קיצונים שמכירים אחד את השני, ולא במסגרת התארגנות מסודרת.

עוד העלתה החקירה כי שלושת החשודים הגיעו לאותו מקום באזור בית חנינא, יומיים קודם לרצח, שם ניסתה החבורה לחטוף ילד בן תשע מידי אמו. משנכשלו הצעירים בניסיונם - נמלטו מהמקום.

מספר ימים לאחר הרצח פרסמה סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" את מממצאי דוח נתיחת הגופה של מוחמד אבו-חדי'ר. על פי הפרסום, ההערכה של היא כי חוטפיו של אבו חדיר שרפו אותו בעודו בחיים - זאת לאחר שנמצא פיח בריאותיו של הנער ובדרכי הנשימה שלו. לטענת הפלסטינים, הממצא הזה מעיד על כך שהיה חי ונשם בזמן שנשרף.

סיקור מיוחד: רצח הנער הפלסטיני

החשודים שחזרו: כך רצחנו את הנער

בסביבת מקורבי החשודים ברצח הנער מגוננים: "הוא יהודי טוב"

ראש הממשלה לאבי הנער שנרצח: "מעשה מתועב"

הנער הפלסטיני שהוכה: "הותקפתי בלי סיבה"

יהודים נעצרו בחשד לרצח הנער הפלסטיני

אביו של הנער שנרצח: "לא מאמין במשטרה"

מטעני צינור, אבנים ובקבוקי תבערה: מהומות בירושלים

חשד לחטיפה: נער ערבי נעדר, גופה נמצאה ביער ירושלים