הנער מוחמד אבו חדיר (צילום: רויטרס)
מוחמד אבו ח'דיר | צילום: רויטרס

כתב אישום חמור הוגש הבוקר (ה') לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד שלושת החשודים בחטיפת הנער מוחמד אבו ח'דיר וברציחתו, לפני כשבועיים. בשבוע שעבר הודו שלושת החשודים במעשה, ואף שיחזרו כיצד חטפו את הנער, תושב שכונת שועפאט שבמזרח ירושלים, רצחו אותו ולאחר מכן שרפו את גופתו. מעצרם של השלושה הוארך עד תום ההליכים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

היועץ המשפטי לממשלה מסר בתגובה לכתב האישום כי מדובר במעשה "חמור ומזעזע, שבוצע על רקע גזעני כנגד נער חף מפשע. היועץ המשפטי לממשלה מבקש להביע את צערו העמוק על מעשה אכזרי זה, הנוגד את המוסר האנושי הבסיסי. רשויות אכיפת החוק במדינת ישראל יעשו כל שלאל ידן ויפעלו בנחישות, בכל הכלים העומדים לרשותן, להיאבק בעבריינות שייסודה בשנאה וגזענות".

על פי כתב האישום, לפני כשבועיים, על רקע אירוע חטיפתם ורציחתם של הנערים נפתלי פרנקל, גלעד שער ואייל יפרח ז"ל, יצאו הבגיר ואחד הקטינים ל"פעולת נקם" בחפים מפשע, במסגרתה ניסו לחטוף ילד ערבי בן שבע מידיה של אימו שעה שהלכה בעיר עם ילדיה הקטינים כשהיא דוחפת עגלת תינוק, ופגעו פיזית בקטין ובאם. בהמשך אותו לילה, ניסו השניים לשרוף מכוניות של ערבים בשכונת צור באחר.

למחרת, לאחר הכנה והצטיידות מוקדמת, יצאו הנאשמים לבצע את פעולת הנקם שתכננו. על פי האישומים, הם יצאו למסע ציד אדם שנמשך מספר שעות, במסגרתו חטפו ורצחו באכזריות את הקטין מוחמד אבו חדיר רק משום שהיה ערבי. הוא נחנק והוכה בראשו על ידי הנאשמים, ובעודו מחוסר הכרה נשרף למוות על ידם. בכתב האישום צוין גם כי שבועיים לפני החטיפה והרצח של מוחמד אבו ח'דיר, הציתו הנאשמים חנות בבעלות ערבית בכפר חיזמא, בגלל סכסוך עם בעל החנות.

"כתב האישום מתאר מסכת חמורה", אמר פרקליטו של אחד החשודים, עו"ד אהרון רוזה. "בשלב ראשון נראה אם חומר החקירה תומך בכתב האישום. הגיע מידע לידיי שמישהו רצה לפגוע באחד החשודים. החשוד נסער וזה מובן, עקב החקירה שהוא עבר בשב"כ".

בשבוע שעבר הורה בית המשפט על שחרורם ממעצר של שלושה מתוך ששת החשודים שנעצרו בחשד למעורבות ברצח, לאחר שהתברר בחקירתם במשטרה ובשב"כ כי לא היו קשורים לאירוע הרצח והחטיפה.

אילוסטרציה (צילום: AP, חדשות)
מקום מציאת גופת הנער ביער ירושלים | צילום: AP, חדשות

החשודים ניסו לבצע חטיפה נוספת - מספר ימים לפני הרצח

מחקירת המשטרה עלה כי הרצח בוצע על רקע לאומני כנקמה על חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים היהודים שהובאו למנוחות מספר שעות לפני המעשה. המשטרה העריכה כי המעשה בוצע כיוזמה פרטית של קבוצת נערים קיצונים שמכירים אחד את השני, ולא במסגרת התארגנות מסודרת.

עוד העלתה החקירה כי שלושת החשודים הגיעו לאותו מקום באזור בית חנינא, יומיים קודם לרצח, שם ניסתה החבורה לחטוף ילד בן תשע מידי אמו. משנכשלו הצעירים בניסיונם - נמלטו מהמקום.

מספר ימים לאחר הרצח פרסמה סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" את מממצאי דוח נתיחת הגופה של מוחמד אבו-חדי'ר. על פי הפרסום, ההערכה של היא כי חוטפיו של אבו חדיר שרפו אותו בעודו בחיים - זאת לאחר שנמצא פיח בריאותיו של הנער ובדרכי הנשימה שלו. לטענת הפלסטינים, הממצא הזה מעיד על כך שהיה חי ונשם בזמן שנשרף.

סיקור מיוחד: רצח הנער הפלסטיני

החשודים שחזרו: כך רצחנו את הנער

בסביבת מקורבי החשודים ברצח הנער מגוננים: "הוא יהודי טוב"

ראש הממשלה לאבי הנער שנרצח: "מעשה מתועב"

הנער הפלסטיני שהוכה: "הותקפתי בלי סיבה"

יהודים נעצרו בחשד לרצח הנער הפלסטיני

אביו של הנער שנרצח: "לא מאמין במשטרה"

מטעני צינור, אבנים ובקבוקי תבערה: מהומות בירושלים

חשד לחטיפה: נער ערבי נעדר, גופה נמצאה ביער ירושלים