החידה השבועית לילדים (איור: mako)
איור: mako

5 פיראטים צריכים לחלק ביניהם שלל של 100 מטבעות זהב. למזלם, קיים מנהג עתיק יומין שקובע את הכללים הבאים: הפיראט הזקן ביותר (א') מציע ראשון הסכם חלוקה. אם חצי מהפיראטים (50%) או יותר- מצביעים בעד, השלל מחולק באופן סופי לפי ההצעה שלו.

אם הרוב נגד, הפיראט שהציע את הצעת החלוקה נזרק מעבר לסיפון לכרישים הרעבים והקבוצה ממשיכה להצעה של הבא בתור: פיראט ב'. וכך הלאה עד לפיראט הצעיר ביותר (ה'). שימו לב שבהנחה שכל שאר התנאים שווים, פיראט תמיד יעדיף שחברו ייזרק לכרישים.

פיראט (איור: heather12ooney4rt.tumblr.com)
איור: heather12ooney4rt.tumblr.com

המשימה שלכם: אתם הפיראט הזקן ביותר (א') ומציעים את ההצעה הראשונה. מה תהיה הצעת החלוקה שלכם כדי שגם תזכו בכמה שיותר מטבעות זהב אבל גם ההצעה תתקבל ולא יזרקו אתכם לכרישים?!

הצלחתם? מלאו את התשובה ותוכלו לזכות

אתם תקועים? המשיכו לקרוא, למדו את הילדים לחשוב קדימה וקבלו רמז.   

מלאו תשובה אחת או כמה ואולי תזכו בספר "ממלכת יוריקה"  בהקדשה אישית מהסופר

לחשוב קדימה  

כמה פעמים מצאתם עצמיכם אומרים לילדים את המשפט הבא: "למה אתה אף פעם לא חושב צעד אחד קדימה?" מחקרים מראים שהיכולת לחשוב אסטרטגית מתפתחת כבר בגיל הילדות. חשיבה אסטרטגית היא היכולת לחזות פעולות וסיטואציות עתידיות ולהגיב אליהן בהתאם. חידה הפיראטים היא הזדמנות מצויינת להתחיל לטמיע סוג זה של חשיבה אצל הילדים.

במקום לחשוב על הצעד הראשון במשחק (ההצעה של הפיראט הזקן), נתחיל דווקא מהסוף. כמו במבוך שמחברים את הקו מהסוף להתחלה. כאשר נותרים רק פיראטים ד' וה' (הצעיר ביותר), פיראט ד' צריך למעשה רק את הקול שלו עצמו כדי לקבל מחצית מהקולות. לכן הוא יציע לחלק 100 מטבעות עבורו ו-0 עבור ה' וההצעה תתקבל. שימו לב שזה אומר שאם פיראט ה' יהיה נגד ההצעות הראשונות, הוא בסוף ישאר עם 0 מטבעות. ולכן אולי מספיק להציע לו מטבע אחד בלבד.

מצד שני, לפעמים גם 99 מטבעות לא יספיקו כדי לזכות בקולו של אחד הפיראטים. אם הפיראט הזקן נזרק לכרישים, פיראט ב' צריך לגייס רק עוד קול אחד בלבד. לכן יציע 99 מטבעות עבורו ומטבע אחד עבור פיראט ה'. מכאן אנחנו רואים שגם אם הפיראט הזקן יציע 99 מטבעות זהב לפיראט ב', האחרון יסרב כי יעדיף שהפיראט הזקן יזרק לכרישים...     

רמז לילדים לחידה השבועית: שחקו את המשחק מהסוף להתחלה. ראשית תפתרו מה תהיה החלוקה כאשר נותרים 2 פיראטים, 3 פיראטים ואז 4 פיראטים. חלוקות אלו יתנו לכם את התשובה כמה הפיראט הזקן ביותר צריך להציע ולמי.

החידה של השבוע שעבר

>> החידה שילדים פותרים מהר יותר ממבוגרים

הזוכים של חידת החיות הם בני משפחת אקרמן מירושלים.   

פתרון החידה:

האתגר בחידה הזו הוא להבין שההנחה שזו חידה רק בחשבון מגבילה את החשיבה שלנו. הנחה זו אמנם נכונה לגבי שלוש השורות הראשונות, אבל אז בעולם החשבון אין לנו מספיק נתונים לדעת כמה זה פיל. מי שיצא מהקופסה שלו, ראה שחידה זו יכלה להגיע גם מהמורה לטבע. שמתם לב כמה רגליים יש לכל חיה? עולם החיות משלים לנו את הנתונים החסרים מעולם החשבון: פיל (4 רגליים) וחילזון (0 רגליים). ומה הערך של כדורגל? זה לא ממש משנה, כי הכל מוכפל באפס של החילזון בסוף. אבל נקודת בונוס ניתנה למי שענה "1" - כדור רגל. זו כבר חידה של המורה לשפה.

ממלכת יוריקה

החידות הקודמות

>> חידת הפרצופים שרק 10% מהאנשים מצליחים לפתור

>> חידת שלושת האלים הידועה כחידה הקשה ביותר בהיסטוריה

>> 3 דקות בלבד ותגלו האם לילד IQ מעל לממוצע

>> תעלומת הדולר האבוד שהפילה בפח אפילו פרופסורים למתמטיקה

>> חידת אבן, נייר ומספריים שמשגעת את המדינה 

>> חידת האפיקומן שתכריע מי המשפחה הכי חכמה בישראל

>> חידת הכובעים שרק 5% מהאנשים מצליחים לפתור

 החידה של וונדר-וומן שתגלה האם הילד שלכם חושב אחרת מכולם >>

החידה שהפילה בפח אלף פרופסורים וחתני פרס נובל >>

 החידה של אמזון שתלמד את הילדים שמותר להיכשל >>

מבחן ה-IQ הקצר בעולם לילדים >>

חידת המתכנתים של גוגל שתגלה האם לילד יש עתיד בהייטק >>

חידת התפוחים שתגלה האם לילד יש סיכוי להתקבל לאפל >>

החידה שתבחן האם הילד שלכם יותר חכם מהסינים >>

חידת הסליים שמשגעת את ילדי ישראל >>

איך נכין את הילדים לשוק העבודה של 2050 >>

החידה שתזניק את הקריירה של הילד שלכם בתכנות >>

החידה של אמזון שתבחן האם לילדים שלכם יש עתיד בהיי טק >>

החידה של איינשטיין שתבחן האם הילד שלכם גאון »

לחידה הזו יש אינסוף תשובות אפשריות »

החידה שתדרוש מכם חשוב כמו הבובה שמחוץ לקופסה »

החידה שתלמד את הילדים שלכם לחשוב כמו סטיב גובס »

 _OBJ

החידות מבוססות על רב המכר "ממלכת יוריקה" שכתב אופיר גוטמן, המנכ”ל הישראלי הראשון של ענקית מוצרי הצריכה האמריקאית G&P. גוטמן כתב את ממלכת יוריקה! לבתו ליה, מתוך רצון להעניק לה את כל הכלים היצירתיים שלמד בקריירה בינלאומית בת כמעט עשרים שנה, שבה גם זכה חמש פעמים בפסטיבל קאן היוקרתי לפרסומות וליצירתיות.