היום אנחנו מכירים את "אמזון" בתור החנות הכי גדולה בעולם, חנות שאפשר לקנות בה כמעט הכל יותר מ-500 מיליון מוצרים שונים. לכן הילדים יופתעו אולי לגלות שאמזון התחילה בתור חנות קטנטנה שמכרה רק דבר אחד - ספרים, שאותם היא שלחה בדואר, עד שבוקר אחד ג'ף בזוס קם ושאל את עצמו מה עוד אני יכול להמציא?

הוא לקח מטבע וכתב על צידו האחד "ספרים בדואר". ואז הוא הפך את המטבע וניסה לחשוב מה מתחבא בצידו השני. והוא מצא: בזוס המציא טאבלט שנקרא "קינדל", שאליו אפשר להוריד ספרים דיגיטליים ולקרוא אותם ישירות - כך שכבר לא צריך לשלוח אותם בדואר.

לחשוב כמו ג'ף בזוס זה לגלות שרעיונות חדשים לפעמים מחכים לנו בצד השני של אותו המטבע. אבל בגלל שאנחנו רגילים  להסתכל כל הזמן רק על צד אחד שלו, אנחנו שוכחים שכל מה שצריך זה להפוך את המטבע ולמצוא את הפיתרון.

לאורך השנים היו לאמזון לא רק הצלחות, אלא גם כשלונות של מיליארדי דולרים: סמארטפון שלא צלח, שירות משלוחים ממסעדות ושירות כרטיסים למופעים שנסגרו. בזוס אפילו כינה את אמזון "המקום הטוב בעולם להיכשל".

אז איך ייתכן שהאדם הכי מצליח והכי עשיר בעולם נכשל פעם אחרי פעם? "אם אתה רוצה להצליח. אתה חייב ללמוד להיכשל", מסביר בזוס, "תמיד ידעתי שאם אכשל לא אצטער, אבל בטוח שאצטער אם אפילו לא אנסה".

בדרך להצלחה אי אפשר תמיד לחשוב על הכול מראש - מה שחשוב זה פשוט לעשות את הצעד הראשון, לצאת לדרך, ומשם כבר תמצאו את הדרך הנכונה, או במילותיו של ד"ר סוס: "אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים".  

החידה של ג'ף בזוס

לרשותכם קופסת גפרורים ושני חבלים זהים. כל אחד מהחבלים נשרף במשך שעה.

המשימה: עליכם למדוד 45 דקות בדיוק.

שימו לב: הפתרון אינו לחתוך את החבל לשניים או לארבע, וגם לא לתת לו לבעור עד לאמצע. העובי של החבל משתנה לכל אורכו - לפעמים הוא עבה ולפעמים דק, ולכן כל אחד משני חצאי החבל יישרף בזמן שונה, ואף פעם לא חצי שעה בדיוק.

רמז לילדים: נסו לחשוב כמו ג'ף בזוס. לפעמים הפיתרון מתחבא לנו ממש בצידו השני של אותו המטבע. או במקרה שלנו - בצידו השני של החבל.

התשובה היצירתית ביותר תזכה בספר "ממלכת יוריקה" עם הקדשה אישית מהסופר.

החידה של השבוע שעבר

החידה של איינשטיין שתבחן האם הילד שלכם גאון »

הזוכה הוא לידן בן ה-8 מבאר שבע.

פתרון החידה: הצפרדע היא של עמית, והכלב הגיע במקום השני.

החידות הקודמות

לחידה הזו יש אינסוף תשובות אפשריות »

החידה שתדרוש מכם חשוב כמו הבובה שמחוץ לקופסה »

החידה שתלמד את הילדים שלכם לחשוב כמו סטיב ג'ובס »

ממלכת יוריקה

החידות מבוססות על רב המכר "ממלכת יוריקה" שכתב אופיר גוטמן, המנכ”ל הישראלי הראשון של ענקית מוצרי הצריכה האמריקאית G&P. גוטמן כתב את ממלכת יוריקה! לבתו ליה, מתוך רצון להעניק לה את כל הכלים היצירתיים שלמד בקריירה בינלאומית בת כמעט עשרים שנה, שבה גם זכה חמש פעמים בפסטיבל קאן היוקרתי לפרסומות וליצירתיות.