אלברט איינשטיין האמין "שכל ילד הוא גאון. אבל אם בבית הספר של הדגים היו עושים לדג רק מבחנים בטיפוס על עץ, הוא היה חי כל חייו בהרגשה שהוא טיפש". כי דג גאון בשחייה.

אין זה בהכרח אומר שהילד שלכם יצייר כמו דה וינצ'י או יקבל 160 במבחן IQ כמו איינשטיין. אבל כל ילד נולד גאון בסקרנות, יצירתיות וחיות. והתפקיד שלנו כהורים הוא להצית את הגאוניות הייחודית להם.

החדשות הטובות הן שכל דבר יכול להצית אותה, אפילו מצפן פשוט.

בגיל 5 איינשטיין החולה במיטה קיבל מאביו מצפן. שנים לאחר מכן עוד דיבר בשיבחו של האפקט ארוך הטווח שהשאיר בו המצפן הפשוט. איינשטיין הילד עקב בתדהמה אחר המחט שנשלטה על ידי כוח בלתי נראה ונשבה בקסמי המיסתורין של המדע. כמבוגר הקדיש את כל חייו לגלות את אותם הכוחות המשפיעים על היקום.

חידה רביעית (איור: טלי פלד)
איור: טלי פלד

ספר חדש "הנוסחה- פיענוח הסודות לגידול ילדים מצליחים" חושף שלגישה להורות שאנו מאמצים יש תפקיד מרכזי. ההורים של איינשטיין אימצו את גישת "ההורים המגלים". לפי תפיסה זו ההורים מתמקדים בהצגה מתמדת של רעיונות ואפשרויות לילדיהם: דברים שהם יכולים ללמוד עליהם, מקומות שהם יכולים לבקר ואנשים שהם יכולים להיות. מאחר ואיינשטיין שנא את בית הספר, הוריו יצרו לו סביבה לימודית מאתגרת בבית. הם קנו לו ספרים והפגישו אותו כל הזמן עם מבוגרים מעניינים. אחד מהם הפך למורה הפרטי שלו למתמטיקה ובגיל 12 היכולות של איינשטיין כבר האפילו על שלו.

מי יודע , אולי החידה השבועית תהיה "המצפן" של הילדים שלכם?

החידה של איינשטיין

האגדה מספרת שאיינשטיין כתב חידה זו עוד כשהיה ילד. לימים טען שרק 2% מאוכלוסיית העולם יצליחו לפתור אותה. לפניכם גרסה פשוטה של החידה ומותאמת לילדים:

ארבעה ילדים (איתי, ליה, אריאל ועמית) ערכו תחרות ריצה בין ארבע חיות המחמד שלהם (כלב, צב, צפרדע וארנבת).

השאלה: של מי הצפרדע? ומי הגיע במקום השני?

רמזים:

  1. הכלב של איתי לא ניצח את המירוץ.
  2. החיה של ליה סיימה מקום אחד אחרי איתי.
  3. לאריאל אין ארנבת והיא גם לא סיימה שנייה.
  4. חיית המחמד של אריאל סיימה מיד אחרי הארנבת.
  5. לליה אין חיה שהיא ממשפחת הזוחלים או דו-חיים (חיה גם במים וגם ביבשה).
  6. הצפרדע סיימה במקום הראשון.

*** מומלץ להיעזר בטבלה במהלך הפיתרון. סמנו X כאשר מצאתם שילוב שאתם בטוחים בו. שימו לב שסימון X גורר בהכרח מחיקת האופציה הזו לשאר הטור/שורה (סימון 0).

התשובה היצירתית ביותר תזכה בספר "ממלכת יוריקה" עם הקדשה אישית מהסופר.

הזוכה של חידת סטיב ג'ובס מהשבוע שעבר הוא עוז בן ה-9 מחדרה.

ממלכת יוריקה

החידות מבוססות על רב המכר "ממלכת יוריקה" שכתב אופיר גוטמן, המנכ”ל הישראלי הראשון של ענקית מוצרי הצריכה האמריקאית G&P. גוטמן כתב את ממלכת יוריקה! לבתו ליה, מתוך רצון להעניק לה את כל הכלים היצירתיים שלמד בקריירה בינלאומית בת כמעט עשרים שנה, שבה גם זכה חמש פעמים בפסטיבל קאן היוקרתי לפרסומות וליצירתיות.