חידה רביעית (איור: טלי פלד)
איור: טלי פלד

באופן מפתיע, 83% מהסטודנטים באוניברסיטאות המובילות בעולם, הרווארד ופרינסטון (האוניברסיטה של איינשטיין), לא הצליחו לפתור את שלוש השאלות הבאות. זאת למרות שניתן לפתור כל אחת מהן ב- 5 שניות ללא צורך אפילו בדף חישוב.

מוכנים? צאו לדרך  

שאלה 1

מחבט בייסבול וכדור עולים ביחד 1.10$ (דולר ועשרה סנט). המחבט עולה דולר אחד יותר מאשר הכדור.

כמה עולה הכדור?

שאלה 2

אתם שותלים חמניות בשדה ריק, כך שבכל יום מספר החמניות בשדה מוכפל (לדוגמה: 2, 4, 8, 16...). אחרי 30 יום, השדה מלא כולו בחמניות. לאחר כמה ימים, יהיה השדה חצי מלא?

שאלה 3

אם ל- 5 מכונות לוקח 5 דקות לייצר 5 צעצועים, כמה דקות ייקח ל- 100 מכונות לייצר 100 צעצועים?

פתרתם את כל 3 השאלות?! מלאו את התשובות ותוכלו לזכות.

היה ממש קל? כנראה שטעיתם... מבולבלים? המשיכו לקרוא ותבינו מדוע.

התשובה היצירתית ביותר תזכה בפרס ספר "ממלכת יוריקה"  בהקדשה אישית מהסופר.

להיאבק באינטואיציה 

באופן פרדוקסלי, אם פתרתם את כל השאלות תוך שניות ספורות ובביטחון מלא, ככל הנראה טעיתם. 3 השאלות שפותחו ע"י פרופ' שיין ידועות כמבחן האיי קיו הקצר ביותר בעולם. למעשה כדי לפתור אותן צריך דווקא להיאבק ולדחות את התשובה הראשונה שקופצת לנו לראש.

בשאלת הבייסבול, סביר להניח שהתשובה "10 סנט" נכנסה לרובכם למוח ומיאנה לצאת. גם התשובות "15 יום" (חצי מ-30) בשאלת החמניות ו-"100 דקות" בשאלת המכונות, ודאי הופיעו מיד. אולם כל 3 התשובות האינטואיטביות הללו שגויות לחלוטין. אל דאגה. אין לכם מה להרגיש לא נעים כי אתם בחברה טובה. אפילו מצויינת. שליש מהסטודנטים של הרווארד טעו בכל 3 השאלות!  

לא משנה אם הילדים פתרו נכון או לא. הדבר החשוב יותר הוא ללמד אותם לפתח את היכולת להתגבר על הדחף לתת את התשובה הראשונה שקופצת להם לראש. במקום לענות אוטומטית, למדו אותם לא להתעצל ולהשקיע מאמץ בכדי לבדוק ולאמת את האינטואיציה שלהם. תתפלאו. מחקרים הראו שליכולת הזו ממש יהיה בהמשך חייהם מתאם עם ציוני הפסיכומטרי.

למדו אותם להגיד: "התשובה הראשונה שקופצת לי לראש היא שהכדור עולה 10 סנט. אבל זה כנראה פשוט מדי ולכן נבדוק האם יש כאן טריק. רגע אחד. אם המחבט עולה דולר יותר מהכדור, זה אומר שהמחיר של המחבט הוא 1.10 $...וזה לא הגיוני כי זה המחיר של שניהם ביחד".

 

החידה של השבוע שעבר

חידת המתכנתים של גוגל שתגלה האם לילד יש עתיד בהייטק >>

הזוכה של חידת המתכנתים של גוגל מהשבוע שעבר הוא נדב בן ה-13 מרמת גן.

התשובה: 7 מירוצים

נחלק את 25 הסוסים אקראית ל-5 קבוצות ונריץ כל קבוצה במירוץ נפרד (סה"כ 5 מירוצים). את כל הסוסים שהגיעו במקומות 4,5 נמחק מהרשימה, כי אין כבר סיכוי שיסיימו בין 3 הראשונים הכלליים.

במירוץ 6, נריץ את המנצח של כל אחד מחמשת המירוצים (א'1, ב'1, ג'1, ד'1, ה'1). המנצח במירוץ זה יוכרז כסוס מס' 1 הכללי. לשם הדוגמא, נניח שזהו סוס א'1 ואחריו סיימו לפי הסדר: ב'1, ג'1 .  

במירוץ 7 והאחרון, נריץ רק את הסוסים שעדיין נשאר להם סיכוי לסיים במקום השני או השלישי הכללי. מי הם? ראשית, כמובן שני הסוסים שסיימו שני ושלישי במירוץ 6 (ב'1, ג'1). אבל שימו לב שגם הסוסים שסיימו במקומות השני והשלישי במקצה של הסוס המהיר ביותר (א'2, א'3), יכולים עדיין להתגלות כמהירים יותר מסוסים ב'1, ג'1. נשאר לנו מקום לעוד סוס אחד? לסוס ב'2 שסיים אחרי ב'1 (הסוס השני במירוץ 6), יש גם סיכוי לסיים במקום השלישי הכללי.  

החידות הקודמות

חידת התפוחים שתגלה האם לילד יש סיכוי להתקבל לאפל >>

החידה שתבחן האם הילד שלכם יותר חכם מהסינים >>

חידת הסליים שמשגעת את ילדי ישראל >>

איך נכין את הילדים לשוק העבודה של 2050 >>

החידה שתזניק את הקריירה של הילד שלכם בתכנות >>

החידה של אמזון שתבחן האם לילדים שלכם יש עתיד בהיי טק >>

החידה של איינשטיין שתבחן האם הילד שלכם גאון »

לחידה הזו יש אינסוף תשובות אפשריות »

החידה שתדרוש מכם חשוב כמו הבובה שמחוץ לקופסה »

החידה שתלמד את הילדים שלכם לחשוב כמו סטיב גובס »

ממלכת יוריקה

החידות מבוססות על רב המכר "ממלכת יוריקה" שכתב אופיר גוטמן, המנכ”ל הישראלי הראשון של ענקית מוצרי הצריכה האמריקאית G&P. גוטמן כתב את ממלכת יוריקה! לבתו ליה, מתוך רצון להעניק לה את כל הכלים היצירתיים שלמד בקריירה בינלאומית בת כמעט עשרים שנה, שבה גם זכה חמש פעמים בפסטיבל קאן היוקרתי לפרסומות וליצירתיות.