מצא את ההבדלים. שיגור רקטה ב-2012 (צילום: AP)
שיגור לעבר ישראל, ארכיון | צילום: AP

ההסלמה בדרום הארץ נמשכת: אזעקה נשמעה הבוקר (ה'), קצת לפני השעה 11:00, באשדוד ובאשקלון. שתי רקטות נורו לעבר האזור ונפלו בשטחים צפונית לאשדוד. לא נגרם נזק ולא היו נפגעים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעקבות הירי, הנחו בעיריית אשדוד להפסיק את יום הלימודים במוסדות חינוך שאינם ממוגנים. בסך הכל מדובר על כ-3,000 תלמידים ששוחררו. בשאר מוסדות החינוך הלימודים כרגיל. בעירייה מדגישים כי בתי הספר הממוגנים הם מקום בטוח עבור התלמידים. עם זאת, הורים שמבקשים להוציא את ילדיהם - יכולים לעשות זאת.

בגן יבנה הונחו בתי הספר היסודיים מכיתה ד' והתיכונים לשחרר את התלמידים לבתיהם, זאת בעוד שתלמידי כיתות א'-ג' שוחררו רק בליווי הוריהם. ילדי הגנים ממשיכים את יומם כרגיל והצהרונים יפעלו רק בתחומי המרחבים המוגנים או בקרבתם.

ואכן, באשדוד וגם באשקלון מיהרו חלק מההורים אל בתי הספר וגני הילדים. ההורים הוציאו את ילדיהם ממוסדות החינוך ושבו עמם לבתיהם.

הירי לעבר עוטף עזה אמש הכין את תושבי אשדוד לירי היום. "לא הופתענו מהאזעקה", אמר יניב תושב אשדוד. "למעשה כבר הכנו את הממ"ד אמש. אנחנו מחזקים את צהל וסומכים על הדרג המדיני שיעשה את העבודה".

האיום מומש

יכול להיות שהג'יהאד האסלאמי מממש את האיום מאמש, לפיו אם ישראל תגיב למתקפה הנרחבת על יישובי עוטף עזה, אנשיו ירחיבו את טווח ירי הרקטות. "אנחנו מתכוונים להרחיב את טווח הרקטות אם ישראל תגיב עוד הלילה", אמרו בארגון. "נירה אל מעבר לטווח הארבעה-חמישה ק"מ שירינו עד כה".

"חמאס אחראי", יעלון (צילום: חדשות 2)
יעלון, ארכיון | צילום: חדשות 2

בג'יהאד האסלאמי אף איימו כי אחרי כל הפרה ישראלית של הסכם הרגיעה תגיע תגובה גם מעזה. במקביל הדגישו: "לא שברנו את התהאדיה של החודשים האחרונים. אם ישראל תשב בשקט גם אנחנו לא נירה".

"תגובת צה"ל בעקבות הירי אתמול לעבר דרום הארץ היא החריפה ביותר מאז מבצע 'עמוד ענן', והמחיר ששילמו ארגוני הטרור ברצועה הוא כבד", אמר הבוקר שר הביטחון משה יעלון. "אנו רואים בג'יהאד האסלאמי ובחמאס אחראים לירי אתמול לעבר הדרום, וברשותנו מגוון אפשרויות שלא נהסס להשתמש בהן כדי להמשיך ולהגיב כלפיהם בעוצמה. חמאס הוא האחראי ברצועה, ואם לא יידע למנוע ירי משטחו לעבר ישראל, נפעל נגדו ונגד אינטרסים רחבים שלו".

"כל מי שינסה לירות לעבר ישראל או יהיה מעורב בירי לעבר ישראל דמו בראשו, ולא נהסס לפגוע בו בכל עת", הוסיף השר לאיים. "נמשיך לפעול באחריות ובשיקול דעת כדי לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל ולאפשר שגרת חיים רגילה".

נתניהו וקמרון, הבוקר (צילום: יוסי זילברמן חדשות 2)
נתניהו וקמרון, הבוקר | צילום: יוסי זילברמן חדשות 2

גם הנשיא פרס שלח היום אזהרה ליושבים ברצועת עזה. "מדינת ישראל לא תרשה בשום פנים ואופן שיירו על אזרחנו", אמר. "כדאי שהחמאס יחליטו איך הם רוצים לחיות – על כל אש יקבלו אש, על כל הפסקת אש יקבלו הפסקת אש".

יותר מ-60 רקטות

מאז אתמול בערב נפלו בישראל 63 רקטות. צה"ל תקף הלילה כ-30 מטרות ברצועה. כלי טיס של חיל האוויר הפציצו יעדי טרור ברפיח, בחאן יונס שבדרום הרצועה וגם בחלקה הצפוני של הרצועה. קודם לכן הפגיזו טנקים של צה"ל שתי מטרות בעזה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שסייר הבוקר בהר חוצבים בירושלים עם עמיתו הבריטי דיוויד קמרון, התייחס לירי לעבר ישראל. "האויבים שלנו שולחים טילים כדי להרוג אנשים, ואנחנו שולחים תרופות לעולם כדי לרפא אנשים", אמר נתניהו. "אבו מאזן לא גינה את הירי לעבר אזרחים אלא גינה את הירי לעבר שלושה מחבלים שירו מרגמות. זה לא בסדר".

מערכת כיפת ברזל. ארכיון (צילום: AP, חדשות)
כיפת ברזל, ארכיון | צילום: AP, חדשות

נתניהו גם שיגר מסר מאיים לארגוני הטרור בעזה. "המדיניות שלנו ברורה - אחנו מסכלים ופוגעים במי שמנסה לפגוע בנו", אמר. "מי שינסה לפגוע בשמחת פורים שלנו - נפגע בו בעוצמה הולכת וגוברת. אין ארוחות חינם ואים שיגורים חינם וכדאי שגורמי הטרור יתחילו להפנים שיש להם עניין עם ממשלה נחושה וצבא מאוד חזק".

בהמשך היום צפוי להתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני לדיון שיעסוק בהסלמה בדרום.

_OBJ

הלימודים בדרום - כרגיל

למרות זאת שבו הבוקר תושבי היישובים בעוטף עזה לשגרת חייהם. בעקבות הערכות מצב שהתקיימו לאחר תגובת צה"ל בעזה, הוחלט לקיים את הלימודים בדרום כרגיל.

_OBJ

"אנו מגבים את צה"ל וממשלת ישראל על התגובה הברורה והתכליתית לירי", אמר הבוקר ראש עיריית שדרות, אלון דוידי. בריאיון לתכנית הבוקר של קשת הוסיף דוידי כי תושבי שדרות כבר למודי ניסיון. "שדרות ערוכה מבחינה ביטחונית ונפשית, ותושבי שדרות נותנים גיבוי לממשלה", הבהיר דוידי. "כשאתה רואה קסאם מתפוצץ ולאחר מכן את צה"ל מגיב, אתה מבין שזה חשוב למדינה". 

בהכנת הידיעה השתתפה שושי חתוקה.

הסלמה בדרום - הסיקור המלא:

התגובה לירי: חיל האוויר תקף בעזה

הג'יהאד מאיים: אם צה"ל יתקוף נרחיב את הירי

נתניהו: "אין שקט בדרום? יהיה רעש בעזה"

מתקפה על הדרום: לפחות 60 רקטות נורו מעזה

אחרי הירי, בהלה בדרום: "חוזרים למקלטים"

ליברמן: "אין מנוס מכיבוש הרצועה"

אחרי הירי: צה"ל תקף תשתיות טרור בעזה