תקיפה בעזה. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
תקיפה בעזה, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

שעות ספורות לאחר מתקפת הרקטות הנרחבת של ארגון הג'יהאד האסלאמי על יישובי הדרום, הגיב צה"ל בשורה של תקיפות מהאוויר בעזה. כלי טיס של חיל האוויר הפציצו הערב (ד') עשרות יעדי טרור - ברפיח ובחאן יונס שבדרום הרצועה וגם בחלקה הצפוני. מוקדם יותר הערב הפגיזו טנקים של צה"ל שתי מטרות ברצועה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל, באמצעות כלי טיס של חיל האוויר, תקף לפני זמן קצר 29 מטרות ברחבי רצועת עזה. כל מטוסינו שבו בשלום לבסיסם. התקיפה בוצעה בתגובה לירי תלול המסלול המאסיבי אשר בוצע הערב לעבר שטח מדינת ישראל".בעקבות ההסלמה בדרום, הורה שר הביטחון משה יעלון על עצירת ביקורים אצל אסירים מעזה הכלואים בישראל, ועל סגירת המעברים לרצועה. יעלון קיים הערב הערכת מצב עם גורמי הביטחון ובהם צה"ל ושירות הביטחון הכללי ואמר: "לא נעבור לסדר היום על מטחי הירי הערב. לא נאפשר לג'יהאד או לכל גורם אחר ברצועה לשבש את חיי אזרחי ישראל. כשלא יהיה שקט בדרום, גם ברצועת עזה לא יהיה שקט, באופן כזה שיגרום למחבלי הג'יהאד האסלאמי להתחרט על הירי שביצעו".

יעלון שלח אזהרה ברורה גם לחמאס: "הוא האחראי למתרחש ברצועה וגם הוא צריך לקחת בחשבון שלא נסבול את הירי לעברנו. אם חמאס לא יידע לאכוף שקט, גם הוא ישלם מחיר כבד".

מזכ"ל האו"ם באן קי מון פרסם הודעת גינוי לירי הרקטות מעזה לישראל. "אני מתנגד להסלמה ולאלימות, אני קורא לכל הצדדים להפגין ריסון ולמנוע תקריות נוסעים שיכולות להביא לחוסר יציבות באזור", אמר באן.

גבאי. התפטר מתפקידו. (ארכיון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
יעלון, ארכיון | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

הג'יהאד האסלאמי: "נרחיב את טווח הרקטות אם ישראל תגיב"

מוקדם יותר הערב איים הג'יהאד האסלאמי, שנטל אחריות על ירי הרקטות, כי אם ישראל תגיב למתקפה הנרחבת על יישובי עוטף עזה, אנשיו ירחיבו את טווח ירי הרקטות. "אנחנו מתכוונים להרחיב את טווח הרקטות אם ישראל תגיב עוד הלילה", אמרו בארגון. "נירה אל מעבר לטווח הארבעה-חמישה ק"מ שירינו עד כה".

בג'יהאד האסלאמי איימו כי אחרי כל הפרה ישראלית של הסכם הרגיעה תגיע תגובה גם מעזה. במקביל הדגישו: "לא שברנו את התהאדיה של החודשים האחרונים. אם ישראל תשב בשקט גם אנחנו לא נירה".

התושבים מתבקשים להישאר סמוך למרחבים מוגנים

דובר הג'יהאד האסלאמי, אבו אחמד, המשיך באיומיו, ואמר כי "פלוגות אל קודס (הזרוע הצבאית של הארגון) התכוננו כהלכה ליום הזה". אבו אחמד הוסיף כי "אני מעריך שהיום הזה יהיה בעזרת האל נקודת מפנה ביחסינו עם האויב ובהתמודדות שלנו אתו. כל אימת שיהרגו מישהו מבני עמינו, פלוגות אל קודס מחויבות להגיב - והתגובה לא תהיה רגילה. נגיב באלימות, ונגיב במטחי רקטות. עוד לא ראיתם דבר מיכולותיהן של פלוגות אל קודס עד עכשיו".

בעקבות מתקפת הרקטות, הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ, השוהה בארצות הברית, שוחח עם סגנו האלוף גדי אייזנקוט ועודכן במתרחש. אייזנקוט קיים הערב הערכת מצב עם אלופי המטכ"ל.

גורם צבאי מסר כי "אנו רואים בחמאס אחראי ותגובה הולמת תגיע". הגורם הוסיף כי "ההנחיות כרגע הן להתנהג כרגיל, להישמע להנחיות ולפעול בהתאם לצורך. כרגע לא בוטלו מסיבות פורים ואירועים לכבוד החג, אך אנו קוראים לציבור להתנהג באופן רציני ואחראי". הוא הדגיש כי התושבים מתבקשים להישאר סמוך למרחבים מוגנים.

הקסאם נחת במרכז העיר (צילום: פלאש 90)
רקטה שנחתה בשדרות | צילום: פלאש 90

הסלמה בדרום - הסיקור המלא:

הג'יהאד מאיים: אם צה"ל יתקוף נרחיב את הירי

נתניהו: "אין שקט בדרום? יהיה רעש בעזה"

מתקפה על הדרום: לפחות 60 רקטות נורו מעזה

אחרי הירי, בהלה בדרום: "חוזרים למקלטים"

ליברמן: "אין מנוס מכיבוש הרצועה"

אחרי הירי: צה"ל תקף תשתיות טרור בעזה