אחרי שנטל אחריות לירי הרקטות, הג'יהאד האסלאמי מאיים: דובר הארגון אמר הערב (ד') כי אם ישראל תגיב למתקפה הנרחבת על יישובי עוטף עזה, אנשיו ירחיבו את טווח ירי הרקטות. "אנחנו מתכוונים להרחיב את טווח הרקטות אם ישראל תגיב עוד הלילה", אמרו בארגון. "נירה אל מעבר לטווח הארבעה-חמישה ק"מ שירינו עד כה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בג'יהאד האסלאמי איימו כי אחרי כל הפרה ישראלית של הסכם הרגיעה תגיע תגובה גם מעזה. במקביל הדגישו: "לא שברנו את התהאדיה של החודשים האחרונים. אם ישראל תשב בשקט גם אנחנו לא נירה".

דובר הג'יהאד האסלאמי, אבו אחמד, המשיך באיומיו, ואמר כי "פלוגות אל קודס (הזרוע הצבאית של הארגון) התכוננו כהלכה ליום הזה". אבו אחמד הוסיף כי "אני מעריך שהיום הזה יהיה בעזרת האל נקודת מפנה ביחסינו עם האויב ובהתמודדות שלנו אתו. כל אימת שיהרגו מישהו מבני עמינו, פלוגות אל קודס מחויבות להגיב - והתגובה לא תהיה רגילה. נגיב באלימות, ונגיב במטחי רקטות. עוד לא ראיתם דבר מיכולותיהן של פלוגות אל קודס עד עכשיו".

המתקפה - נקמה על הפגיעה באנשי הג'יהאד

במקביל גם בחמאס הוציאו תגובה ראשונה לירי והטילו את האחריות להסלמה על ישראל. בחמאס הדגישו כי ישראל תישא בתוצאות אם המצב ידרדר.

מוקדם יותר, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי נטלה אחריות על ירי של 90 פצצות מרגמה ורקטות לעבר ישראל, מבצע אותו הם מכנים "שוברים שתיקה". בארגון הוסיפו כי המתקפה היום היא נקמה על הפגיעה בשלושת אנשיהם על ידי חיל האוויר, אתמול ברצועת עזה.

רקטה שנחתה בשדרות (צילום: תמיר סטיינמן)
רקטה שנחתה בשדרות | צילום: תמיר סטיינמן

צה"ל: רואים בחמאס אחראי לירי

בעקבות הירי, צה"ל תקף הערב באמצעות טנקים שתי תשתיות טרור ברצועת עזה. הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ, השוהה בארצות הברית, שוחח עם סגנו אלוף גדי איזנקוט ועודכן במתרחש. מוקדם יותר קיים האחרון הערכת מצב עם אלופי מטכ"ל.

גורם צבאי אמר בתגובה לירי: "רואים בחמאס אחראי ותגובה הולמת תגיע". הגורם הוסיף כי "ההנחיות כרגע הן להתנהג כרגיל, להישמע להנחיות ולפעול בהתאם לצורך. כרגע לא בוטלו מסיבות פורים ואירועים לכבוד החג, אך אנו קוראים לציבור להתנהג באופן רציני ואחראי". הוא הדגיש כי התושבים מתבקשים להישאר סמוך למרחבים מוגנים.

הסלמה בדרום - הסיקור המלא:

התגובה לירי: חיל האוויר תוקף בעזה

הג'יהאד מאיים: אם צה"ל יתקוף נרחיב את הירי

נתניהו: "אין שקט בדרום? יהיה רעש בעזה"

מתקפה על הדרום: לפחות 60 רקטות נורו מעזה

אחרי הירי, בהלה בדרום: "חוזרים למקלטים"

ליברמן: "אין מנוס מכיבוש הרצועה"

אחרי הירי: צה"ל תקף תשתיות טרור בעזה