"תושבי הפריפריה חשופים" (צילום: רויטרס)
בהלה בדרום, ארכיון | צילום: רויטרס

לאחר כמה חודשים של שקט יחסי, הדי הפיצוצים וקולות האזעקה שבו להפר את שגרת חייהם של תושבי הדרום. מטחים של עשרות רקטות ופצצות מרגמה נורו הערב (ד') מרצועת עזה לשטח ישראל, מתקפה שהביאה לירידה של אלפי תושבים למקלטים ולחדרים הממוגנים. "רק במזל לא היו נפגעים", אמר רפי, תושב העיר שדרות בשיחה עם חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדבריו, אחת הרקטות מהמטח שנורה בשעות אחר הצהריים נפלה סמוך לביתו, באירוע שרק בזכות עירנות התושבים הסתיים ללא נפגעים. "נפל קסאם סמוך לבית שלי, הוא ממש נפל על המדרכה ובמזל לא היו נפגעים", סיפר דקות לאחר האירוע. "הרבה כוחות וגם ראש העיר מיהרו להגיע למקום". ‎

אזור נפילת רקטה (צילום: חגי הקר)
חיילים בוחנים מקרוב את אחת הרקטות | צילום: חגי הקר

יעקב שושני, תושב העיר שדרות, שחזר את הרגעים שבהם נאלץ להימלט מהמונית שבה הוא עובד ולתפוס מחסה. "שמענו אזעקת צבע אדום, ירדתי מהמונית ונצמדתי לקיר בטון. שמעתי אפילו את השריקה של הקסאם שעבר מעלי, לא מדובר בפעם הראשונה", סיפר.

הדס מקיבוץ כרם שלום סיפרה כי "בערך בשעה 17:00 נשמעה אזעקת צבע אדום. שמעתי הרבה בומים באזור הקיבוץ. היו נפילות, מיד לאחר מכן התבקשנו להיכנס לממ"ד, הייתי עם התינוקת שלי יותר מחצי שעה במרחב המוגן".

קסאם (צילום: חדשות 2)
אחת הרקטות שהתפוצצה בשדרות | צילום: חדשות 2

התושבים מכינים עצמם ללילה ללא שינה

"הייתי בתוך הסופר שלי ופתאום שמעתי אזעקה ומלא פיצוצים", סיפר דני דהן, בעל מרכול במרכז העיר שדרות. "אחרי 10 שנים אנחנו כבר מיואשים, שום דבר לא יוכל לעזור, זה הולך וחוזר ואנחנו היחידים שמשלמים את המחיר".

בעקבות התקיפה החלו כלי טיס של חיל האוויר לפעול בשמי הרצועה, מתוך מטרה לפגוע בחוליות המחבלים שביצעו את השיגורים. תושבי יישובי הדרום כבר מכינים עצמם ללילה סוער ולשהייה ארוכה במקלטים. "צריך להגיב בחוזקה ולא לוותר הפעם", אמר תושב היישוב מבועים. "אנחנו בכוננות כל הזמן לרדת למרחב המוגן".

"אחרי הרבה זמן שלא הורגלנו בזה היה קצת לחץ בגלל האזעקה והפיצוצים", סיפר חיים אוליאל בן 56 משדרות. "באמצע הכביש מולנו הייתה סטודנטית שהייתה בהלם בתוך האוטו, עזרנו לה לצאת הושבנו אותה לידינו ונתנו לה מים והסברנו לה שאומנם זה מאוד מסוכן אבל צריך לקחת את זה במתינות, כי אחרת כל אזעקה כזאת תגרום לנו לחרדה".

הסלמה בדרום - הסיקור המלא:

מתקפה על הדרום: לפחות 60 רקטות נורו מעזה

ליברמן: "אין מנוס מכיבוש הרצועה"

אחרי הירי: צה"ל תקף תשתיות טרור בעזה