המתקפה החמורה ביותר מאז מבצע "עמוד ענן": כ-60 רקטות ופצצות מרגמה נורו הערב (ד') מרצועת עזה לעבר יישובי הדרום. רובן נפלו בשטחים פתוחים ושלוש יורטו מעל שדרות על ידי מערכת כיפת ברזל, אך כמה רקטות התפוצצו בתוך ישובים וגרמו לנזק. לא היו נפגעים. התושבים הונחו להישאר סמוך למרחבים מוגנים. בשער הנגב נפתח מרכז מידע לתושבים שמספרו 08-6806450.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המתקפה החלה סמוך לשעה 16:30 עם מטחים כבדים של רקטות ששוגרו מעזה לאורך כל רחבי הגזרה. אחת הרקטות נפלה בלב שכונת מגורים בשדרות, סמוך לבית ספר ולספרייה, אך למרבה המזל איש לא נפגע. במועצת אשכול היו כ-15 נפילות, כולן בשטחים פתוחים. למרחב לכיש שוגרו 14 רקטות, שמהן אותרו 6 - שתיים מהן ביישובים.

בהיעדרו של הרמטכ"ל בני גנץ, הנמצא בביקור בארה"ב, סגנו האלוף גדי אייזנקוט כינס הערכת מצב בעקבות הירי בהשתתפות אלופי המטכ"ל. לאחר מכן שוחח אייזנקוט עם גנץ ועדכן אותו בנוגע להתפתחויות. גורם צבאי אמר הערב: "הג'יהאד האסלאמי יורה בתגובה לסיכול החוליה אתמול, אנחנו רואים בחמאס אחראי ותגובה הולמת תבוא". במקביל, המשטרה העלתה את הכוננות במחוז הדרום.

זמן קצר לאחר הירי לקח הג'יהאד האסלאמי אחריות לירי: "תקיפת היישובים הישראלים בעוטף עזה היא תגובה לתקיפות הישראליות האחרונות ברצועה ולהרג שלושת הפעילים אתמול". 

שוטרים ליד שרידי רקטה
שוטרים ליד שרידי רקטה | צילום:

נתניהו: נמשיך לפגוע באלה שרוצים לפגוע בנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה לירי: "נראה שמטחי הרקטות באים בתגובה לפעולות הסיכול שלנו אתמול. נמשיך לסכל ולפגוע באלה שרוצים לפגוע בנו, ונפעל נגדם בעצמה רבה.
בשנה האחרונה מספר הרקטות שנורה מעזה הוא הנמוך ביותר מזה עשור, אבל אנחנו לא מסתפקים בזה. נמשיך לפעול כדי להבטיח את ביטחונם של אזרחי ישראל בדרום ובכל הארץ".

 

מערכת כיפת ברזל בפעולה (צילום: AP)
כיפת ברזל ירטה שלוש רקטות | צילום: AP

בשיחה עם חדשות 2, אמר ראש העיר שדרות אלון דוידי, כי "שדרות למודת קסאמים. אין חרדה בקרב התושבים והם סומכים על צה"ל ומחזקים את ידי ממשלת ישראל. צריך להכות בטרור ולחסל אותו". ראש העיר נתיבות יחיאל זוהר התייחס גם הוא למתקפה ואמר: "אנו נערכים לבדוק מה קורה עם התושבים ומקווים שזה משהו קצר. המרכזים המסחריים מלאים וזו שעה מאוד פעילה".

ראש מועצת אשכול חיים ילין כינה את מטחי הרקטות הסלמה משמעותית: "מאז מבצע עמוד ענן חווינו שקט והרגשנו שחיינו מתנהלים בשגרת חיים אמיתית. ממשלת ישראל צריכה לפעול מדינית או צבאית כך שהשקט הזה יחזור".

קסאם (צילום: חדשות 2)
אחת הרקטות שפגעו בשדרות | צילום: חדשות 2

יעקב שושני (60), תושב נתיבות, אמר בשיחה עם חדשות 2 Online: "שמעתי כמה פיצוצים ומיד ירדתי מהמונית ונצמדתי לקיר. זו לא הפעם הראשונה שאני שומע את זה. ישראל צריכה להגיב בחוזקה". רפי, תושב העיר שדרות: "נפל קסאם סמוך לבית שלי, ממש על המדרכה. במזל לא היו נפגעים. יש הרבה כוחות במקום וגם ראש העיר הגיע".

אתמול: צה"ל תקף בעזה, שלושה פלסטינים נהרגו

הירי המאסיבי לדרום מגיע לאחר שאתמול, שעות ספורות לאחר התרסקות המזל"ט ברצועת עזה, פעל כוח צה"ל באזור גדר המערכת בכרם שלום. לעבר הכוחות נורו פצמ"רים וחיל האוויר תקף את החוליה שירתה לעבר צה"ל. בתקשורת הפלסטינית דיווחו על שלושה הרוגים.

סוכנות הידיעות הפלסטינית מען דיווחה כי שלושה פלסטינים נהרגו בהפצצות, שבוצעו לטענתם על ידי מטוס סיור, דרומית מזרחית לחאן יונס. על פי הדיווח, שלושת ההרוגים משתייכים לזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי.

מדובר צה"ל נמסר כי "כלי טיס של חיל-האוויר תקף חוליית טרור של הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני. דקות ספורות לפני שנתקפה, ביצעה החוליה ירי תלול-מסלול לעבר כוח צה"ל שעסק בפעילות מבצעית שגרתית בסמוך לגדר בדרום רצועת עזה. זוהתה פגיעה מדויקת במטרה. אין נפגעים לכוחותינו ולא נגרם נזק".