כ-3,000 תלמידים שוחררו מבתיה"ס (צילום: תמיר סטיינמן)
בצל הרקטות: חוזרים לשגרה בשדרות | צילום: תמיר סטיינמן

יממה אחרי מתקפת הרקטות, תושבי היישובים בעוטף עזה ובטווח הירי מהרצועה שבים הבוקר (ה') לשגרת חייהם. בעקבות הערכות מצב שהתקיימו לאחר תגובת צה"ל בעזה, הוחלט לקיים את הלימודים כרגיל והתלמידים שבו לבתי הספר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשעות הלילה והבוקר נורו שלוש רקטות לעבר ישראל. אחת מהן נחתה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול, ולא גרמה לנזק או לנפגעים. צה"ל הגיב בשורה של תקיפות מהאוויר בעזה. כלי טיס של חיל האוויר הפציצו עשרות יעדי טרור ברפיח, בחאן יונס שבדרום הרצועה וגם בחלקה הצפוני. קודם לכן הפגיזו טנקים של צה"ל שתי מטרות ברצועה.

אלון דוידי, ראש עיריית שדרות, אמר הבוקר כי תושבי עירו "מגבים את צה"ל וממשלת ישראל על התגובה הברורה והתכליתית לירי". בריאיון לתכנית הבוקר של קשת, ציין דוידי כי תושבי שדרות למודי ניסיון. "שדרות ערוכה מבחינה ביטחונית ונפשית, ותושבי שדרות נותנים גיבוי לממשלה", הבהיר דוידי. "כשאתה רואה קסאם מתפוצץ ולאחר מכן את צה"ל מגיב, אתה מבין שזה חשוב למדינה". 

"ערוכים מבחינה נפשית וביטחונית"

גורם צבאי מסר אתמול כי "אנו רואים בחמאס אחראי ותגובה הולמת תגיע". הגורם הוסיף כי "ההנחיות כרגע הן להתנהג כרגיל, להישמע להנחיות ולפעול בהתאם לצורך. כרגע לא בוטלו מסיבות פורים ואירועים לכבוד החג, אך אנו קוראים לציבור להתנהג באופן רציני ואחראי". הוא הדגיש כי התושבים מתבקשים להישאר סמוך למרחבים מוגנים.

מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל, באמצעות כלי טיס של חיל האוויר, תקף 29 מטרות ברחבי רצועת עזה. כל מטוסינו שבו בשלום לבסיסם. התקיפה בוצעה בתגובה לירי תלול המסלול המאסיבי אשר בוצע הערב לעבר שטח מדינת ישראל".

הקסאם נחת במרכז העיר (צילום: פלאש 90)
רקטה שנחתה בשדרות | צילום: פלאש 90

יעלון: "לא נעבור לסדר היום"

בעקבות ההסלמה בדרום, הורה שר הביטחון משה יעלון על עצירת ביקורים אצל אסירים מעזה הכלואים בישראל, ועל סגירת המעברים לרצועה. במהלך הערכת מצב שקיים עם גורמי הביטחון ובהם צה"ל ושירות הביטחון הכללי, יעלון הבהיר כי ישראל "לא תעבור לסדר היום על מטחי הירי הערב. לא נאפשר לג'יהאד או לכל גורם אחר ברצועה לשבש את חיי אזרחי ישראל. כשלא יהיה שקט בדרום, גם ברצועת עזה לא יהיה שקט, באופן כזה שיגרום למחבלי הג'יהאד האסלאמי להתחרט על הירי שביצעו".

יעלון שלח אזהרה ברורה גם לחמאס: "הוא האחראי למתרחש ברצועה וגם הוא צריך לקחת בחשבון שלא נסבול את הירי לעברנו. אם חמאס לא יידע לאכוף שקט, גם הוא ישלם מחיר כבד".

בעקבות מתקפת הרקטות, הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ, השוהה בארצות הברית, שוחח עם סגנו האלוף גדי אייזנקוט ועודכן במתרחש. אייזנקוט קיים הערב הערכת מצב עם אלופי המטכ"ל.

מזכ"ל האו"ם באן קי מון פרסם הודעת גינוי לירי הרקטות מעזה לישראל. "אני מתנגד להסלמה ולאלימות, אני קורא לכל הצדדים להפגין ריסון ולמנוע תקריות נוסעים שיכולות להביא לחוסר יציבות באזור", אמר באן.

גבאי. התפטר מתפקידו. (ארכיון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
יעלון, ארכיון | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

הג'יהאד האסלאמי: "נרחיב את טווח הרקטות אם ישראל תגיב"

אתמול איים הג'יהאד האסלאמי, שנטל אחריות על ירי הרקטות, כי אם ישראל תגיב למתקפה הנרחבת על יישובי עוטף עזה, אנשיו ירחיבו את טווח ירי הרקטות. "אנחנו מתכוונים להרחיב את טווח הרקטות אם ישראל תגיב עוד הלילה", אמרו בארגון. "נירה אל מעבר לטווח הארבעה-חמישה ק"מ שירינו עד כה".

בג'יהאד האסלאמי איימו כי אחרי כל הפרה ישראלית של הסכם הרגיעה תגיע תגובה גם מעזה. במקביל הדגישו: "לא שברנו את התהאדיה של החודשים האחרונים. אם ישראל תשב בשקט גם אנחנו לא נירה".

הסלמה בדרום - הסיקור המלא:

התגובה לירי: חיל האוויר תקף בעזה

הג'יהאד מאיים: אם צה"ל יתקוף נרחיב את הירי

נתניהו: "אין שקט בדרום? יהיה רעש בעזה"

מתקפה על הדרום: לפחות 60 רקטות נורו מעזה

אחרי הירי, בהלה בדרום: "חוזרים למקלטים"

ליברמן: "אין מנוס מכיבוש הרצועה"

אחרי הירי: צה"ל תקף תשתיות טרור בעזה