מתחזים בווטסאפ (צילום: חדשות 2)
לשמועות אין בסיס. אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

שוב גל שמועות ברשת: כאילו שלמשפחות שלושת הנערים החטופים: נפתלי פרנקל, גיל-עד שאער ואייל יפרח לא מספיקה הטלטלה שעוברת עליהם מאז סוף השבוע, הן נאלצות להתמודד עם גל שמועות שמועברות בטלפונים הניידים ובאינטרנט. גם הפעם, מבהירים בצבא - אין לשמועות כל שחר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך היום נפוצו שמועות ברשתות החברתיות באינטרנט ובטלפונים החכמים על פרשת החטופים. השמועות הגיעו גם לאזני המשפחות, שקיבלו עדכון מהגורמים הביטחוניים שנמצאים בבתיהם. אנשי הצבא הכחישו את הדברים, הבהירו שאין להם שחר, ולאחר מכן הוציא דובר צה"ל גם הודעה רשמית.

לחלק מההודעות שהופצו השתרבב שמו של הרב חנניה צ'ולק, מנכ"ל ארגון עזר מציון, אך מבירור עולה כי הרב אמנם ביקר את המשפחה אך על מנת לחזק את ידיהם ולא לשום מטרה אחרת. "בסך הכל באתי לבקר עם המשפחה ואני הרבה פעמים מודיע על אסונות למשפחות אז מישהו עשה את ההקשר", אמר צ'ולק לחדשות 2 Online. "כשחזרתי למשרד המזכירות שלי אמרו לי שיש הודעות על זה, ואמרתי להן שזה לא קרה. אני לא יודע מי אחראי על הדבר הזה, אבל יש תמיד הרבה שמועות".

שלושת הנערים (צילום: חדשות 2)
הנערים שנחטפו | צילום: חדשות 2

"הצבא קורא לציבור לא לקדם שמועות"

לא מדובר בפעם הראשונה שפרשת החטופים מעוררת גל שמועות חסר בסיס: כבר משעות הבוקר ביום החטיפה, שישי, הופצו שמועות רבות ברשתות החברתיות ובאפליקציית המסרים המידיים וואטסאפ, בהם עלו דיווחי שווא על מבצעי חילוץ - שלא היו ולא נבראו.

בקבוצות וואטסאפ רבות אף הופצה הודעה מזויפת בשם דובר צה"ל, שבה נטען כי צה"ל והשב"כ חילצו את הנערים - מידע שהתברר ככוזב. בהודעה, שכללה שגיאות כתיב רבות והתבררה כמוטעית ומטעה, נכתב כי מספר מחבלים נהרגו במבצע. אזרחים רבים קיבלו באופן מפתיע את ההודעה, אך דובר צה"ל הבהיר כי השמועות שגויות.

גם הפעם, דובר צה"ל מפריך את השמועות ברשת: "דובר צה"ל מבקש להבהיר כי גל השמועות שפורסם בשעות האחרונות בהקשר לגורל הנערים החטופים אינו מבוסס ואינו אחראי. המידע המהימן והמבוסס היחיד הוא זה שיוצא מדובר צה"ל ובקולו. דובר צה"ל קורא לציבור לנהוג באחריות ולא לקחת חלק בקידום שמועות בלתי מבוססות".

סיקור מיוחד: חטיפת הנערים

דובר צה"ל: "נמשיך בפעילות בעוצמה רבה בכל יהודה ושומרון"

מזכיר המדינה קרי על חטיפת הנערים: "קורא לשחרורם המיידי, מתפלל לשובם המהיר"

רה"מ על מבצע החיפושים אחר הנערים החטופים: "נדרשת פעולה מורכבת"

פולארד: "מחזק את משפחות החטופים"

המבצע לאיתור החטופים: "לא פועלים באפלה מוחלטת"

חמאס מכחיש: לא חטפנו את הנערים

למנוע חטיפות: כך זה נראה מהחמ"ל ביהודה ושומרון

אמו של החטוף נפתלי: "אבא ואמא אוהבים אותך עד אין קץ, עם ישראל הופך עולמות להחזירך"

שם המבצע לאיתור החטופים: "שובו אחים"

השר לביטחון פנים: "מחדל? ממליץ לא להיכנס לנושא"

מבצע מעצרים נרחב - חמאס במוקד

חטיפת הנערים: החיפושים החלו באיחור של שעות

נתניהו: "הנערים שלנו נחטפו על ידי ארגון טרור"

בכיר בחמאס מודה: "לא יודעים מה קורה"

חמאס: "מבצעי המבצע בחברון - גיבורים"