נתניהו מאשים את חמאס בחטיפה, אך בארגון הטרור ממשיכים להכחיש כל קשר לאירועים: סמי אבו זוהרי, דובר מטעם חמאס, דחה היום (א') את ההאשמות מצד ישראל ואמר כי מדובר ב"טענות טפשיות". ראש הממשלה נתניהו הפנה הבוקר אצבע מאשימה לעבר חמאס שעומד לדבריו מאחורי החטיפה, אך אבו זוהרי אמר שמדובר ב"בלוף שנועד להשיג מידע נוסף". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אבו זוהרי, שדבריו צוטטו בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", אמר כי המעצרים ביהודה ושומרון נועדו "לשבור את אנשי חמאס", אך הבהיר כי ישראל לא תשיג את מטרתה. באתר של ארגון "אלקסאם", אבו זוהרי קרא ל"קהילה הבינלאומית לקחת אחריות ולהפסיק את הפשעים של הכובשים".

הדובר הבהיר כי ישראל "אחראית לכל ההשלכות של מבצע המעצרים", וטען כי ההסלמה שנובעת מפעילות ישראל בעזה ובגדה "משקפת את הבלבול של ישראל". אבו זוהרי טען בהודעה שיותר ממאה אנשי חמאס "נחטפו" ביממה האחרונה בגדה המערבית וברצועת עזה.

עבאס זאקי , גורם רשמי בפת"ח, הצטרף לדבריו של אבו זוהרי ואמר לסוכנויות הידיעות כי "התקריות שמתרחשת היא אשמתה וכשלונם של מערכות הביטחון של ישראל מפני שאלו שנעדרו נעדרו משטחי C, שטח תחת שליטתה המלאה של ישראל, באזור שבו יש מחנות צבאיים ישראלים". זאקי טען כי "זה מוזר שראש הממשלה מגנה את הרשויות הפלסטיניות ובאותו הזמן כוחות הביטחון שלו אומרים שהם משתפים פעולה עם הכוחות הפלסטינים בצורה טובה, זה לא קשור לשלושת הנעדרים , יש משהו מאחורי זה".

הבוקר נכנס ליומו השלישי מבצע החיפושים אחרי שלושת הנערים שנחטפו, בהשתתפות אלפי חיילים ושוטרים. במהלך הלילה והבוקר נעצרו יותר מ-80 בני אדם בשטחים, ובהם אנשי חמאס, באחד ממבצעי המעצרים הגדולים ביותר שביצע צה"ל בשנים האחרונות. גורמים בצה"ל מסרו כי הנחת העבודה של הכוחות בשטח היא כי שלושת החטופים בחיים.

25 מבוקשים נעצרו. כוחות צה"ל בפעולה (צילום: AP)
החיפושים בחברון, הלילה | צילום: AP

נתניהו: "יהיו השלכות חמורות"

בפתח ישיבת הממשלה שנערכה הבוקר בקריה בתל אביב, אמר נתניהו כי "הבוקר אני יכול לומר את מה שנמנעתי לומר אתמול לפני גל המעצרים - מי שביצע את החטיפה הם אנשי חמאס ויהיו לכך השלכות חמורות". "זה החמאס שאבו מאזן עשה איתו ממשלת אחדות", הוסיף.

"ברגע זה אנחנו מתמקדים בכל המאמצים שלנו להשבת החטופים הביתה", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה שנערכה הבוקר בקריה בתל אביב. "לפני הגיעי לכאן שוחחתי שוב עם המשפחות ואני מוסר להם כאן משולחן הממשלה את החיבור והעידוד שלנו ואני יודע שאני מדבר בשם כל חלקי העם". ‎בהצהרה לתקשורת אמש אמר נתניהו כי הנערים נחטפו על ידי ארגון טרור - והפנה אצבע מאשימה לעבר אבו מאזן: "הרשות הפלסטינית אחראית על כל טרור היוצא משטחה".

אייל יפרח, נפתלי פרנקל וגיל-עד שער ז"ל
הנערים הנעדרים | צילום:

גיוס מילואים נקודתי ומוגבל

במערכת הביטחון הודיעו היום על השם שניתן למבצע החיפושים הנרחב אחרי הנערים: מבצע "שובו אחים" שמתגלגל כבר 48 שעות. מדובר צה"ל נמסר כי הוחלט על גיוס מילואים נקודתי ומוגבל. במהלך המבצע ביצעו כוחות הביטחון למעלה מ-80 מעצרים, בעיקר של אנשי תשתית החמאס הוותיקה בחברון, ויש לצה"ל מידע ממשי חדש שנבחן.

ייתכן כי המידע החדש יוביל לפעולות נוספות, על סמך הדברים שאמרו העצורים בחקירתם. יותר מאלפיים חיילים לקחו חלק מאז שעות הלילה במעצרים הנרחבים בחברון ובאזורים נוספים ביהודה ושומרון, בהם שכם, ג'נין, קלקיליה, טול כרם ורמאללה. בין העצורים גם אנשי המועצה המחוקקת של חמאס, ובהם גם השייח' חסן יוסוף - מבכירי חמאס בגדה.

סיקור מיוחד: חטיפת הנערים

שם המבצע לאיתור החטופים: "שובו אחים"

השר לביטחון פנים: "מחדל? ממליץ לא להיכנס לנושא"

מבצע מעצרים נרחב - חמאס במוקד

חטיפת הנערים: החיפושים החלו באיחור של שעות

נתניהו: "הנערים שלנו נחטפו על ידי ארגון טרור"

בכיר בחמאס מודה: "לא יודעים מה קורה"

חמאס: "מבצעי המבצע בחברון - גיבורים"