מרוץ נגד הזמן: מבצע החיפושים הנרחב אחר שלושת הנערים החטופים - אייל יפרח, גיל-עד שאער ונפתלי פרנקל - נכנס הבוקר (א') ליומו השלישי בהשתתפות אלפי חיילים ושוטרים. במהלך הלילה והבוקר נעצרו יותר מ-80 בני אדם באחד ממבצעי המעצרים הגדולים ביותר שביצע צה"ל בשנים האחרונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 Online

יותר מאלפיים חיילים לקחו חלק מאז שעות הלילה במעצרים הנרחבים בחברון ובאזורים נוספים ביהודה ושומרון, בהם שכם, ג'נין, קלקיליה, טול כרם ורמאללה. בין העצורים גם אנשי המועצה המחוקקת של חמאס, ובהם גם השייח' חסן יוסוף - מבכירי חמאס בגדה.

שלושת הנערים
שלושת החטופים | צילום:

גורמים בצה"ל אומרים כי העובדה שמרבית העצורים הם אנשי חמאס אינה מעידה בהכרח כי חמאס עומד מאחורי החטיפה. עוד נמסר כי הנחת העבודה של הכוחות בשטח היא כי שלושת החטופים בחיים.

במהלך הלילה תקפו כ-30 מתנחלים פלסטינים בכפר סוסיא שבדרום הר חברון. בתקרית לא היו נפגעים אך בצה"ל חוששים מהתגברות פעולות מסוג זה מצד מתנחלים לנוכח החטיפה.

חיילים בסיור, חייל קרבי (צילום: חדשות 2)
מבצע מעצרים נרחב | צילום: חדשות 2

בתום ישיבת הקבינט שנערכה אמש החליט שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, בהתאם להערכת מצב שבוצעה בצה"ל, להטיל סגר על נפת חברון החל מהשעה חצות ולסגור מעברים ברצועת עזה. בהודעת משרד הביטחון נכתב: "במהלך הסגר יותר מעבר רק במקרים הומניטריים, רפואיים וחריגים, וכל זאת בכפוף לאישור המנהל האזרחי".

כמו כן הוחלט על ביטול ביקורי כלואים מכלל הארגונים ועל מניכת כניסת פועלים פלסטינים למספר התיישבויות, וזאת משיקולים ביטחוניים.

הערכת מצב ביטחונית (צילום: קובי גדעון / לע"מ)
הערכת מצב ביטחונית | צילום: קובי גדעון / לע"מ

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' (ישראל ביתנו) יבקר הבוקר בבית משפחת פרנקל בנוף איילון. בשעה 10:30 יכנס ראש הממשלה בנימין נתניהו את ישיבת הממשלה, בה הוא צפוי לעדכן את השרים בהתפתחויות האחרונות. בתום ישיבת הממשלה צפוי השר אהרונוביץ' לבקר את משפחות החטופים באלעד ובטלמון.

אלפים בעצרות תפילה

שר הכלכלה נפתלי בנט (הבית היהודי) שוחח לאחר ישיבת הקבינט עם משפחות החטופים והבטיח להם כי "הממשלה תהפוך כל אבן כדי להחזיר את ילדיכם הביתה". לדברי בנט, "חטיפת ילדים לא תעבור בשקט ולא תשתלם לכל גורם שיהיה מעורב בה. מול הטרור נגלה אגרוף ברזל. זה הזמן להרבות בתפילות ולהישאר מאוחדים, חזקים ונחושים. לא ישברו אותנו".

בנט. "מבינה שהוא עסוק" (צילום: פלאש 90, חדשות)
"נהפוך כל אבן" | צילום: פלאש 90, חדשות

בתוך כך הגיעו בשעות הלילה אלפי בני אדם לעצרת תפילה המונית למען החטופים בכותל המערבי, בהשתתפות הרב הראשי לישראל הספרדי יצחק יוסף, סגן שר הדתות אלי בן דהן וכן אישי ציבור ורבנים נוספים. גם ביישוב אלעד, שם מתגורר אייל יפרח, נערכה הלילה עצרת תפילה המונית. בשעה 17:00 תיערך תפילה נוספת בכותל המערבי בהשתתפות הרבנים הראשיים ורבני היישובים.

25 מבוקשים נעצרו. כוחות צה"ל בפעולה (צילום: AP)
מבצע חיפושים נרחב | צילום: AP

במועצת יש"ע קוראים היום לכל היישובים והמועצות ביהודה ושומרון שלא לאפשר כניסת עובדים פלסטינים לשטחם. "סגירת הישובים באה על מנת לשמש מנוף לחץ על האוכלוסייה ברשות הפלסטינית, שלא תחפה על אירוע החטיפה ותייצר לחץ להסגרת החוטפים ולהשבתם של הנערים הביתה בשלום", אומרים במועצת יש"ע. במועצות הבאות לא תתאפשר הכנסת פועלים פלסטינים המורשים בשגרה לעבוד בהם: הר חברון, גוש עציון, מועצה אזורית מטה בנימין, מועצה האזורית שומרון, אפרת, בית אריה, קרני שומרון, קריית ארבע, בית אל, קדומים, עמנואל ואלקנה.

החיפושים החלו באיחור של שעות

אמש פורסם כי ההודעה הראשונה על חטיפתם של שלושת הנערים התקבלה כבר ביום חמישי בשעה 22:25, אך רק שעות לאחר מכן החל המבצע הנרחב לאיתורם. מהפרטים עולה כי רק שעה לאחר הדיווח במשטרה, הוצא סיור לכיוון צומת אלון שבות, אך הסיור המשיך מבלי שמצא דבר.

ארכיון (צילום: פלאש 90)
החיפושים החלו באיחור | צילום: פלאש 90

רק בתום מספר שעות, לאחר שהורי אחד הנערים פנו למשטרה, ובעקבות פניות של גורמים נוספים, החל הניסיון להתחקות אחר עקבות הנערים לצבור תאוצה. למרות זאת, רק בשעה שש בבוקר החלה המערכת לפעול כנדרש - כולל ביצוע סריקות נרחבות וביצוע פעילות מודיעינית מואצת.

מהמידע עולה שבמשך כשבע שעות התאפשר לחוטפי הנערים להימלט ממקום החטיפה, למצוא מסתור ואולי אף להעלות את רכב המילוט באש. שעות יקרות אלו עשויות להוות הסבר לקושי הנוכחי של מערכת הביטחון לאתר את מיקום החטופים.

רה"מ: הנערים נחטפו על ידי ארגון טרור

אמש נשא ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהרה לתקשורת והגיב לראשונה למשבר הנערים הנעדרים. "הנערים נחטפו על ידי ארגון טרור, אין כל ספק בכך", אמר נתניהו, שהפנה אצבע מאשימה לעבר אבו מאזן: "הרשות הפלסטינית אחראית על כל טרור היוצא משטחה".

"אנחנו מצויים בעיצומה של פעולה נרחבת לאתר ולהחזיר את שלושת הנערים הנעדרים", אמר ראש הממשלה. "שלושה תלמידים צעירים שהיו בדרכם הביתה. אני שוחחתי עם ההורים שלהם לפני כניסת השבת. אמרתי להם שאנחנו עושים כל מה שישראל יכולה לעשות ועוד יותר מזה כדי להחזיר הביתה את ילדיהם שהם ילדינו. אני חייב להגיד שההורים הללו גילו איפוק ותעצומות נפש שהם מעוררי הערצה ובשעות קשות אלו לב האומה כולה עם הנערים ועם המשפחות שלהם".

"אירוע החטיפה חמור ולא נוכל להשלים איתו", אמר שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. "נדע להניח את ידינו על מבצעי החטיפה ומתכנניה. אנחנו מכירים את איום החטיפה לא מהיום, רק בשנה וחצי האחרונות סיכלו כוחות הביטחון עשרות ניסיונות של פלסטינים לחטוף ישראלים או לבצע פיגועי תופת בשטח ישראל - תוצאה ברורה של הסתה נגד מדינת ישראל ואזרחיה. לא נסבול נסיונות לפגוע בישראל ובאזרחיה ונפעל בכל דרך כדי להגן עליהם ולמנוע פעילות טרור".

סיקור מיוחד: חטיפת הנערים

השר לביטחון פנים: "מחדל? ממליץ לא להיכנס לנושא"

חטיפת הנערים: החיפושים החלו באיחור של שעות

נתניהו: "הנערים שלנו נחטפו על ידי ארגון טרור"

בכיר בחמאס מודה: "לא יודעים מה קורה"

חמאס: "מבצעי המבצע בחברון - גיבורים"