"הנאשם גרר את המתלוננת לשיחים הנמצאים על גדת הירקון והשכיבה בכוח תוך שהוא מכה בה וחונק אותה על ידי הצמדת ידו לגרונה. הוא הפך את המתלוננת, הוריד את תחתוניה וחשף את ישבנה" - אירוע קשה זה מתואר בכתב האישום שהוגש הבוקר לבית המשפט המחוזי בתל אביב, נגד סרן ארז אפרתי, מאבטח ביחידת האבטחה של הרמטכ"ל.

כתב האישום מגולל את מעשיו החמורים לכאורה של אפרתי הנאשם בעבירות של ניסיון אינוס בנסיבות מחמירות, ניסיון לבצע מעשה סדום, תקיפה הגורמת חבלה של ממש, תקיפה על מנת לבצע פשע, איומים וכן התנגדות ללכידה כדין. בכתב האישום מופיעים 79 עדים וההערכה היא שהמתלוננת שהותקפה תעיד נגד אפרתי.

על פי כתב האישום,  ביום שישי, ה-28 בנובמבר, בסמוך ל-04:45 לפנות בוקר, צעדה המתלוננת מרחוב דיזינגוף לכיוון חניון "רידינג" והבחינה בנאשם שלא הכירה עוקב אחריה. היא הגבירה את מהירותה עד שהגיעה לרכבה שחנה בחניון.

"לרוע המזל לא הצליחה להתניע את רכבה ולנעול את הדלת. לפתע הגיח הנאשם, פתח את דלת הנהג של הרכב וגרר את המתלוננת החוצה בחוזקה", נכתב באישום. בשלב זה, כך על פי כתב האישום,  המשיך אפרתי לגרור אותה ואיים עליה שאם תצעק, יהרוג אותה.

"הגיע לסיפוקו - וניסה להימלט"

"הנאשם גרר את המתלוננת לשיחים הנמצאים על גדת הירקון והשכיבה בכוח תוך שהוא מכה בה וחונק אותה על ידי הצמדת ידו לגרונה", לשון כתב האישום. "הוא הפך את המתלוננת והוריד את תחתוניה וחשף את ישבנה.

בעודו אוחז במתלוננת הפשיל את מכנסיו וניסה לבצע בה מעשה סדום ואונס. הצעירה המשיכה לצעוק לעזרה ובתגובה לכך היכה אותה עד שהכרתה התערפלה עליה. "הנאשם הגיע לסיפוקו", נכתב ותואר כיצד עד הראייה שהגיע למקום הפריד בין השניים.

אפרתי, כך עולה, ביקש מאחד האנשים שהגיע למקום כמה דקות להתלבש, ואז קפץ לנהר הירקון במטרה להימלט. בניסיון להימלט מאלו שהיו בעקבותיו, שחה בנהר מגדה לגדה. הוא הסתתר בשיחים, אך אז הגיעה המשטרה ועצרה אותו.

היום התקיים דיון בעניין הארכת מעצרו של אפרתי עד לתום ההליכים נגדו. בדיון ביקשה סניגוריתו של אפרתי, עו"ד קרן נהרי, לשלוח אותו לבדיקה פסיכיאטרית. הפרקליטות הסכימה כדי "למנוע השגות לגבי מצבו הנפשי של אפרתי במהלך הדיון".

הדיון נדחה עד לבחינת חומר החקירה לבקשת סניגוריו עוה"ד בני וקרן נהרי. בבקשת המעצר נכתב: "התמונה המצטיירת היא התנהגות חסרת מצורים ומסוכנות מובהקת, נראה כאשר מתעורר יצרו של אפרתי או הוא חפץ בהשגת מטרה, אין מחסום שיעמוד בפניו, למרות הסיכונים העומדים בדרכו".

טיעוני ההגנה: אינו זוכר את אותו הלילה

סרן אפרתי יטען בבית המשפט כי אינו זוכר חלקים נרחבים באותו הלילה, בהם מה בדיוק אירע בשעת ניסיון האונס לכאורה. עו"ד חדוה באום, המעניקה סיוע משפטי לצעירה שהותקפה לכאורה, מסרה לחדשות 2 באינטרנט כי "מבחינת המתלוננת, מדובר ביום קשה ועצוב. היום הטוב מבחינתה יהיה כאשר אפרתי יבוא על עונשו. כאשר אנשים שהם מלח הארץ הופכים להיות חיות אדם, רק שאט נפש קולקטיבית של המערכת ממעשיו תוכל לעזור לה".

"המתלוננת מצפה שהוא יודה ויפסיק לטעון ששכח את מה שאירע", הוסיפה עו"ד באום, "ובמידת הצורך – היא תעשה כל מה שצריך כדי להוציא את הצדק לאור", כשהיא מתכוונת למתן עדות בבית המשפט, סיטואציה קשה בהחלט לכל קורבן אונס.

בשב"ס חוששים שאפרתי ינסה לפגוע בעצמו

ארז אפרתי ואשתו, ארכיון (צילום: גלעד שלמור)
ארוסתו של החשוד בביהמ"ש, הבוקר | צילום: גלעד שלמור

בשירות בתי הסוהר לא לוקחים סיכון והחליטו להציב שמירה קפדנית על סרן ארז אפרתי, מאבטח הרמטכ"ל החשוד בניסיון אונס - מחשש שייפגע בעצמו. מצלמות אבטחה עוקבות אחר אפרתי 24 שעות ביממה, והסוהרים נותנים להשגחתו תשומת לב מיוחדת. כזכור, בעת שאפרתי היה ילד, אביו שם קץ לחייו בעקבות הסתבכות בפלילים.

"אין חוות דעת חד משמעית שהוא עלול לפגוע בעצמו, אבל יש מספר תסמינים שעלולים לעורר רצון אובדני", אמרו בשירות בתי הסוהר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "בין היתר, השינוי בתנאים - הוא הפך מאדם נורמטיבי שאין לו קשר לעולם העברייני לתנאים של מעצר ככל עבריין, ולכן אנחנו לא לוקחים סיכונים".

בחודשים האחרונים אירעו מספר מקרים של התאבדות בבתי הכלא בישראל שזכו לתהודה תקשורתית. בין היתר שמו קץ לחייהם בתא המעצר הבדרן דודו טופז, מי שנחשד בהזמנת תקיפות של אנשי תקשורת, שתלה את עצמו באמצעות כבל של קומקום; וכן אסף גולדרינג, שהואשם ברצח בתו נעה בחנק ושלח יד בנפשו על ידי קפיצה מהגדר של בית המעצר בו שהה. 

סרן ארז אפרתי: מהילדות בעפולה ועד אבטחת הרמטכ"ל

השבוע הותר לפרסום כי ארז אפרתי, בן 29 הוא החשוד בניסיון אונס הצעירה בנמל תל אביב. אפרתי נולד וגדל בעפולה, אך בתקופה האחרונה התגורר בבצרה, בסמוך לביתו של הרוצח אסף גולדרינג. ביום רביעי שעבר היה צפוי אפרתי להתחתן עם בת זוגו, ורד אלי, אך עקב הנסיבות החתונה בוטלה. בשנים האחרונות שירת אפרתי ביחידה האחראית על אבטחת את הרמטכ"ל, הנמצאת תחת פיקוד אגף מבצעים של צה"ל. במסגרת תפקידו, החשוד בא במגע עם הרמטכ"ל לעיתים תכופות.

אבטחת הרמטכ"ל לא הייתה התחנה הקרבית הראשונה בחייו של החשוד. אפרתי שירת כלוחם מן המניין ביחידת דובדבן, אליה התגייס בשנת 1998. "הוא היה לוחם כשאר הלוחמים", אמר מקורב לאפרתי ששירת איתו ביחידה. " הוא לא בלט במיוחד- לא לטובה ולא לרעה- לוחם רגיל".

עם שחרורו מהצבא התגייס אפרתי ליחידה לאבטחת אישים של השב"כ, המאבטחת אישים מהעולם הפוליטי, אך לא הצטיין והועבר ליחידה המאבטחת את הרמטכ"ל.

החברים עדיין מתקשים לעכל

חבריו של אפרתי עדיין מתקשים להאמין שהבחור הסימפטי שהם מכירים אכן חשוד במעשים המיוחסים לו. אחד מחבריו ביקש להדגיש שמרבית מקורביו נמצאים תחת סיווג בטחוני ולכן לא יכולים להתראיין בתקשורת לטובת חברם, אך סיפר שהוא אדם רציני ומסור, שאוהב את בת זוגו וחיכה בקוצר רוח לחתונה.

גם לאחר התאמת ה-DNA בין הזרע שנמצא על בגדיה של הנאנסת לזרעו של אפרתי, הקפידה בת זוגו להתייצב לצידו ולהגיע לדיוני הארכת המעצר בעניינו. בדיון הקודם, הגדילה בת הזוג לעשות ואף שלחה לו "נשיקות חמות".

בת זוגו של החשוד לא מגיעה לבית המשפט לבדה והיא מלווה בדרך כלל באימו. אביו של אפרתי היה מעורב בעבר בפרשה פלילית שבעקבותיה נעצר - והתאבד.

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פרשת האונס בנמל ת"א - סיקור מיוחד:

צפו בשחזור של עד הראייה המרכזי לאונס בנמל ת"א

ארוסת המאבטח מתעקשת: "ארז חף מפשע"

 חבריו של המאבטח: "יהיו הפתעות"

ה-DNA של הקצין החשוד באונס בנמל ת"א תואם לממצאים על גופה

מסדר הזיהוי: המתלוננת לא זיהתה את החשוד

האם הקצין החשוד אנס בעבר?

הקצין וארוסתו החליטו לדחות את החתונה

פרקליטת המתלוננת: "הוא הפך לחיית טרף"

מאבטח של הרמטכ"ל נעצר בחשד לאונס