פורשת. יחימוביץ' (צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות)
יחימוביץ', ארכיון | צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות

זמן קצר לאחר שפורסמה שיחת הטלפון בין גיל-עד שער ז"ל לבין מוקד 100 של המשטרה, הגיבה על ההקלטה ח"כ שלי יחימוביץ', שקולה נשמע ברקע כשהוא בוקע מהרדיו של הרכב שאליו הוכנסו שלושת הנערים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בשבועיים שאני יודעת על תוכנה של הקלטת, אין לי מנוח מהמחשבות על מה שכעת ברור לחלוטין שהיה רגעיהם האחרונים של הנערים האלה", שיתפה יחימוביץ' את העוקבים אחריה בפייסבוק. "על הפער בין אותו ריאיון נינוח שנתתי ובין האלימות הנוראה שהתרחשה לצליליו באותן דקות ממש. הריאיון הזה הוא רעש הרקע לזוועה ולאימה שהתרחשה ברכב".

יחימוביץ' העידה כי לא במקרה בחרו הרוצחים להגביר את הרדיו בזמן שיחת הטלפון של שער ז"ל למוקד המשטרתי. "גורמי ביטחון ששוחחתי איתם אחר כך אמרו שזו חלק מהמלכודת: רדיו פתוח על תחנה ישראלית", הסבירה.

"עקיבא נוביק, כתב 'ידיעות אחרונות', היה הראשון שהתקשר אליי לשאול אם התראיינתי במקרה בתחנת רדיו כלשהי ביום חמישי, 12 ביוני, קצת אחרי השעה 22:00", סיפרה יחימוביץ'. "אכן כן. ביום הזה ובחצי השעה הנוראה הזאת התראיינתי ריאיון ארוך ל'קול ישראל'. אני לא יכולה להשתחרר מהמחשבות על הפער הסוריאליסטי בין נינוחותו של הריאיון, שנעשה בגינת הבית שלי, כדי לא להפריע לילדים שלי ולחבריהם שהיו בבית, ובין מה שקרה באותן דקות בדיוק לשלושה ילדים אחרים, קטנים מילדיי".

את חלקו האחרון של הפוסט שפירסמה הערב ח"כ יחימוביץ', היא הקדישה לאמו של גיל-עד, בת גלים שאמרה ליחימוביץ' על בנה: "היא אמרה לי שהוא לא ילד, אלא גבר של ממש, חזק פיזית וחזק נפשית, ושהיא כלל אינה מתפלאה על כך שהיה זה הוא שאזר את האומץ והתושייה לדווח על החטיפה".

"אזר את האומץ לדווח". גיל-עד שער ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
"אזר את האומץ לדווח". גיל-עד שער ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

גיל-עד שער למוקד: "חטפו אותי"

הקלטת השיחה הותרה היום לפרסום, 19 ימים לאחר חטיפתם. התיעוד המצמרר חושף את השניות הראשונות והקריטיות שבהן נחטפו גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח זכרם לברכה, שגופותיהם נמצאו אתמול. שיחת הטלפון המלאה, נמשכה למעלה משתי דקות, אך היום הותר לפרסם את 50 השניות הראשונות ממנה.

ב-12 ביוני, בשעה 22:25, ענה אחד ממוקדני המשטרה במחוז ש"י לשיחת הטלפון. אז נשמע צמד המילים המצמרר: "חטפו אותי" מפיו של גיל-עד שער. צמד המילים הקריטי נאמר בלחישה ובחטף. בשניות שלאחר מכן נשמעו רעשי רקע שנקטעו בצעקה "ראש למטה!", שבאה מכיוונו של אחד החוטפים.

המוקדן ששמע את הקריאה ניסה לברר שוב ושוב מי בצדו השני של הקו, אך החוטפים המשיכו: "ראש למטה". ברגע זה נשמעו שתי צעקות מתוך הרכב, וקול חלש של חבטה. בשלב מסויים נשמע קול בערבית אומר: "קח לו את הטלפון".

במוקד המשטרה, שם האזינו לשיחה, המשיך המוקדן בניסיונות להבין פרטים נוספים על הנעשה מעברו השני של הקו. אלא שאז הוגברה ככל הנראה עוצמתו של מכשיר הרדיו ברכב וברקע נשמע כאמור קולה של חברת הכנסת שלי יחימוביץ'.

בשלב זה פנה המוקדן שקיבל את השיחה לעזרתה של אחראית המוקד. אחראית המוקד ניסתה אף היא לדלות פרטים נוספים אודות המתרחש בכלי הרכב, אך ללא הצלחה. "הלו?", קראה המוקדנית מספר פעמים. קולה של ח"כ יחימוביץ' המשיך להישמע ועוצמתו של מכשיר הרדיו בכלי הרכב הלכה וגברה. "הלו? תענה לי, הטלפון של מי זה?", שאלה המוקדנית. "איפה אתה עכשיו?", ניסתה המוקדנית להבין - אולם כל מאמציה עלו בתוהו.

המשפחות נחשפו להקלטה הקשה כבר לפני מספר ימים. בת-גלים ואופיר שער זיהו את קולו של בנם מזעיק עזרה ואת תגובתם היה ניתן לשמוע היום בדברי ההספד שנשא האב, ששיבח את בנו גיל-עד על התושייה, האומץ והמאמץ להציל את חייו וחייהם של שלושת חבריו - מאמצים שעלו בתוהו.

סיקור מיוחד: נמצאו גופות הנערים החטופים

דרכם האחרונה: נפרדים משלושת הנערים

משפחות הנערים ספדו: "הבאתי לה' את החבר הכי טוב שלי"

השיחה למוקד 100 הודלפה לאינטרנט

הושלם תהליך זיהוי גופות החטופים

כך זוהו המשקפיים של אייל

גורם צבאי: "נשקלות כל האופציות האפשריות נגד החמאס"

ראש הממשלה: "החמאס אחראי לרצח, והחמאס ישלם"

חמאס: "כל תקיפה תפתח את שערי הגיהנום"

סבו של גיל-עד: "שמעתי על מציאת הגופות באל ג'זירה"

תגובות במערכת הפוליטית: "זה צריך להיות גם הסוף של חמאס"

הערכה: כך בוצעו החטיפה והרצח

השתלשלות האירועים: מהחטיפה ועד למציאת הגופות

המשפחות קיבלו טלפון: "תגיעו עכשיו הביתה"

אחרי 18 ימים: נמצאו גופות שלושת הנערים החטופים