הצתת רכב החטיפה
הרכב השרוף שנמצא בזירה | צילום:

עקבותיהם של נפתלי פרנקל (16), גיל-עד שער (16) ואייל יפרח (19) נעלמו ביום ה', 12.6.14, בשעה 22:25 לאחר שיצאו כחצי שעה קודם לכן מהישיבה בכפר עציון שבה הם לומדים. כפי הנראה, השלושה עלו או הוכנסו לרכב בצומת אלון שבות שבגוש עציון - ומאז הוכרזו כנעדרים. ככל שנקפו השעות התברר: אחד מהם הצליח להתקשר למוקד 100 של המשטרה ולדווח "חטפו אותי". בלילה שבין חמישי לשישי נפרסו כוחות נרחבים באזור חברון ובבוקר נמצא רכב שרוף, שייתכן כי הוא קשור לאירוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בבוקרו של יום שישי שלמחרת החלו להתפשט השמועות, אך בשעה 17:00 אישר דובר צה"ל את החשש לחטיפה באופן רשמי. כעבור זמן קצר כינס ראש הממשלה נתניהו הערכת מצב בקריה, ובשעות הלילה החל מבצע מעצרים נרחב באזור חברון. בשבת קיים ראש הממשלה התייעצות ביטחונית עם הרמטכ"ל וראש השב"כ, ושעות לאחר מכן הותרו לפרסום שמותיהם של שלושת הנערים הנעדרים.

אייל יפרח (צילום: פלאש 90, גדעון מרקוביץ')
אייל יפרח | צילום: פלאש 90, גדעון מרקוביץ'

שלושה ימים לאחר החטיפה, הותר לפרסום כי בליל החטיפה בשעה 22:22, התקשר אחד הנערים לידידה והודיע לה: "לא נגיע לטלמון". בשעה 22:25, הצליח אחד מהם להתקשר למוקד 100 של המשטרה ולדווח על החטיפה - שניות ספורות בלבד לאחר האירוע.

יומנו השרוף של גיל-עד שער: צפו בכתבה
גיל-עד שער | צילום:
נפתלי פרנקל
נפתלי פרנקל | צילום:

נתניהו: "יהיו לחטיפה השלכות חמורות"

המבצע להשבת החטופים, שזכה לכינוי "שובו אחים", החל לצבור תאוצה - ובמסגרתו עצרו כוחות צה"ל מאות מבוקשים ופעילי טרור בחברון והכפרים הסובבים אותה. סגר הוטל על העיר במהלך ימי המבצע. לאחר כשבועיים הותרו לפרסום שמות החשודים בחטיפה: עמר אבו אל עיישה, בן 33, ומרוואן קוואסמה, בן 29 - שני פעילי חמאס מרכזיים מחברון.

בישיבת הממשלה שנערכה לאחר ארבעה ימים, חשף ראש הממשלה בנימין נתניהו כי שלושת הנערים נחטפו על ידי אנשי ארגון הטרור חמאס. "הבוקר אני יכול לומר את מה שנמנעתי לומר אתמול לפני גל המעצרים - מי שביצע את החטיפה הם אנשי חמאס ויהיו לכך השלכות חמורות", הבהיר נתניהו, שהפנה אצבע מאשימה ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, כאחראי לנעשה בשטחו - בייחוד לאחר הקמת ממשלת האחדות עם חמאס.

4 שוטרים הודחו בעקבות שיחת החטוף למוקד 100 המוקדן הצעיר, שוטר שח"ם שענה לשיחת הטלפון, שמע רעשי רקע רבים, וגם סוג של לחישה מעבר לקו שבה נאמר "חטפו אותי" או "חוטפים אותי" ושנשמעה בבירור. אחד החטופים חזר על המידע פעמיים.

היום, 30.6.14, נמצאו גופותיהם של שלושת הנערים בצומת חלחול שליד חברון. מצבן היה קשה ולא ניתן היה לזהותן בתחילה. רק לאחר בדיקה פתולוגית במכון לרפואה משפטית באבו-כביר התבררה האמת הטראגית - שלושת הנערים אינם עוד בין החיים.

סיקור מיוחד: נמצאו גופות הנערים החטופים

אחרי 18 ימים: נמצאו גופות שלושת הנערים החטופים

המשפחות קיבלו טלפון: "תגיעו עכשיו הביתה"

מציאת גופות הנערים: "אחד המטיילים זיהה שיח חריג על הקרקע"

תגובות במערכת הפוליטית: "זה צריך להיות גם הסוף של חמאס"

חמאס: "כל תקיפה תפתח את שערי הגיהנום"

ראש הממשלה: "החמאס אחראי לרצח, והחמאס ישלם"

הערכה: כך בוצעו החטיפה והרצח

גורם צבאי: "נשקלות כל האופציות האפשריות נגד החמאס"

הושלם תהליך זיהוי גופות החטופים

הסבא של גיל-עד: "שמעתי על מציאת הגופות באל ג'זירה"

כך זוהו המשקפיים של אייל