גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח ז"ל
צילום:

סוף טראגי לפרשת חטיפת שלושת הנערים נפתלי פרנקל (16), גיל-עד שער (16) ואייל יפרח (19): 18 ימים לאחר שנעלמו בצומת אלון-שבות שבגוש עציון, נמצאו הערב (ב') גופות החטופים כשהן כפותות כקילומטר מערבית ליישוב חלחול שמצפון לחברון. הן הועברו לבדיקה פתולוגית במכון לרפואה משפטית באבו כביר. המשפחות, שחיו בשבועיים וחצי האחרונים בחוסר ודאות לגבי גורל הבנים - נאחזו בתקווה שנגוזה עם קבלת הבשורה הקשה מכל. ראש הממשלה בנימין נתניהו: "הנערים נרצחו בידי חיות אדם". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סמוך לשעה 17:30 מצאו כוחות כפיר ומגלן את גופות שלושת החטופים כשהן מוסוות, ונראה שהן הושלכו בחיפזון רב בשדה חיטה. למקום הוקפצו כוחות גדולים של צה"ל, שב"כ ומשטרה בליווי חוקרי זיהוי פלילי. גם הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ הגיע לזירה, שם קיים הערכת מצב מיוחדת עם מתאם הפעולות בשטחים אלוף יואב (פולי) מרדכי, דובר צה"ל תת-אלוף מוטי אלמוז ואלוף פיקוד המרכז ניצן אלון. במערכת הביטחון נערכים לאפשרות של תגובת נקם מצד גורמים קיצוניים מקרב המתנחלים. בהמשך להתפתחויות, העלתה המשטרה את רמת הכוננות לרמה ג'.

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הודעה בעקבות האירוע, ואמר: "ביגון כבד מאוד מצאנו הערב שלוש גופות. כל הסימנים מצביעים על כך שאלו הגופות של שלושת נערינו החטופים - אייל, גיל-עד ונפתלי. הם נחטפו ונרצחו בדם קר על ידי חיות אדם. בשם כל עם ישראל אני מבקש לומר למשפחות היקרות - לאימהות, לאבות, לסבתות ולסבים, לאחיות ולאחים - ליבנו שותת דם, העם כולו בוכה איתם. נביא את הבנים לקבר ישראל. נקמת דם ילד קטן עוד לא ברא השטן וגם לא נקמת דם של נערים צעירים וטהורים - שהיו בדרך הביתה לפגוש את הוריהם - ולא יראו אותם עוד. החמאס אחראי - והחמאס ישלם. יהי זכרם של שלושת הבנים ברוך".

מקום מציאת הגופות
מקום מציאת הגופות | צילום:
סריקות בחלחול (צילום: סוכנות הידיעות תצפית)
צילום: סוכנות הידיעות תצפית

מפקד פיקוד המרכז אלון ניצן אלון אמר הערב כי "המשימה לא תמה. הכוחות, יחד עם אנשי שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל, ימשיכו ככל שיידרש לאיתור החוטפים המחבלים מארגון חמאס. לא ננוח ולא נשקוט עד השלמת המשימה".

בעקבות איתורם של החטופים ללא רוח חיים, משרד הביטחון הכיר בשלושה כנפגעי פעולות האיבה. מוקדם יותר הערב פרצו עימותים בין כוחות צה"ל לפלסטינים באזור העיירה הפלסטינית חלחול. כ-200 פלסטינים השליכו אבנים לעבר החיילים שהשיבו באמצעים לפיזור הפגנות. באותו המקום התרכזו החיפושים אחר שלושת הנערים החטופים. משירות הביטחון הכללי נמסר כי לאחר החטיפה, "בעקבות תובנות מודיעיניות הוצבע לכוחות הסורקים על האזור שממערב לעיירה חלחול כאזור שיש למקד בו את החיפושים".

כשבמערכת הביטחון התקבל המידע על החשד למקום שבו נמצאות הגופות, התפרסו במקום החיילים והסיירים. הם החזיקו אחד את השני יד ביד, ונעו בתוך השדה מטר אחר מטר. בדרך הפכו כל אבן והזיזו כל שיח - עד שמצאו את המקום המדויק.

ראש הממשלה נתניהו קיבל עדכונים בנוגע למה שהתרחש בשטח ושוחח עם שרים. באופן חריג, בוטלו דיוני הכנסת שתוכננו להמשך הערב. הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס בשעה 21:30. כוחות צה"ל מכתרים את בתי החשודים בחטיפה, עמר אבו אל עיישה, בן 33, ומרוואן קוואסמה, בן 29 - שני פעילי חמאס מרכזיים מחברון.

כוחות צבא גדולים זרמו אל תא השטח הקטן שבו התרכזו מאמצי החיפוש. צוות של גיאולוגים שמתמחה בחיפוש במערות הצטרף ליחידות המיוחדות שפעלו באזור. גם בלילה המשיכו כוחות צה"ל בחיפושים אחר מקום הימצאם של שלושת הנערים. מחוץ למכון לרפואה משפטית התקבצו כמה עשרות בני אדם. הם הדליקו נרות והתייחדו עם זכרם של שלושת הנערים שאיבדו את חייהם.

חוטפי ורוצחי שלושת הנערים
החוטפים | צילום:

ההשתלשלות: יצאו מהישיבה בדרך הביתה ונעלמו בצומת

הפרשה החלה לפני שבועיים וחצי ביום חמישי, 12.6.14 בשעה 22:00, אז יצאו שלושת הנערים מישיבת "מקור חיים" שבה הם לומדים בכפר עציון - לעבר בתיהם שבטלמון, אלעד ונוף איילון. אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל עלו או הוכנסו, ככל הנראה, לרכב בצומת אלון-שבות.

בלילה שבין חמישי לשישי נפרסו כוחות נרחבים בפאתי חברון, ובשישי לפנות בוקר אותר באזור רכב שרוף. הרכב נלקח לחקירה בכדי לבדוק אם הוא קשור להיעלמותם של שלושת הנערים. בבוקרו של יום שישי החלו להתפשט השמועות, אך בשעה חמש בערב אישר דובר צה"ל את החשש לחטיפה באופן רשמי.

אזור מציאת הגופות
אזור מציאת הגופות | צילום:
האמבולנס מגיע לאבו כביר (צילום: חדשות 2)
האמבולנסים נכנסים לאבו כביר | צילום: חדשות 2

כעבור זמן קצר כינס ראש הממשלה נתניהו הערכת מצב בקריה, ובשעות הלילה החל מבצע מעצרים נרחב באזור חברון. בשבת קיים ראש הממשלה התייעצות ביטחונית עם הרמטכ"ל וראש השב"כ, ושעות לאחר מכן הותרו לפרסום שמותיהם של שלושת הנערים הנעדרים.

סיקור מיוחד: נמצאו גופות הנערים החטופים

השתלשלות האירועים: מהחטיפה ועד למציאת הגופות

מציאת גופות הנערים: "אחד המטיילים זיהה שיח חריג על הקרקע"

תגובות במערכת הפוליטית: "זה צריך להיות גם הסוף של חמאס"

חמאס: "כל תקיפה תפתח את שערי הגיהנום"

בהכנת הידיעה השתתפו רוני דניאל, ניר דבורי, אוהד חמו, עמית סגל, עמליה דואק, חיים ריבלין, עפר חדד וגלעד שלמור.