"אבו מאזן מפיץ עלילת דם". נתניהו (צילום: רויטרס)
"יהי זכרם של הבנים ברוך". נתניהו | צילום: רויטרס

"העם כולו בוכה. הנערים נרצחו על ידי חיות אדם". ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב בצער כבד למציאתן של שלוש גופות הנערים החטופים הערב (ב') - והאשים את חמאס באחריות למותם: "חמאס אחראי, חמאס ישלם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בפתח ישיבת הקבינט הדחופה שהתכנסה לאחר מציאת הגופות, אמר נתניהו: "ביגון כבד מאוד מצאנו הערב שלוש גופות, וכל הסימנים מצביעים על כך שאלו הגופות של שלושת נערינו החטופים- אייל, גיל-עד ונפתלי.

"בשם כל עם ישראל אני מבקש לומר למשפחות היקרות - לאימהות, לאבות, לסבתות ולסבים, לאחיות ולאחים - ליבנו שותת דם, העם כולו בוכה איתם. נביא את הבנים לקבר ישראל", הוסיף. לאחר מכן ציטט את שירו המפורסם של חיים נחמן ביאליק "על השחיטה": "נקמת דם ילד קטן עוד לא ברא השטן".

גורם ביטחוני בכיר אמר כי "חמאס הוכה קשות בשבועיים האחרונים. נמשיך ונרדוף אותו ונגבה ממנו מחיר כבד. הפיענוח המהיר של שב"כ, שבתוך יממה עלה על עקבות החוטפים, ביחד עם הלחץ הצבאי שהופעל בשטח, מנעו מצב שבו החוטפים יכלו להסתתר עם הגופות ולנהל משא ומתן על החזרתן. זה רק עניין של זמן עד שנגיע לרוצחים". הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ מסר גם הוא כי "המשימה לא תמה, אנחנו רק בחצי הדרך. המאמץ המודיעיני והמבצעי יושקע למציאת החוטפים. נשתמש בכל האמצעים כדי לשים יד על החוטפים".

בחמאס, לעומת זאת, הכחישו אחריות לחטיפה, והזהירו כי כל מתקפה ישראלית שתבוא בתגובה למותם של נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח "תפתח את שערי הגיהנום". כך דיווחו כלי תקשורת ערביים בעולם.

חמושי חמאס (צילום: רויטרס, חדשות)
ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

חמאס: הודעת ישראל - תירוץ לתקיפה

במקביל, אומר דובר הארגון בעזה סמי אבו-זוהרי כי "מה שדווח על פי הגרסה הישראלית (מציאת הגופות) הוא תירוץ שישראל משתמשת בו כדי להכשיר את הקרקע לתוקפנות נגד חמאס". לדבריו, שום פלג פלסטיני, חמאס או אחרים, לא קיבל אחריות לפעולה הזו.

זמן קצר אחרי שנמצאו הגופות סמוך לחלחול, כקילומטר צפונית לחברון, כיתרו כוחות צה"ל את בתי החשודים בחטיפה: עמר אבו אל עיישה, בן 33, ומרוואן קוואסמה, בן 29 - שני פעילי חמאס מרכזיים מחברון.

הערב, סמוך לשעה 17:30, מצאו כוחות כפיר ומגלן את גופות שלושת החטופים כשהן מוסוות וכפותות, ונראה שהן הושלכו בחיפזון רב בשדה חיטה. למקום הוקפצו כוחות גדולים של צה"ל, שב"כ ומשטרה בליווי חוקרי זיהוי פלילי. במערכת הביטחון נערכים לאפשרות של תגובת נקם מצד גורמים קיצוניים מקרב המתנחלים.

בעקבות איתורם של החטופים ללא רוח חיים, משרד הביטחון הכיר בשלושה כנפגעי פעולות האיבה. משירות הביטחון הכללי נמסר כי לאחר החטיפה, "בעקבות תובנות מודיעיניות הוצבע לכוחות הסורקים על האזור שממערב לעיירה חלחול כאזור שיש למקד בו את החיפושים".

סיקור מיוחד: נמצאו גופות הנערים החטופים

אחרי 18 ימים: נמצאו גופות שלושת הנערים החטופים

המשפחות קיבלו טלפון: "תגיעו עכשיו הביתה"

השתלשלות האירועים: מהחטיפה ועד למציאת הגופות

מציאת גופות הנערים: "אחד המטיילים זיהה שיח חריג על הקרקע"

תגובות במערכת הפוליטית: "זה צריך להיות גם הסוף של חמאס"

חמאס: "כל תקיפה תפתח את שערי הגיהנום"

הערכה: כך בוצעו החטיפה והרצח

גורם צבאי: "נשקלות כל האופציות האפשריות נגד החמאס"

הושלם תהליך זיהוי גופות החטופים

הסבא של גיל-עד: "שמעתי על מציאת הגופות באל ג'זירה"

כך זוהו המשקפיים של אייל