ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרי הקבינט התכנסו הבוקר כדי להציג תמונת מצב עדכנית ולדון במגוון פעולות שנעשו וייעשו על מנת להתמודד עם האסון הלאומי. לאחר מכן צפוי ראש הממשלה לערוך ביקור מקיף באזורי השריפה ובמקומות אליהם פונו התושבים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התמקד בדבריו בכל מה שיש לעשות כדי לעצור את האש. הוא ציין את הרכבת האווירית שזורמת לכיוון ישראל על מנת לכבות את האש, ולא התייחס למחדל העמוק שבו נתקלו שירותי הכבאות בבואם לכבות את האש. במקום זה הוא התמקד בדבריו בפעולות הנדרשות לכיבוי האש בטווח המיידי.

"נדאג לפיצוי ופינוי התושבים"

לאחר ישיבת הקבינט המיוחדת שכונסה הבוקר בתל אביב, אמר ראש הממשלה נתניהו: "שמענו עכשיו סקירה בקבינט מכל גורמי המקצוע ומהשרים הממונים. אני רוצה להודות לשר אהרונוביץ' שמתאם את כל הפעולות שלנו. אנחנו באירוע מאוד קשה, יש לנו למעלה מ-40 הרוגים, נעדרים ופצועים. חלק מהם נספו במעשי גבורה מעוררי השתאות והקרבה אישית בניסיון להציל אחרים. אנחנו משתתפים בצער המשפחות ומאחלים החלמה לפצועים. אנחנו מחזקים את התושבים שפונו, ונדאג להם לפיצוי ושיקום כדי להחזיר אותם לחיים נורמליים".

"עבודת הגורמים בשטח מתנהלת בשיתוף פעולה יוצא מן הכלל", הוסיף ראש הממשלה. "אני מודה לצה"ל, למשטרה, למכבי האש, למד"א, לבתי החולים, לעיריות, לשב"ס שספג מכה קשה, ולאזרחי ישראל המגלים קור רוח וממלאים אחר ההנחיות בדייקנות. היעד הראשון שלנו - שלא יהיו אבידות בנפש. נתתי הנחייה שמתבצעת הלכה למעשה לפנות אזרחים ברגע שיש חשש לחייהם".

נתניהו המשיך ואמר: "עם זאת, אמצעי הכיבוי שלנו אינם יכולים לענות על שריפת יערות ברוח מהירה כזו, ומאתמול אנחנו מנהלים מגע שוטף עם ממשלות זרות בעולם על מנת להביא כוחות כיבוי כסיוע לארץ. והם הגיעו - 4 מטוסים מיוון המתדלקים מעל הים ועושים סבבים לכיבוי האש. אני מודה לעמיתי ג'ורג' פפנדראו ראש ממשלת יוון על ההיענות המהירה. אני רוצה להודות גם לנשיא קפריסין ששלח מטוס ומסוק, ולראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון ששלח שני מטוסי כיבוי בריטיים המסייעים לנו".

נבדקת אפשרות לסיוע נוסף מצד ארצות הברית

נתניהו הוסיף גם תודה מיוחדת לראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן על הסיוע שמדינתו מעניקה לישראל בכיבוי השריפה. "אני מבקש להודות לראש ממשלת טורקיה ארדואן על הסיוע בדמות שני מטוסים שהגיעו כבר לארץ, וכן לראש ממשלת בולגריה ששלח 150 כבאים, ולראש ממשלת רוסיה ששלח מטוס כיבוי מיוחד", אמר. "קיבלנו הצעות לסיוע ממצרים, ירדן, קרואטיה, צרפת ומספר מדינות נוספות. הדבר מסמל היענות חסרת תקדים לפנייתנו לסיוע בינלאומי, והדבר חשוב ביותר למדינת ישראל".

"אנחנו בודקים אפשרות להביא עוד מטוסים מארה"ב ומקנדה, משום שאנחנו באסון בקנה מידה בינלאומי והמטרה היא לכבות את האש במהירות האפשרית", סיכם ראש הממשלה. "כמו כן, אנחנו מתכוונים לאשר תכנית לאומית מיוחדת לטפל בכל המצוקות של הנפגעים והמטוסים, וכן תקציב מיוחד שיועבר למערך כיבוי האש".

ישיבת הקבינט התקיימה על רקע חילופי האשמות קשים בין משרד הפנים והאוצר. עמותת אומ"ץ קראה לראש הממשלה לפטר את שר הפנים אלי ישי כבר ביום ראשון בעקבות המחדל שחשפה שריפת הענק בכרמל. ישי מצדו, מאשים את משרד האוצר בכך שלא העביר אליו את התקציבים שקבעה הממשלה לשיפור שירותי הכיבוי ומבקש להקים ועדת לבדיקת מחדלי השריפה. לטענתו של ישי, הוא פנה כבר לפני חצי שנה לאוצר בדרישה לקבל סכום של 500 מיליון שקלים לצורך שיפור הציוד בשירותי הכבאות, אך נותר ללא מענה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים על השריפה הגדולה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האסון בכרמל: סיקור מיוחד

41 נהרגו בשריפת הענק בכרמל

כבאים שנלחמים באש: זה נראה כמו שדה קרב

נתניהו פנה לסיוע בינלאומי דחוף

האסון בכרמל: המדריך המלא לתושבי האזור

ראש עיריית חיפה: כואבים ובוכים

שלב אחרי שלב: כך אירע האסון בכרמל

צפו: נצ"מ תומר דקות לפני שנפצעה

רה"מ סייר במסוק מעל אזור הדליקה

משרד החוץ: טורקיה תסייע בכיבוי השריפה בכרמל

"השריפה הגדולה" - מעשה ידי אדם"

תיעוד: מאמצי הכיבוי מלמעלה

ישראל מתגייסת למען תושבי הצפון

צפו: כך נשמע הדיווח הראשון על האסון

תזכורת: השריפות הגדולות מהעבר

האסון בכרמל - המדריך המלא