השריפה הגדולה בכרמל נחשבת לשריפה הגדולה ביותר בתולדות המדינה. היא משתוללת באזור הכרמל מאז שעות הבוקר המאוחרות, והפכה לקטלנית בסביבות השעה 16:00, כשבלעה את אחד האוטובוסים, ועליו עשרות מחלצים שהגיעו מאזור המרכז על מנת לסייע בפינוי וחילוץ הלכודים בשריפה. 40 בני אדם נספו באסון הכבד, עשרות נוספים נפצעו.

המוקד המרכזי של האש פרץ בכניסה לקיבוץ בית אורן, בכביש היורד מהקיבוץ לכיוון עתלית. מד"א הכריז על האירוע כאירוע רב נפגעים, אך למרבה הצער לא היה במי לטפל. הפצועים הבודדים שפונו לבתי החולים, מאושפזים במצב קשה בבתי החולים בחיפה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מהשריפה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

היכן ניתן לקבל מידע אודות האסון הכבד?

שני מוקדי מידע הוקמו בעקבות האסון הכבד, הערב. מוקד שב"ס בטלפון: 08-9775701, ומוקד בית החולים כרמל - שם מאושפזים מרבית הפצועים, בטלפון: 1255142. גם משרד הרווחה פתח מוקד חירום בטלפון 118.

מה מומלץ לתושבי האזור בו משתוללת השריפה?

דובר מד"א, זכי הלר, פונה הערב לתושבים השוכנים במוקדים בהם משתוללת האש: "אני קורא לתושבים להתרחק ממוקדי האש, להישמע להוראות המשטרה, החילוץ והכיבוי ולסגור את כל החלונות בבית - אם האש רחוקה. כמו כן יש להרחיק ילדים או אנשים הסובלים ממחלות לב-ריאה ואסטמה".

האם נפגע החשמל באזור?

בחברת החשמל עורכים כל העת סריקות מהאוויר בסיוע מסוק כדי לבחון אם נגרמו נזקים לקווי חשמל. עם זאת, אומרים הערב בחברת החשמל, לעת עתה מערכת החשמל נמצאת תחת שליטה. מוקדם יותר היום החזירו בחברת החשמל את החשמל ל-80% מתושבי דליית אל-כרמל ועוספייא, שם נותק זרם החשמל עם תחילת השריפה.

האם האש יכולה להתפשט לאזור המרכז?

"נכון לעכשיו אין סיבה לתושבי המרכז מה לדאוג", סיפר הערב ניר סתיו, סגן מנהל מרכז השירות המטאורולוגי, בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "כיוון הרוח לא צפוי להביא איתו את העשן ואת זיהום האוויר לאזור המרכז בעקבות השריפה, אך עם זאת עדיין קיים סיכוי שכיוון הרוח ישתנה במהלך הלילה".

מתי יחודשו הלימודים באוניברסיטת חיפה?

עובדי ותלמידי אוניברסיטת חיפה, שפונתה הערב, קיבלו בשעות הערב מכתבים בתיבות הדואר, בהן נאמר כי האוניברסיטה נסגרה עד להודעה חדשה. זאת, בהתאם להנחיות שירותי כיבוי האש. "הינכם מתבקשים להיות קשובים לכלי התקשורת ולאתר האוניברסיטה בפרט על שינוי הוראה זו", נכתב לעובדי ותלמידי האוניברסיטה.

האם צפויות הפסקות חשמל באזור הצפון?

בחברת החשמל מבקשים מציבור הלקוחות באזור דליית אל כרמל ועוסאפייה שהחשמל הוחזר לבתיהם, להימנע משימוש במכשירי חשמל עתירי אנרגיה, כדי למנוע עומסי חשמל. זאת, לאור ניתוק קווים באזור, המביא לעליה בעומסי החשמל.

האסון בכרמל: סיקור מיוחד

40 נהרגו באירוע הדליקה בכרמל

כבאים שנלחמים באש: זה נראה כמו שדה קרב

נתניהו פנה לסיוע בינלאומי דחוף

האסון בכרמל: המדריך המלא לתושבי האזור

ראש עיריית חיפה: כואבים ובוכים

שלב אחרי שלב: כך אירע האסון בכרמל

צפו: נצ"מ תומר דקות לפני שנפצעה

רה"מ סייר במסוק מעל אזור הדליקה

משרד החוץ: טורקיה תסייע בכיבוי השריפה בכרמל

"השריפה הגדולה" - מעשה ידי אדם"

תיעוד: מאמצי הכיבוי מלמעלה

ישראל מתגייסת למען תושבי הצפון

צפו: כך נשמע הדיווח הראשון על האסון

תזכורת: השריפות הגדולות מהעבר

האסון בכרמל - המדריך המלא