המשטרה התירה לפרסום לפני זמן קצר כי אחת מהפצועות שהגיעו לבית החולים רמב"ם בחיפה, היא מפקדת תחנת חיפה במשטרה - נצ"מ אהובה תומר. מצבה של תומר מוגדר על ידי הרופאים כקריטי, כאשר הם ממשיכים במלחמה על חייה. הקצינה הועברה לבית החולים רמב"ם מבית החולים כרמל, לאחר שהרופאים במקום הצליחו לייצב את מצבה.

דקות לפני יציאתה למוקד האש, דיברה נצ"מ תומר למצלמות חדשות 2. "אני מסתכלת על השריפה, ופשוט כואב הלב על הכרמל", אמרה.

מחקירה ראשונית של נסיבות האירוע עולה כי השוטרים הגיעו עם שני רכבי משטרה בכביש הגישה לקיבוץ בית אורן, ונקלעו למלכודת האש. השוטרים ניסו להסתובב לאחור, אבל האש סגרה עליהם מאחור ומנעה מהם להימלט. במקביל מסרה המשטרה כי שני קציני משטרה נוספים שנקלעו לאירוע מוגדרים כנעדרים. הקצינים עלו על הכרמל למוקד הדליקה ושם אבד הקשר איתם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מהשריפה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

40 נהרגו באסון על הכרמל

אסון כבד, הערב באזור הכרמל: 40 בני אדם נהרגו ו-10 נוספים נפצעו, חלקם באורח קשה, בשריפת הענק המשתוללת מאז שעות הבוקר המאוחרות באזור חיפה. עד השעה 18:30 זוהו 22 מתוך 40 ההרוגים.

הרוגי האסון נספו בהתהפכות אוטובוס בו נסעו סוהרים מצוות החילוץ, שהגיעו לסייע בכיבוי האש וחילוץ אנשים אחרים מתוך האש. בשעות הערב דווח על 20 כבאים נוספים הנאבקים באש בקיבוץ בית אורן ברכס הכרמל.

מאות פונו מבתיהם

25 צוותי כבאות פינו משעות הצהריים את התושבים באזור קיבוץ בית אורן וממלון יערות הכרמל, אוניברסיטת חיפה ומבנים נוספים בסמוך. אוניברסיטת חיפה נסגרה עד להודעה חדשה. במקביל פינו בשירות בתי הסוהר את האסירים והעובדים מכלא דמון בסיוע כוחות מג"ב ויחידת נחשון. מדובר בכ-500 אסירים ביטחוניים ושוהים בלתי חוקיים.

"מתחילת השריפה היה ברור לנו שמדובר בשריפה אחרת", אמר פקד רשף לוי. "האסטרטגיה שלנו היא לעצור את חזית האש הארוכה, אבל כל טקטיקה שלנו פשוט מתרסקת. אנחנו בנויים על אספקת מים של כוחות כיבוי, יחידות חילוץ והצלה, כוחות משטרה ואפילו גורמים פרטיים ששלחו לנו מים לכבאיות שלנו".
מבחינת מיקום השריפה בשעה זו, עדכן רש"ף לוי: "תושבי חיפה, טירת הכרמל, עוספייה ורכס הכרמל יכולים להיות רגועים - האש אינה מאיימת עליהם. אך עיקר המאמץ נעשה כעת בקיבוץ בית אורן". לדבריו, "כל כבאי מדינת ישראל גוייסו למאמץ. השריפה הזו לא תיגמר גם מחר".

ראש הממשלה מבקש סיוע בינלאומי

בנימין נתניהו, שנכח הערב בטקס בבית הנשיא, קיצר את שהותו בטקס ותיאם עם שר הביטחון אהוד ברק והשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' את מאמצי המאבק באש המשתוללת. נתניהו ביטל את לוח הזמנים שלו להמשך הערב, ופנה לארבע מדינות - רוסיה, יוון, איטליה וקפריסין, בבקשה לסייע בכיבוי השריפה. "מדובר באסון לאומי", אמר נתניהו למקורביו. יוון הודיעה כשעה לאחר מכן כי נענתה לבקשת ראש הממשלה, ותשלח סיוע לישראל.

שר הפנים אלי ישי עושה בשעה זו את דרכו באמצעות מסוק לאזור הצפון, שם הוא צפוי לקבל סקירה על התנהלות המאבק בשריפה ותמונת מצב על המשך המאבק באש.

בהכנת הידיעה השתתפו כתבינו יוסי מזרחי, פוראת נסאר, ניר דבורי, יואב אבן, אודי סגל ויוסי זילברמן

האסון בכרמל: סיקור מיוחד

40 נהרגו באירוע הדליקה בכרמל

כבאים שנלחמים באש: זה נראה כמו שדה קרב

נתניהו פנה לסיוע בינלאומי דחוף

האסון בכרמל: המדריך המלא לתושבי האזור

ראש עיריית חיפה: כואבים ובוכים

שלב אחרי שלב: כך אירע האסון בכרמל

צפו: נצ"מ תומר דקות לפני שנפצעה

רה"מ סייר במסוק מעל אזור הדליקה

משרד החוץ: טורקיה תסייע בכיבוי השריפה בכרמל

"השריפה הגדולה" - מעשה ידי אדם"

תיעוד: מאמצי הכיבוי מלמעלה

ישראל מתגייסת למען תושבי הצפון

צפו: כך נשמע הדיווח הראשון על האסון

תזכורת: השריפות הגדולות מהעבר

האסון בכרמל - המדריך המלא