כשהאש עוד בוערת והכבאים נאבקים לכבותה, קוראת הבוקר תנועת אומ"ץ לראש הממשלה בנימין נתניהו לפטר ו את סגן ראש הממשלה ושר הפנים אלי ישי, מי שממונה מתוקף תפקידו על שירותי הכבאות בישראל.

"האסון הלאומי ביערות הכרמל קיפח את חייהם של עשרות אזרחים ואלפי בעלי חיים, גרם נזקים אדירים וחשף כשל חמור ביותר של משרד הפנים, האחראי ישירות על מערך הכיבוי במדינה", כתב לנתניהו יו"ר הנהלת אומ"ץ אורי אבנרי. "הכשל הוא מבחינת אי העמדת תקציבים מתאימים לרכישת ציוד וחומרי כיבוי חיוניים ואי חידוש הצטיידות", הוסיף.

הכבאים שמנסים לכבות כעת את השריפה, טוען אבנרי במכתבו לנתניהו, מבצעים אמנם את תפקידם נאמנה, אך הם חסרים את חומרי הכיבוי החיוניים ומשתמשים בציוד לקוי שאינו מתאים. "גם היעדרם של מטוסי כיבוי, שיוכלו להשתלט על השריפה מלמעלה, מצביע על עומקי של המחדל", כותב אבנרי.

באומץ מאשימים הבוקר את הממשלה בכך שלא פעלה לפי שתי המלצות של ועדות חקירה ממלכתיות שהוקמו בעקבות שריפות ענק שפרצו ברחבי המדינה. ועדות החקירה הצביעו בין השאר על הצטיידות לקויה ועל מחסור חמור בכוח אדם, אך כאמור - ההמלצות טרם יושמו עד היום.

שר הפנים: "דורשים לגלות מי האבא של המחדל הזה"

"אין צורך להמתין להמלצות ועדת חקירה נוספת שתוקם לחקר האסון הלאומי בצפון בטרם יוסקו מסקנות אישיות", כותב אבנרי. "הכתובת הייתה רשומה מזמן על קירות משרד הפנים וישי לא השכיל לקרוא אותה ולכן הוא חייב לתת את הדין", מוסיף אבנרי.

השר אלי ישי הגיב הבוקר למכתב ולאצבעות המאשימות שהופנו לעברו ואמר כי בכוונתו לדרוש בישיבת הקבינט הקרובה את הקמתה של ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת השתלשלות האירועים. "זהו אסון וחובה לבדוק את כל הגורמים", אמר השר ישי.

בסביבתו של השר מדגישים כי השר הגיע אמש לצפון ושהה במוקדי השריפה עד השעה 3:30 בבוקר. עוד מציינים בסביבתו כי השר דרש מהאוצר תקציב של 500 מיליון שקלים על מנת לתגבר את מערך הכיבוי, אך לפני מספר חודשים התקבל מהאוצר סכום של 30 מיליון שקלים בלבד. "אנחנו דורשים ועדת חקירה כדי לראות מי האבא של המחדל הזה", אמר ישי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים על השריפה הגדולה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

האסון בכרמל: סיקור מיוחד

איפה יכולים המפונים להתארח?

41 נהרגו באירוע הדליקה בכרמל

כבאים שנלחמים באש: זה נראה כמו שדה קרב

נתניהו פנה לסיוע בינלאומי דחוף

האסון בכרמל: המדריך המלא לתושבי האזור

ראש עיריית חיפה: כואבים ובוכים

שלב אחרי שלב: כך אירע האסון בכרמל

צפו: נצ"מ תומר דקות לפני שנפצעה

רה"מ סייר במסוק מעל אזור הדליקה

משרד החוץ: טורקיה תסייע בכיבוי השריפה בכרמל

"השריפה הגדולה" - מעשה ידי אדם"

תיעוד: מאמצי הכיבוי מלמעלה

ישראל מתגייסת למען תושבי הצפון

צפו: כך נשמע הדיווח הראשון על האסון

תזכורת: השריפות הגדולות מהעבר

האסון בכרמל - המדריך המלא