עדכונים שוטפים

23:49 - דובר צה"ל: "ליבנו עם משפחת מרציאנו שבתה, נועה, נחטפה באכזריות בידי ארגון הטרור חמאס. צה"ל יחד עם כלל הגופים ימשיך ללוות את משפחת מרציאנו, כמו גם את כל משפחות החטופים והנעדרים. אנחנו פועלים בכל האמצעים, המודיעיניים והמבצעיים, על מנת להשיב את החטופות והחטופים הביתה. נציג צה"ל הגיע לבית המשפחה והודיע להם על פרסום הסרטון. חמאס ממשיך להפעיל טרור פסיכולוגי ונוהג באופן לא אנושי, דרך סרטונים ותמונות חטופים, כפי שעשה גם בעבר".

נועה מרציאנו
נועה מרציאנו, נחטפה לרצועת עזה בידי מחבלי חמאס

23:43 - צבע אדום בנתיב העשרה.

22:52 - דובר צה"ל: בהמשך להתרעות במרחב הצפון על חדירת כלי טיס עוין, מדובר בזיהוי שווא.

22:34 - התרעה ביראון, בדוב''ב, במתת, בסאסא, בברעם ובאביבים שבגליל העליון בשלל חשש לחדירת כלי טיס עוין.

22:30 - המיליציות הפרו-איראניות חושפות תיעוד מהשבי של החוקרת הישראלית אליזבט צורקוב, יותר משבעה חודשים לאחר שנחטפה בעיראק. לקריאת הכתבה המלאה

החטופה הישראלית בעיראק, אליזבט צורקוב
החטופה הישראלית בעיראק, אליזבת צורקוב

22:27 - במערכת הביטחון מעריכים: אישה בהיריון שנחטפה לעזה ילדה בשבי חמאס.

21:37 - דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי הציג הערב ממצאים וחומרי גלם המעידים כי חמאס החזיק חטופים מתחת לבית החולים רנתיסי שבעזה. "מצאנו במרתף, מתחת לבית החולים,  מפקדת שליטה של חמאס - חגורות נפץ, מטעני נפץ, RPG, וגם סימנים לכך שחמאס החזיק שם חטופים - מה שנמצא בחקירה. יש לנו גם מידע מודיעיני שמאשר זאת". הגרי הציג שורה של ממצאים בהם תיעוד של מטבח, צינור אוורור מאולתר ובקבוק לתינוק, שנועדו לשם החזקת חטופים וחטופות. 

דובר צה"ל מציג מנהרה מתחת לבית החולים רנתיסי (צילום: דובר צה"ל)
דובר צה"ל מציג מנהרה מתחת לבית החולים רנתיסי | צילום: דובר צה"ל

הגרי המשיך והסביר באנגלית לתקשורת הזרה - "בשבוע האחרון ניהלנו מבצע להעביר מבית החולים אזרחים. המלחמה שלנו היא נגד חמאס, אראה לכם חומר גלם שצילמנו שמציג איך מכונת הטרור של חמאס פועלת מתוך בתי החולים בעזה. נמצאה נשקייה של חמאס בתוך מרתף שהיה מיועד לילדים. חגורות נפץ אותרו במקום שבו שהו חטופים ישראלים. ארגון הבריאות העולמי מממן את בית החולים ששימש כמכונת טרור והעולם צריך לדעת את זה". לקריאת הכתבה המלאה

חיילי גולני בפרלמנט חמאס בעזה
לפני המלחמה ואחריה: חיילי צה"ל בפרלמנט החמאס ברצועה

20:08 - תיעוד: חיילי חטיבת גולני בתוך בניין הפרלמנט של חמאס בעזה.

חיילי גולני בפרלמנט חמאס בעזה
חיילי גולני בתוך פרלמנט החמאס בעזה
פרלמנט חמאס בעזה
פרלמנט חמאס בעזה לפני המלחמה

20:02 - אזעקות בגוש דן, בשפלה ובאשקלון - לפחות 5 רקטות יורטו. זוהתה נפילה באחד מקיבוצי העוטף, נגרם נזק לבית ולשני רכבים במקום - אין נפגעים. 

20:00 - שר הביטחון יואב גלנט סיים לפני זמן קצר הערכת מצב שבה עמד על התקדמות כוחות צה"ל בלחימה בעזה. בסיום הערכת המצב אמר גלנט: "אין כוח של חמאס שמסוגל לעצור את צה"ל. צה"ל מתקדם לכל נקודה. ארגון החמאס איבד שליטה בעזה, מחבלים בורחים דרומה, אזרחים הולכים ובוזזים את בסיסי החמאס, אין להם אמון בשלטון". 

הרמטכ"ל הרצי הלוי

"הכוחות שלנו מתקדמים, מבצעים את המשימות שלהם לפי תכנית, כאשר אנחנו מגבירים את הלחץ אנחנו רואים את התוצאות", הוסיף שר הביטחון. "כל יום אנחנו מחסלים מפקדים נוספים של החמאס, עשרות ולפעמים מאות מחבלים וצה"ל מגיע אל למרכז העיר עזה ופועל לפי שיקוליו. בימים האחרונים העצמנו את הפעילות שלנו נגד המנהרות, זה יוציא את המחבלים מתוך המנהרות, ושם או שהם יחוסלו או שהם ייכנעו ללא תנאי, אין אפשרות שלישית - אנחנו עובדים לפי משימות, אין לנו שעונים יש לנו מטרות, אנחנו נשיג את המטרות שלנו ובראשן ניצחון מוחלט על החמאס והשבתם של החטופים אל ביתם". לקריאת הכתבה המלאה

19:39 - לאחר יותר מתשע שעות ללא ירי מעזה: צבע אדום בנתיב העשרה ובזיקים. 

19:38 - הרמטכ"ל הרצי הלוי בהערכת מצב בפיקוד הצפון: "אנחנו נערכים בצורה חזקה עם תוכניות פעולה לצפון. המשימה שלנו היא להביא ביטחון. המצב הביטחוני לא יוותר באופן שבו תושבי הצפון לא ירגישו בטוחים לחזור לבתיהם".

19:30 - בצה"ל פרסמו תיעוד של פינוי הפצועים מעומק רצועת עזה בדי מסוקי החילוץ של 669 מלב הקרב ותחת אש כבדה. לקריאת הכתבה המלאה

חיסול בכירים בחמאס (צילום: דובר צה"ל)
מחבלי החמאס שחוסלו: יעקוב עאשור ומחמד דבאבש | צילום: דובר צה"ל

19:19 - דיווח באל-קאהרה אל-אח'באריה: 140 משאיות של סיוע הומניטרי נכנסו לצד הפלסטיני דרך מעבר רפיח. אתמול נכנסו לרצועת עזה 143 משאיות של סיוע הומניטרי, המספר הגדול ביותר מתחילת המלחמה.

18:23 - כוחות צה"ל תקפו עמדות שיגור ומחבל שלקח חלק בביצוע ירי לעבר שטח ישראל. בנוסף, טנק של צה"ל תקף חוליה שניסתה לשגר טילי נ"ט לעבר מרחב שתולה לפני זמן קצר. במהלך היום מחבלים ירו לעבר מספר מוקדים בגבול הצפון - כוחות צה"ל השיבו בירי ארטילרי לעבר מקור הירי.

18:06 - מטה המשפחות להחזרת החטופים והנעדרים קיים מסיבת עיתונאים שבה הציגו דוח רפואי מיוחד המציג את הסכנות הרפואיות בהן מצויות הנשים והילדות החטופות. ממצאי הדוח, שנכתב בידי המטה, מעידים על פגיעות מיניות שבוצעו לפני מעשי הרצח, אימהות שהופרדו מילדיהן הקטנים ונחטפו לעזה ונשים שנמצאות בשבי בעוד הן מתמודדות עם מחלות מורכבות ונמצאות בסכנת חיים. המטה קרא לציבור ליצור קשר במייל עם מנהלת ארגון הנשים באו"ם ולהתריע בפניה על המצב. 

ראומה ערוסי טרשצ׳נסקי, אמא של גלי טרשנצ׳סקי בת ה-13 שנחטפה לעזה ושאחיה ליאור בן ה-15 נרצח - "גלי היא ילדה מתוקה, אמיצה ועוצמתית. היא משחקת כדורעף ואהובה על חבריה. היא עוברת כל כך הרבה שינויים כרגע בתור נערה ולי אין מושג מה היא עוברת עכשיו. הילדה שלי תמיד עמדה על שלה ונלחמה למען הצדק. אני מבקשת ממכן, נשות העולם, לעמוד בשבילה עכשיו. עבור כולן - אימהות, ילדות וקשישות". במסיבת העיתונאים השתתפו פרופ' רות הלפרין קדרי מאוניברסיטת בר אילן ופעילה בין-לאומית למען זכויות נשים, דורית ניצן, מנהלת חירום אזור אירופה בארגון הבריאות העולמי, ונציגי מטה משפחות החטופים ונציגי המשפחות. 

17:46 - מטוסי קרב של צה"ל בהכוונת שב"כ חיסלו ביממה האחרונה את יעקוב עאשור, אחראי מערך הנ"ט בחטיבת ח'אן יונס של חמאס. עאשור היה מפקד גדוד במערך ולאחר מכן ראש מערך הנ"ט בחטיבת ח'אן יונס - כך לפי דובר צה"ל.

בצהל הוסיפו כי במסגרת תפקידו לקח עאשור חלק בהובלת והכוונת מתווים התקפיים נגד כוחות צה"ל. בנוסף, חוסל מחמד חמיס דבאבש, מחבל חמאס בכיר ותיק, ששימש בין היתר כראש המודיעין הצבאי של ארגון הטרור. בשנתיים האחרונות שימש דבאבש כמזכירו של אחראי תיק היחסים הלאומיים בלשכה המדינית, ושימש כנציג חמאס בכינוס הפלגים הלאומיים והאסלאמיים ברצועה.

מיצג מטה משפחות החטופים בטיים סקוואר, ניו יורק
מיצג מטה משפחות החטופים בטיימס סקור, ניו יורק

דבאבש היה מעורב בהכוונת הפיגוע בעצמונה במרץ 2002, שבו נרצחו חמישה ישראלים והובל בידי מחמד סינוואר, וואאל נאצר ותייסיר מבאשר. ביממה החולפת חיסלו הכוחות את תחסין מסלם, מפקד פלוגת הסיוע הקרבי אשר היה אחראי על הכוחות המיוחדים בבית לאהיא, ג׳האד עזאם, קצין חקירות של המודיעין הצבאי של חמאס בזיתון, ומניר חרב, ראש מערך ההסברה בחטיבת רפיח.

17:18 - שר החוץ אלי כהן: "אנחנו מזהים כי התחיל לחץ הולך וגובר על ישראל. מעריך שמדובר בחלון זמן של שבועיים-שלושה עד שיחל לחץ בין-לאומי כבד". להערכת משרד החוץ, לאחר 7 באוקטובר ישראל קיבלה אור ירוק לתגובה צבאית, כעת היא בסופו של הכתום - לפני הרמזור האדום. 

17:15 - השר בני גנץ קיים סיור בנגב המערבי, ביקר לוחמים ולוחמות בשטחי הכינוס, בחמ"ל עיריית נתיבות ובקיבוצי העוטף. "אני אומר לאויבינו מדרום וגם מצפון: יומכם הגיע", אמר גנץ. "אנחנו פועלים בקו הגבול ובעומק השטח בכדי להסיר כל איום". עוד אמר השר וחבר קבינט המלחמה: "יש רבים שנשארו ביישובים שלא התפנו, אנחנו מחויבים להגן עליהם ולסייע גם כלכלית וכך נעשה. חשוב לי לומר לחברה הישראלית כולה ולבני משפחות החטופים במיוחד – תהיו בטוחים שגם ברגעים אלו אנחנו עושים הכול, צבאית ומדינית כדי להשיב את יקיריכם".

נתניהו מבקר את לוחמי יחידת הסיור המדברית (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
נתניהו מבקר את לוחמי יחידת הסיור המדברית (הגדס״ר הבדואי) | צילום: קובי גדעון , לע"מ

16:55 - מחבלים ירו טיל נ"ט לעבר מוצב צה"ל סמוך לברעם שבגליל העליון - אין נפגעים. צה"ל מגיב בירי ארטילרי. חיזבאללה קיבל אחריות על הירי, בפעם החמישית מהבוקר. 

16:27 - ראש הממשלה בנימין נתניהו ביחידת הסיור המדברית (הגדס"ר הבדואי) 585: "מפקדים, יהודים ובדואים, עומדים שכם אל שכם. נלחמו בגבורה ונלחמים עכשיו בגבורה. השותפות שלנו היא העתיד של כולנו מול הפראים האלה". עוד התייחס נתניהו לחזית הצפונית ואמר: "יש מי שחושב שיכול להרחיב את התקיפות נגד כוחותינו ונגד אזרחים - זה משחק באש. אש תיענה באש הרבה יותר חזקה. שלא ינסו אותנו כי הראנו רק מקצת מהכוח שלנו". 

16:15 - הותר לפרסום: שני נערים בני 14 מאול אל-פחם נעצרו בחשד שתכננו לבצע פיגוע דקירה סמוך לתחנת רכבת סבידור שבתל אביב, לפני כשבועיים. ב-2 בנובמבר הבחינו שוטרי תחנת לב תל אביב בשני הנערים שהלכו ברחוב דרך נמיר פינת פרשת דרכים בעיר. השניים עוררו את חשדם, ותושאלו לפשר מעשיהם באזור. במהלך הבדיקה בוצע על גופם חיפוש, ובו נתפסו שני סכינים. השניים הועברו לחקירה והיום הוגשה נגדם הצהרת תובע בחשד לניסיון רצח בנסיבות של טרור. לקריאת הכתבה המלאה

15:25 - גבול לבנון: חילופי אש באזור הר דב, אין נפגעים בקרב כוחותינו. חיזבאללה קיבל אחריות - בפעם הרביעית מהבוקר.

15:20 - תיעוד יוצא דופן מעזה: מחבלים עם RPG בכניסה לבית החולים "אל-קודס", נטמעים בתוך אזרחים - 21 מחבלים חוסלו. במהלך פעילות של צוות קרב חטיבתי 188 בוצע ירי לעבר לוחמי צה"ל מהכניסה לבית החולים שבעיר עזה. הירי התבצע בידי חוליית מחבלים שנטמעה בקבוצת אזרחים, הכוחות זיהו בין האזרחים חוליית מחבלים וביצעו ירי - 21 מחבלים חוסלו, אין נפגעים בקרב חיילי צה"ל באירוע. לקריאת הכתבה המלאה

14:42 - מטוסי קרב של צה"ל תקפו לפני זמן קצר מספר תשתיות טרור ואתרים צבאיים של ארגון הטרור חיזבאללה, זאת בתגובה לשיגורים ביממה האחרונה - כך נמסר מדובר צה"ל.

שלום עבודי, עובד חברת חשמל שנהרג
שלום עבודי, עובד חברת החשמל, נהרג אתמול מפגיעת נ"ט בגבול לבנון

14:40 - שוב אזעקות בגליל המערבי, בצה"ל עדכנו לאחר זמן קצר כי מדובר בהתרעות שווא.

14:20 - הותר לפרסום: שלום עבודי, עובד חברת החשמל, נהרג אתמול מפגיעת נ"ט בגבול לבנון. עבודי, בן 56, נשוי לאורלי ואב לשניים היה תושב העיר טבריה ועבד כ-34 שנים בחברה באחזקת רשת החשמל בצפון הארץ. מנכ"ל חברת החשמל, מאיר שפיגלר: "הנפש ממאנת לקבל את הבשורה המרה בדבר נפילתו של חברנו, שלום עבודי, בשעה שעבד להחזיר את אספקת החשמל לתושבי הצפון".

14:00 - יו"ר רע"ם מנסור עבאס, וחה"כ ווליד אל-הוואשלה נפגשו עם משפחות החטופים הערבים. "נפעל כדי לכלול את האזרחים הערבים שנחטפו ב-7 באוקטובר בעסקת השחרור, אין הבדל בינם לבין כל אזרח אחר של המדינה", אמר עבאס.

13:45 - תיעוד מתקיפות צה"ל בדרום לבנון לאחר השיגורים לעבר ישראל, כך על פי דיווח בערוץ לבנוני.

 

13:27 - צה"ל תוקף מקורות ירי בלבנון: זמן קצר לאחר התרעות השווא בצפון, דובר צה"ל הודיע כי מחבלים ירו משטח לבנון לעבר מרחב נטועה ולעבר מוצב צה"ל במרחב שתולה. "צה"ל תוקף את מקורות הירי", נמסר.

13:20 - חיזבאללה קיבל אחריות על פעולה שלישית היום והודיע כי ירה נ"ט לעבר מוצב נוסף בגבול לבנון.

13:16 - ההתרעות בעכו ובקריות וההתרעה על חשש מחדירת כלי טיס עוין - שווא. בוצע ירי נ"ט ושוגרו פצמ"רים בקרבת הגבול.

13:00 - הציוד שהשאירו מחבלי חמאס שניסו לחדור לישראל בקרקעית הים: עשרות כלי נשק ואמצעי לחימה אותרו במרחב הימי של עוטף עזה על ידי לוחמי היחידה למשימות תת מימיות של זרוע הים, מעל ומתחת למים מתחילת הלחימה. בין אמצעי הלחימה אותרו סירות גומי, חגורות נפץ, מטענים, תחמושת ועוד. לקריאת הכתבה המלאה

חשיפת אמל"ח בקרקעית הים בעזה (צילום: דובר צה"ל)
חשיפת אמל"ח בקרקעית הים בעזה | צילום: דובר צה"ל
חשיפת אמל"ח בקרקעית הים בעזה (צילום: דובר צה"ל)
חשיפת אמל"ח בקרקעית הים בעזה | צילום: דובר צה"ל
ציר סלאח א-דין פתוח לפינוי תושבי עזה לדרום הרצועה (צילום: דובר צה"ל)
ציר סלאח א-דין פתוח לפינוי תושבי עזה לדרום הרצועה | צילום: דובר צה"ל

12:55 - אזעקות בקריית ביאליק, בנהריה ובעכו. תושבים דיווחו על הדי פיצוצים באזור צפת ובאזור הקריות. מיירטים שוגרו, ולאחר מכן התברר כי מדובר בהתרעת שווא.

12:54 - אזעקות בצפת, בעמוקה ובביריה שבגליל העליון.

12:48 - אזעקות בגליל העליון מחשש לחדירת כלי טיס עוין.

12:10 - דובר צה"ל בערבית, סא"ל אביחי אדרעי, הודיע כי ציר סלאח א-דין פתוח גם היום בין 09:00–16:00 למעבר תושבי צפון הרצועה, דרומה. במקביל, הוא הודיע כי ציר כביש החוף בעזה - פתוח למעבר דרומה באותן השעות ועל הפוגה בלחימה ברפיח בשעות 10:00-14:00, למטרות הומניטריות.

11:55 - הלחימה בעזה נמשכת: כלי טיס של חיל האוויר תוקפים מטרות טרור ברצועה, כך נמסר מדובר צה"ל. במסגרת הלחימה תקפו כלי הטיס והכוחות הקרקעיים 4,300 תקיפות, מאות עמדות שיגור נ"ט, כ-300 פירי מנהרות, 3,000 תשתיות טרור מתוכן מעל ל-100 מבנים ממולכדים ומאות חמ"לים של ארגון הטרור חמאס.

לוחמי צה"ל ברצועת עזה, ישראל במלחמה, חרבות ברזל, צ (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי צה"ל ברצועת עזה, ישראל במלחמה, חרבות ברזל, צה"ל | צילום: דובר צה"ל

11:40 - יונייטד אירליינס מחזירה את הטיסות מארה"ב לישראל אחרי יותר מחודש מאז הפסקת הפעילות. הקווים מנתב"ג צפויים לשוב לפעילות ב-25.11.

11:20 - לאחר הערכת מצב של הצבא, תושבים בגליל העליון מתבקשים להישאר במרחבים המוגנים. היישובים שבהם נקראים התושבים להיכנס למרחבים המוגנים עד להודעה חדשה: מלכיה, יפתח, יראון, ברעם, סאסא, דוב"ב, אביבים ונטועה.

11:00 - האזעקות בגליל המערבי: זוהו 18 שיגורים לעבר ערב אל-עראמשה, כל השיגורים נפלו בשטחים פתוחים. מהבוקר שוגרו לעבר ישראל כ-20 פצמ"רים ונ"ט משטח לבנון.

10:50 - כפותים ומכוסי עיניים - חקירות השב"כ ברצועה שמסייעות לכוחות בניצחון: בזמן שמטוסי חיל האוויר מפציצים מפקדות חמאס ושכוחות צה"ל נלחמים בעומק רצועת עזה, אנשי שב"כ פועלים לאיסוף מודיעין על ידי חקירת פעילי חמאס שנכנעו ונעצרו. אחרי שנים שבהן איסוף המידע ברצועה התבצע בדרכים שונות, כעת על פי ההערכות, בדומה לפעילות באיו"ש, אנשי שב"כ ימשיכו להיכנס לרצועת עזה - לאסוף מודיעין אנושי ולהביא מחבלי חמאס לחקירות, ובתוך כך להפיק מידע חשוב שיסייע ללחימה. לקריאת הכתבה המלאה

10:30 - הירי לעבר ישראל נמשך: צבע אדום בשדרות ובעוטף, אזעקה בגליל המערבי. לא התקבלו קריאות על נפילות או נפגעים.

10:20 - משרד הביטחון מפרסם תיעוד של אחד משיגורי מיירט ה'חץ' במהלך המלחמה. לקריאת הכתבה המלאה

לוחמי צה"ל ברצועת עזה, ישראל במלחמה, חרבות ברזל, צ (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי צה"ל ברצועת עזה, ישראל במלחמה, חרבות ברזל, צה"ל | צילום: דובר צה"ל

09:43 - צבע אדום בעוטף עזה.

09:40 - כוחות צה"ל תקפו חוליית מחבלים חמושה בשטח לבנון, כך נמסר מדובר צה"ל. בצבא הודיעו כי במהלך הלילה, תקפו הכוחות חוליית מחבלים חמושה שזוהתה בשטח לבנון במרחב בירנית, זוהתה פגיעה.

09:05 - שר הביטחון יואב גלנט התייחס לאישור הקבינט לחסום את שידורי הרשת הלבנונית אל-מיאדין שמזוהה עם חיזבאללה בישראל: "לא נאפשר את התעמולה המסוכנת של שידורי הרשת שמנסה, תוך כדי מלחמה, לשרת את מטרות האויב. הצעדים אשר ננקטים נגד 'רשת התקשורת' אל-מיאדין, שהפכה, הלכה למעשה, שופרו של ארגון הטרור חיזבאללה והעומד בראשו, הם הדבר המתבקש לעשותו למול תומכי הטרור המדמים עצמם לעיתונאים, בזמן שמטרתם אחת - פגיעה בביטחון מדינת ישראל ואזרחיה".

08:50 - אזעקה בגורנות הגליל. זוהו 2 שיגורי מרגמות משטח לבנון שחצו לשטח ישראל ונפלו בשטח פתוח, אין נפגעים. צה"ל תוקף בארטילריה את מקורות הירי.

08:40 - הקבינט המדיני ביטחוני אישר לחסום את ערוץ אל-מיאדין שמזוהה עם חיזבאללה לשידור בישראל. במכתב ששלח שר התקשורת קרעי לספקי האינטרנט, ביקש לחסום את הגישה של המשתמשים באתרי האינטרנט שבהם מועברים שידורי הערוץ. "שר הביטחון השתכנע כי שידורי הערוץ פוגעים באופן ממשי בביטחון המדינה", ציין קרעי.

08:10 - 200 מיליון שקלים יועברו למיגון בתי חולים: שר הבריאות אוריאל בוסו: "במסגרת הביקורים שערכתי בבתי החולים בכל רחבי הארץ, ראיתי כי קיים צורך מיידי בהרחבת המיגון. בימים אלו של הסלמה ביטחונית אנחנו מחויבים להעניק ביטחון מקסימלי למאושפזים ולבאי בית החולים".

07:55 - נשקים בתוך מסגד, תשתית טרור באוניברסיטת 'אל קודס' - האמל"ח שחשפו הלוחמים בפשיטות בעומק הרצועה: השימוש של חמאס במתקנים אזרחיים לצורכי טרור ממשיך להתגלות במהלך הפעילות הקרקעית של צה"ל בעומק הרצועה. צוות הקרב של חטיבה 401 פשטו על פאתי מחנה 'שאטי' ואיתרו כלי נשק, ציוד לחימה ותכניות אופרטיביות של ארגון הטרור חמאס. בנוסף, איתרו לוחמי חטיבה 551 אמצעי לחימה בביתו של בכיר בארגון הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני.

אמצעי לחימה שהוחרמו במחנה שאטי בעזה (צילום: דובר צה"ל)
אמל"ח שאותר והוחרם במחנה שאטי שבצפון הרצועה | צילום: דובר צה"ל

אמצעי לחימה שהוחרמו במחנה שאטי בעזה (צילום: דובר צה"ל)
אמל"ח שהוחרם במחנה שאטי בעזה | צילום: דובר צה"ל

תשתיות הטרור של חמאס הוקמו במכוון בתוך מבנים אזרחיים, כמו אוניברסיטת 'אל-קודס' ומסגד מרכזי בעזה - 'אבו בכר', שבו חשפו הכוחות מרחב גדול שהוסב כולו לטובת חבלה, עם חומרי תבערה ומטענים רבים. במהלך הפעילות, החרימו הכוחות עשרות נשקים, ציוד לחימה ותכניות אופרטיביות של ארגון הטרור חמאס.

אמל"ח רב אותר גם בתוך חדר ילדים בביתו של בכיר הג'יהאד האיסלאמי, על ידי לוחמי מילואים של צה"ל מחטיבה 551 שפשטו על ביתו. בפעילות אחרת מצאו לוחמי החטיבה במרחב אזרחי בגזרת בית חאנון פיר מנהרה, חומרי מודיעין של ארגוני הטרור ואמצעי לחימה.

אמצעי לחימה שהוחרמו במחנה שאטי בעזה (צילום: דובר צה"ל)
אמל"ח שאותר והוחרם במחנה שאטי בעומק הרצועה | צילום: דובר צה"ל

סמ"ר איתי שהם ז"ל (צילום: דו"צ, דובר צה"ל)
סמ"ר איתי שהם ז"ל | צילום: דו"צ, דובר צה"ל

07:05 - לאחר התקיפה האמריקנית הלילה - לפחות שתי תקיפות של המיליציות הפרו-איראניות נגד בסיסים של צבא ארה"ב במזרח סוריה. במהלך הלילה הודיע צבא ארה"ב שביצע תקיפות נגד מתקן פיקוד ושליטה, ומתקן לאחסנת תחמושת של משמרות המהפכה ושלוחיהם במזרח סוריה. על פי דיווח בפוקס ניוז, בתקיפות נהרגו 7-6 לוחמי מיליציות, ובאחד מהאתרים שהופצצו זוהו פיצוצי משנה עזים במשך שעתיים ברציפות - מה שמעיד על השמדתו של מחסן תחמושת גדול.

06:33 - דיווח בניו יורק טיימס: לאורך השבועות האחרונים סירב ביידן להצעות של הפנטגון לתקיפות קטלניות יותר נגד המיליציות הפרו-איראניות במזרח סוריה מחשש להתלקחות עימות גדול יותר מול איראן.

06:01 - הותר לפרסום: שני לוחמי עוצבת הקומנדו נפלו בקרבות בצפון רצועת עזה - רס"ן יששכר נתן בן 28 מקריית מלאכי, וסמ"ר איתי שהם בן 21 מראש העין. הודעה נמסרה למשפחותיהם, יהי זכרם ברוך. לקריאת הכתבה המלאה

בנוסף, דובר צה"ל עדכן כי לוחם מיחידת עוקץ נפצע קשה בקרב אתמול ברצועה.

רס"ן יששכר נתן ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
רס"ן יששכר נתן ז"ל | צילום: דובר צה"ל
כוחות צה"ל ברצועה (צילום: דובר צה"ל)
כוחות צה"ל ברצועה | צילום: דובר צה"ל

06:00 - התמרון הקרקעי ברצועה נמשך, צה"ל מפרסם תמונות נוספות של הלוחמים - מתוך שדה הקרב. 

כוחות צה"ל ברצועה (צילום: דובר צה"ל)
לוחם צה"ל בלחימה בעזה | צילום: דובר צה"ל
כוחות צה"ל ברצועה (צילום: דובר צה"ל)
טנק של צה"ל בפעולה | צילום: דובר צה"ל
כוחות צה"ל ברצועה (צילום: דובר צה"ל)
כוחות צה"ל ברצועה | צילום: דובר צה"ל
פגישת נתניהו וביידן בישראל, מלחמת חרבות ברזל (צילום: רויטרס)
ביידן בביקורו בישראל, החודש | צילום: רויטרס

05:20 - הוועד הבין-לאומי של הצלב האדום (ICRC) קורא להגנה על אזרחי עזה: "לצוותים שלנו אין תנאים ביטחוניים בסיסיים לנוע בצפון עזה". 

04:17 - דיווח בתקשורת האמריקנית: צלבי קרס רוססו על כמה מצבות בבית קברות יהודי בקליבלנד. פדרציית קליבלנד פרסמה הודעת גינוי לאחר האירוע: "מחליא שיש כל כך הרבה שנאה כלפי העם היהודי. המעשה הפחדני הזה להפר את זכר זקנינו רק מאשר את מה שאנחנו כבר יודעים: השנאה של הקהילה היהודית כאן ובסביבת העולם נמצאת כעת ברמה שלא נראתה דורות".

03:00 - שר ההגנה האמריקני, לויד אוסטין, אישר כי הנשיא ביידן הורה להוציא לפועל את התקיפות האמריקניות בסוריה: "אין לנשיא עדיפות גבוהה יותר מביטחונם של החיילים האמריקנים. ארצות הברית תגן על עצמה, על אנשיה ועל האינטרסים שלה". 

02:30 - הבית הלבן: בין האזרחים האמריקנים שמוחזקים בשבי חמאס - ילדה בת 3 שהוריה נרצחו במתקפה ב-7 באוקטובר. 

02:00 - בריאיון ברשת NBC, נשאל נתניהו על היום שאחרי המלחמה. הוא הסביר מדוע הרשות הפלסטינית לא יכולה לשלוט בעזה מבחינה אזרחית, ואז כשנשאל "אז מי כן יכול?", ענה - "מוקדם מדי לדעת". 

01:36 - סקר AP-NORC - מה הציבור האמריקני חושב על התנהלות ביידן בלחימה?

50% מתומכי המפלגה הדמוקרטית מסכימים עם האופן שבו הנשיא ביידן מנהל את המלחמה בין ישראל לחמאס, לעומת 46% מתנגדים. בציבור האמריקני הכללי, 63% לא מסכימים עם אופן הטיפול של ביידן בקונפליקט. בהתייחס לתמיכה של ארה"ב בישראל, רוב הדמוקרטים מרוצים.

בית חולים שיפאא' עזה (צילום: רויטרס)
בית חולים שיפא בעזה. ארגון הבריאות העולמי: "הוא כבר לא מתפקד" | צילום: רויטרס

01:15 - מקור מצרי ל-CNN: יותר מ-800 אזרחים זרים יצאו אתמול מעזה דרך מעבר רפיח למצרים. לפיו, זהו המספר הגדול ביותר שעבר במעבר ביום אחד מאז שהחלו הפינויים מהרצועה.

00:23 - צבא ארה"ב הודיע שביצע מתקפות נגד מתקן פיקוד ושליטה, ומתקן לאחסנת תחמושת של משמרות המהפכה ושלוחיהם במזרח סוריה.

פעילות כוחות צה"ל ברצועה (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל ברצועה | צילום: דובר צה"ל

00:12 - בהודעת הבית הלבן לגבי שיחת ביידן ואמיר קטר, נכתב כי הנשיא האמריקני הודה לתמים בן חמד אאל ת'אני על מאמציו האישיים להביא לשחרור החטופים, כולל לזה של שתי האזרחיות האמריקניות הראשונות, שחילוצן היווה מעין פיילוט ליכולת של קטר לתווך עסקה בין הצדדים. בנוסף, שני המנהיגים שוחחו על המאמצים שמתנהלים כעת, בדגש מיוחד על סוגיית הילדים החטופים, והתחייבו להביא לשחרור כל החטופים במהרה.

ישראל במלחמה - סיקור N12

23:49 - אחרי הצהרת דובר צה"ל: חמאס מכחיש שסירב לדלק שישראל הציעה לספק לבית החולים שיפאא'. 

23:37 - דיווח באל-מיאדין: מצרים נמנעה מקבלת סיוע הומניטרי מאיראן לעזה בעקבות התנגדות ישראלית. לפי הרשת הלבנונית, את ההצעה האיראנית העביר בסוף השבוע הנשיא ראיסי בפסגת המדינות המוסלמיות שנערכה בסעודיה.

לוחמי ההנדסה בפעילות הקרקעית ברצועה (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי ההנדסה בפעילות הקרקעית ברצועה | צילום: דובר צה"ל

המנהרות מתחת לבית החולים רנתיסי (צילום: דובר צה"ל)
המנהרות מתחת לבית החולים רנתיסי | צילום: דובר צה"ל

23:15 - הסיוע ההומניטרי הגדול ביותר מאז תחילת המלחמה: היום נכנסו לרצועת עזה, דרך מעבר רפיח - 143 משאיות של ציוד הומניטרי, שכולל מזון, מים וציוד רפואי.