ב-7 באוקטובר ניסו מחבלי חמאס לחדור לשטח ישראל מכל המרחבים: ביבשה - פרצו את גדר הביטחון וחדרו רגלית וברכבים; באוויר - השתמשו ברחפנים ובמצנחי רחיפה; ובים - שלחו סירות מלאות מחבלים. היום (שני) פרסם דובר צה"ל תיעוד ובו אמצעי הלחימה הרבים שאותרו בקרקעית הים מאז אותה שבת שחורה. שרידים שנותרו מאז שלוחמי יחידת סנפיר השמידו את ספינות המחבלים וחיסלו רבים מהם, שניסו להמשיך בשחייה לשטח ישראל.

בתיעוד שפרסם דובר צה"ל נראית קרקעית הים באזור חופי עוטף בעזה מלאה כלי נשק ושאר אמצעי לחימה. חלק מכלי הנשק, שאיתרו לוחמי היחידה למשימות תת-מימיות (ילת"ם) של זרוע הים, נמצאו גם מעל פני הים. בין הממצאים: סירות גומי, נשקים, רימונים, חגורות נפץ, מטענים ועוד.

חשיפת אמל"ח בקרקעית הים בעזה (צילום: דובר צה"ל)
חשיפת אמל"ח בקרקעית הים בעוטף | צילום: דובר צה"ל
חשיפת אמל"ח בקרקעית הים בעזה (צילום: דובר צה"ל)
חשיפת אמל"ח בקרקעית הים בעוטף עזה | צילום: דובר צה"ל

"אנחנו מתחילים סריקה", הודיע אחד הלוחמים בקשר עם תחילת הפעילות. "אנחנו בהתקדמות איטית. מוצאים הרבה אמל"ח במים במצב מסוכן". ובעודו מדבר, בסרטון נראים אמצעי לחימה רבים קבורים בעומק הקרקעית. "הסימון של כל הנקודות לוקח זמן. עד כה מצאנו טיל כתף, שני אפודים, מחסנית של קלאץ' ורימון".

בהמשך הודיע הלוחם בקשר: "נמצא תיק ובתוכו מטען אחד לפחות. שחררנו את תיק המטענים השני מהחול (שבקרקעית הים) ואנחנו מתארגנים לקראת משיכה שלו לחוף". בהמשך הודיע כי "התיק עכשיו עלה לחוף. אנחנו עושים זיהו קצר כדי להבין מה יש בתוכו וממשיכים בסריקות". התיק שנמצא היה תיק עם תחמושת. "תוך כדי הפלגה הבחנו בחפץ מתחת למים, בעומק 5 מטר. נחזור אליו בגמר הסריקה", הודיע הלוחם.

חשיפת אמל"ח בקרקעית הים בעזה (צילום: דובר צה"ל)
חשיפת אמל"ח בקרקעית הים בעוטף עזה | צילום: דובר צה"ל

בהמשך הסרטון נראה טיל גדול מחולץ בחבלים מקרקעית הים. "מצאנו במקומנו RPG", אמר בקשר. "אנחנו מתכננים להביא גם אותו לחוף להמשך טיפול של צה"ל. זה נראה כמו מטען הטלה, כמו RPG, שתולים בדרך כלל על רחפנים". למאמץ איתור הנשקים הצטרפו גם לוחמי יחידת יהל"ם, בחשד שחלק מאמצעי הלחימה עלולים עדיין להכיל חומרי נפץ. 

"בימים האחרונים ביצענו סריקות בחוף זיקים על מנת לאתר ולסכל אמל"ח ששקע בניסיונות החדירה של חמאס", אישר סרן שחר, מפקד פלגת חבלה ביחידה למשימות תת-ימיות. "חלק מהאמל"ח הושמד על ידי תומכי הלחימה וחלק נמשה וטופל בידי לוחמי יהל"ם. נמשיך לפעול על מנת לסכל כל אמל"ח אשר עלול לפגוע באזרחי מדינת ישראל".