צה"ל סיפק לפנות בוקר (ראשון) 300 ליטר סולר לבית החולים שיפא ברצועת עזה, אך חמאס מנע ממנו לקבל את הדלק. דובר צה"ל מסר כי כוח צבאי הגיע סמוך לבית החולים והניח 300 ליטר סולר למטרות רפואיות דחופות. בהמשך, הגיעו לצה"ל עדויות כי גורמים בחמאס, בראשם מנכ"ל משרד הבריאות בחמאס יוסף אבו ריש, אסרו על גורמי מערכת הבריאות בעזה להשתמש בדלק.

בשיחה עם גורם בכיר בבית החולים שיפא, אמר קצין בכיר במנהלת תיאום וקישור לרצועת עזה: "נשים את הדלק הזה בצומת אלמג'לס אלתשריעי, כלומר הצומת של רחובות עמר אלמח'תאר ונצר. עמר אלמח'תאר ונצר, בסדר. הוא יגיד לך אחרי שנשים את הגלונים האלה, שהם נמצאים. אחרי שנשים את הגלונים, הכוחות שלנו יתרחקו אחורה כדי שהכוחות שלנו לא יהיו ליד הצומת. אתה - שלח אמבולנס ותיקחו את הדלק".

מאוחר יותר, הודה בכיר במערכת הבריאות ברצועה בשיחה עם קצין בכיר במנהלת תיאום וקישור כי חמאס אוסר עליהם להשתמש בדלק: "עכשיו יש בעיה רק בשיפא, אבל תהיה סבלני איתי. אבו ריש (מנכ"ל משרד הבריאות של חמאס) לא רוצה את הכמות (דלק). אנחנו מנסים לשכנע אותו".

בתיעוד שהתפרסם הבוקר נראים חיילים עוזרים לאזרחים עזתים לעבור במסדרונות ההומניטריים. הלוחמים טיפלו בהם ואף הגיש להם מים קרים. "אזרחי עזה לא אשמים", אמר אחד החיילים שסייע בפינוי. "מטרת המעבר ההומניטרי היא לאפשר לנו, צה"ל, לתקוף את עזה ואת חמאס בלבד - ולא את אזרחי עזה. אנחנו מאפשרים לאזרחים לעבור כדי שנוכל להמשיך במשימה שלנו לתקוף את החמאס ולהביס אותו".

צה"ל במעבר ההומניטרי (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
צה"ל במעבר ההומניטרי | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים
צה"ל במעבר ההומניטרי (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
צה"ל במעבר ההומניטרי | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

מתחילת הלחימה בעזה מבקשת ישראל מתושבי צפון הרצועה להתפנות דרומה כדי שתוכל לפעול נגד חמאס. בעקבות כך, הכריז צה"ל על הפוגה שתימשך ארבע שעות מדי יום שבמהלכה יוכלו התושבים לעבור במסדרון הומניטרי. מטרת ההפוגות היא לספק לאזרחים שנשארו בצפון הרצועה זמן שבו יוכלו לעזוב את בתיהם, לפנות לטיפול רפואי ולצאת מהאזור.

הנשיא האמריקני ג'ו ביידן צייץ בטוויטר כי "ארה"ב עושה כל שביכולתה כדי להגדיל את הסיוע שנכנס לרצועה". ביידן הוסיף כי בשבועות האחרונים הסביר את חשיבות ההפוגות ההומניטריות ללחימה ולהעברת האזרחים למקומות בטוחים.