בזמן שמטוסי חיל האוויר מפציצים מפקדות חמאס ושכוחות צה"ל נלחמים בעומק רצועת עזה, גם היום (שני) אנשי שב"כ פועלים לאיסוף מודיעין על ידי חקירת פעילי חמאס שנכנעו ונעצרו. אחרי שנים שבהן איסוף המידע ברצועה התבצע בדרכים שונות, כעת על פי ההערכות, בדומה לפעילות באיו"ש, אנשי שב"כ ימשיכו להיכנס לרצועת עזה - לאסוף מודיעין אנושי ולהביא מחבלי חמאס לחקירות, ובתוך כך להפיק מידע חשוב שיסייע ללחימה. לכל אירועי היום ה-38 ללחימה. 

38 ימים מאז שהתחילה הלחימה, ובחמאס מתחילים להיכנע. על פי הערכות המודיעין, הארגון איבד את יכולתו לשלוט באזורים שבהם צה"ל פועל, וכבר עכשיו פעילי חמאס מדווחים למפקדיהם שאזלו להם המים, האוכל והתחמושת ושהם לא מסוגלים להמשיך. כעת, בצבא צריכים להמשיך לפעול כדי שהלחץ יגבר ושהשבר בארגון הטרור יתרחב. 

כוחות צה"ל עצרו אנשי חמאס סמוך לבית ספר ברצועת עזה
כוחות צה"ל עצרו אנשי חמאס סמוך לבית ספר ברצועת עזה

בתיעוד שפורסם, נראים מחבלי חמאס שנכנעו, כפותים ומכוסי עיניים בשטח בית ספר ברצועת עזה. בשב"כ מפיקים מודיעין רב מחקירותיהם - הן מספקות מידע על הכוחות של ארגון הטרור, על מתחמי הארגון מעל ומתחת לקרקע, על שרשרת הפיקוד, על פעילים, על תוכניות מבצעיות ועל שיטות לחימה. כל אלה מזינים את המהלכים הבאים של צה"ל, ועוזרים לו לזהות את נקודות התורפה של חמאס. 

 

 

 

בצפון רצועת עזה, כבר עכשיו יש גדודים שלמים של חמאס שהושמדו לחלוטין ואיבדו את יכולותיהם הצבאיות. בארגון מנסים לאחד גדודים ולייצר מסגרות כדי שימשיכו להילחם, אך עד כה ללא הצלחה. בינתיים, בצבא עוברים באותם אזורים מהשתלטות על השטח – להשמדה. בין היתר בזכות המודיעין ששב"כ מפיק מחקירות המחבלים, הכוחות בשטח מגיעים לפירים ולתשתיות חמאס - ומפרקים אותם. 

חמ"ל הלגיטימציה של חטיבת ההפעלה באגף המודיעין (צילום: דובר צה"ל)
החמ"ל של חטיבת ההפעלה באגף המודיעין | צילום: דובר צה"ל

לצד פעילות שב"כ לאיסוף מידע שמועבר לצה"ל, בצבא פועלים גם כדי לחשוף מידע על ארגון הטרור הרצחני ולפרסם אותו לשאר העולם. בחמ"ל שמנוהל ידי חטיבת ההפעלה באגף המודיעין יושבים מפענחים של יחידה 9900, מזהים עמדות שיגורי נ"ט ליד גני ילדים ובתי חולים, מנהרות מבתי אזרחים ועוד עדויות לשימוש הציני של חמאס באזרחים הפלסטינים. המידע שמופק, בתיאום עם דובר צה"ל, מועבר לגופי תקשורת בעולם במטרה להגביר את הלגיטימציה הבין-לאומית להמשך הלחימה.