גלעד שליט ממשיך להתרגל להיותו אדם חופשי. היום פרסמנו תמונות משמחות, בהן רואים את גלעד יוצא מביתו ורוכב על אופניו ברחובות מצפה הילה. נדגיש, כי התמונות פורסמו לאחר שהמשפחה נתנה אישור לפרסומן.

הערב יצא אביו, נועם, לתקשורת ומסר פרטים נוספים על מצבו. את הדברים העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

בואו להתעדכן לפני כולם - בחדשות 2 בפייסבוק

"כמו שאולי הספקתם לראות, גלעד סך הכל מרגיש טוב", פתח נועם שליט את דבריו. "הוא נמצא במעקב מסודר של גורמי חיל הרפואה. כמו שראיתם, הוא התחיל לצאת מהבית, הוא רוצה לצאת מהבית, ברגל, באופניים, הוא משחק פינג פונג במתחם הבית, נפגש עם חברים מהיישוב, מבית הספר, חברים שגדל איתם, הוא אוכל, יש לו תיאבון", סיפר.

"הוא ישן פחות או יותר, שינה לא מסודרת לחלוטין, אבל הוא ישן והוא צריך את הזמן להסתגל למעבר בין התקופה המאוד מאוד ארוכה הזאת של חמש שנים וחצי, כמעט 2,000 יום בבידוד, ללא אור שמש".

"גלעד סובל מתופעות של היעדר אור שמש, אור יום, ואנחנו מקווים שהוא יסתגל במהירות ויחזור לתפקוד מלא במהירות. אני מבין שיש רצון רב לצלם ולפהגשו עם תקשורת, אבל הוא לא יכול לפגוש כזאת כמות של אנשים בבת אחת" המשיך נועם.

יחסית למה שעבר - מצבו טוב

נועם סיפר כי גלעד משתף את הוריו בתחושותיו לאחר השבי ואמר: "אני לא יודע איך אני הייתי שורד בשבי במצב כזה בבידוד, אבל יחסית לתקופה הזאת, לסיוט הזה, אז הוא נראה במצב טוב".

אביו של גלעד התייחס גם לפרסומי חמאס, לפיהם גלעד לא עונה בשבי: "אני הייתי מציע להתייחס לחמאס בעירבון מוגבל. הוא עבר דברים קשים לפחות בתקופה הראשונה, שעוד יבוא הזמן לפרט. זה נכון שאחר כך השתפר היחס והתייצב".

גלעד ידע על מבצע עופרת יצוקה

נועם התייחס גם למבצע עופרת יצוקה ואמר כי גלעד היה מעודכן היטב במה שקורה בארץ, "היה לו רדיו והוא קלט תחנות רדיו מהארץ, רשת ב', גלי צה"ל ורדיו דרום... הוא היה ער למבצע והיה בקרבה ראשונה לאירועים ולרעש המלחמה".

ומה בהמשך? "צפוי לו המשך מנוחה, מעקב רפואה ובהדרגה חזרה לחיים נורמליים".

שליט לא שכח להתייחס לנושא החם מאז שחרור גלעד - הריאיון המביש בטלוויזיה המצרית. "זו לא הייתה בחירה שלו, גלעד בהחלט אולץ להתראיין לטלוויזיה המצרית. זה היה בהחלט מיותר ולא במקום", אמר.

חג ראשון עם גלעד בבית

אמש חגגו בבית משפחת שליט חג ראשון זה יותר מחמש שנים. סבו וסבתו של גלעד, צבי ויעל שליט, הגיעו מעט לפני השעה 18:00 הערב לבית המשפחה במצפה הילה, שם ישתתפו בארוחת החג. הערב זוהי הפעם הראשונה שסבתו של גלעד רואה אותו, מאז חזר מהשבי אתמול. לכלי התקשורת אמרה: "אני באה לראות אותו, מותר לי, לא?", והפריחה נשיקות באוויר בהתרגשות.

אווה דרוריה השכנה סיפרה כי גלעד שאל אותה מה שלום בנה, חבר ילדות של גלעד, ולאחר מכן נפגש איתו.

אתמול פורסמו תמונות ראשונות של גלעד חופשי ביישוב בו הוא גר. בתמונות נראה גלעד צועד לצד אמו אביבה, כשהוא לובש חולצה שחורה עם שרוולים ארוכים, וחובש כובע מצחיה עם סמל חטיבה 188 לראשו. כמי שלא נחשף זמן רב לאור השמש, הוא חבש משקפי שמש לעיניו, אך חיוך גדול נראה על פניו. את הטיול אבטחו שוטרים רבים, ששומרים על הסדר ביישוב מאז אתמול.

מחוץ לבית חיכו לו הרבה שכנים וחברים שהתרגשו לראות אותו צועד בכוחות עצמו. "הוא נראה בסדר גמור", אמר אוהד קנר, מראשי מטה המאבק למען שחרורו, במהלך המשדר המיוחד של חדשות 2 באינטרנט. "הוא הלך עם אמא אביבה, זה בוודאי נותן תחושה של ביטחון. השכנים חיכו לו בחוץ ודיברו איתו. נראה שהוא מתחיל לחזור לשגרה".

גלעד שליט. חזר הביתה (צילום: AP)
והוא גם מדבר בסלולרי. גלעד, הבוקר | צילום: AP

משפחת שליט: "תודה לכל מי שחיזק אותנו"

יממה לאחר ששב בנם גלעד, מהשבי בו הוחזק במשך 1,941 ימים, פרסמה משפחת שליט מודעה בכל העיתונים הגדולים בישראל, ובה הודתה למיליוני האנשים שתמכו בהם לאורך השנים, במאבק להחזרת גלעד.

בהודעתם, הודו בני המשפחה לאלו שהלכו עמם לאורך כל הדרך, וביקשו מהציבור הרחב לאפשר להם לעזור לגלעד לשוב לשגרה, ולשקם את חייו.

לשון המודעה שפרסמה המשפחה:

"אחרי 1,941 ימים ולילות ארוכים רצינו להגיד לכם תודה. תודה לכל מיליוני האנשים בארץ ובעולם שתמכו בנו, ליוו אותנו, צעדו עמנו וחיזקו אותנו בשעות, בימים ובשנים הקשות מאז חטיפתו של גלעד.

ריגשתם אותנו יום יום בהתגייסותכם והייתם מקור כוח עבורנו להמשיך במאבק הקשה להצלתו של גלעד. הייתם לנו למשפחה אחת גדולה ובעיקר עוררתם בנו גאווה להימנות עם אזרחי מדינת ישראל.

לכל אחד ואחת מכם חלק בהצלחת המאבק. ביחד החזרנו אותו הביתה. כעת עזרו לנו לשוב לשגרה ולהעניק לגלעד את השקט לו הוא זקוק.

'ושבו בנים לגבולם'

אביבה, נועם, גלעד, הדס, יואל, יערה, יעל, צבי ומשפחת שליט המורחבת"

מנקים את רחובות מצפה הילה, הבוקר (צילום: רויטרס)
מנקים את רחובות מצפה הילה, הבוקר | צילום: רויטרס

בהכנת הידיעה השתתפו יוסי זילברמן, דפנה ליאל ויוסי מזרחי

בואו להתעדכן לפני כולם - בחדשות 2 בפייסבוק

גלעד שליט חזר - סיקור מיוחד:

בציפייה, בחשש ובדמעות: כל העם המתין לגלעד

קליפ מיוחד: השיבה הביתה - בשתי דקות

משעל חוגג את השחרור עם הרוצחות ששוחררו

מומחים מנתחים את מצבו הנפשי של גלעד

אחרי 1,940 ימים: גלעד שליט בבית

מצמרר: מס' 2 בחמאס מאחורי גלעד

"גלעד אמר שהתנאים בשבי היו קשים"

מה קרה ליד של גלעד שליט?

פרס: "חזרת אלינו - ואנו חזרנו אל עצמנו" 

צפו: גלעד שליט טס במסוק לתל-נוף

צפו: הדרך של גלעד הביתה - בתמונות

חמאס: נחטוף חיילים, נרוקן את בתי הסוהר

אמנה מונה ואסירה נוספת סירבו להיות מגורשות לעזה

מהבדיקות עלה: גלעד סובל מתזונה לקויה

גלעד שליט: "התגעגעתי למשפחה שלי"

בפעם האחרונה: מניין הימים בשבי