מה אפשר ללמוד על מצבו של גלעד שליט אחרי יותר מחמש שנים בשבי החמאס באמצעות הראיון הכפוי בטלוויזיה המצרית הבוקר? לא מעט.

בואו להתעדכן לפני כולם - בחדשות 2 בפייסבוק

"אני חושב שהוא נבון להפליא", אומר ד"ר גדי לובין, לשעבר ראש מחלקת בריאות הנפש בצה"ל. "היכולת הקוגניטיבית שלו טובה והחשיבה שלו שמורה לחלוטין. זה מרגש".

"הוא ענה בצורה מתוחכמת על שאלות כמו האסירים הפלסטינים, אבל אפשר לראות שזה עולה לו במאמץ", מסבירה ד"ר רבקה תובל-משיח, מומחית לטיפול בטראומה. "יכול להיות שהוא פחד, כי היה פער בין התוכן של התשובות לשפת הגוף שלו - ששידרה הרבה פחות ביטחון.

"לא נכחו אנשי חמאס בחדר", האמנם? (צילום: רויטרס)
בראיון בטלוויזיה המצרית | צילום: רויטרספדוי עסקת ג'יבריל: "זה מצמרר"

ניסים שלם שוחרר לפני 26 שנים בעסקת ג'יבריל ומכיר היטב את נוהל הראיונות הכפויים. אז הוא נצפה אומר בראיון כי "את הדגל אני לא אוהב. לא לימדו אותי בבית הספר ואני לא אוהב אותו". "קשה לגלעד", הוא אומר בשיחה עם חדשות 2.

"זה ראיון שבכל רגע הוא רוצה לקום ולהגיד שהוא רוצה ללכת, לפגוש את המשפחה, אבל גם חושש - כי מבחינתו הוא לא יודע שהעסקה סגורה והוא ישוב לביתו בשלום", מסביר שלם. "האופן שבו הוא מגיב מעביר בי צמרמורת".

רב סמל גלעד שליט יורד במדרגות אל עבר ביתו (צילום: דו"צ)
כמה טוב שבאת הביתה | צילום: דו"צ"הוא יוכל להיות שמח"

"התמונות של גלעד צועד, אחוז בקצינים מצריים, מראה כי הוא מצוי בדיסאוריינטציה", מוסיפה ד"ר תובל-משיח להסביר. "הוא לא מזהה אנשים, מבוהל ובשליטה של אחרים. זהו רגע טראומטי עבורו בגלל השינוי שהוא מעורר. זה אמנם מרגש מאוד, אבל גם טראומטי".

מהרגע שגלעד מועבר לקציני צה"ל, התמונה שונה. "הוא פחות דרוך ומאפשר לעצמו להשתחרר", אומרת ד"ר תובל-משיח. "אפשר לראות שהוא יותר מרשה לעצמו לחייך ובשליטה מרשימה מאוד, אבל אלה תגובות ראשוניות ולגלעד עוד מחכה דרך ארוכה. מוקדם לדעת על המצב הנפשי שלו".

גורמי מקצוע מסבירים שצריך לאפשר לגלעד להשתקם בקצב שלו, כשהוא מוקף באנשים הקרובים. למרות הכל - הם מביעים אופטימיות. "הוא יוכל להיות בן אדם מאושר ושמח, כמו הרוב המכריע של שוביו", מבטיח ד"ר לובין.

גלעד שליט חזר - סיקור מיוחד:

היום הארוך בחייו של שליט

אחרי 1,940 ימים: גלעד שליט בבית

מצמרר: מס' 2 בחמאס מאחורי גלעד

"גלעד אמר שהתנאים בשבי היו קשים"

מה קרה ליד של גלעד שליט?

צפו: הדרך של גלעד הביתה - בתמונות

חמאס: נחטוף חיילים, נרוקן את בתי הסוהר

מהבדיקות עלה: גלעד סובל מתזונה לקויה

גלעד שליט: "התגעגעתי למשפחה שלי"

חגיגות בעזה, ברפיח ובביתוניא: "ניצחון של האסירים"

מיוחד: הדרך של גלעד בחזרה הביתה