אחרי השעות הארוכות מורטות העצבים עד להגעת בנו, האיחוד המרגש אחרי חמש שנים וחצי והחזרה הביתה, התפנה הערב נועם שליט, אביו של החייל ששב הביתה גלעד שליט, להודות לכל מי שסייע - מראש הממשלה ועד לכל עם ישראל.

כאן בחדשות 2 באינטרנט אנו מעבירים משדר מיוחד לאורך כל היום לרגל שובו של גלעד שליט, כולל דיווחים ועדכונים בשידור חי מכל מוקדי ההתרחשות בישראל, בעזה וביהודה ושומרון, ובליווי כתבי ופרשני חדשות ערוץ 2.

בואו להתעדכן לפני כולם - בחדשות 2 בפייסבוק

אנחנו מסיימים היום מסע ארוך ומתיש שהחל ביוני 2006 ומסתיים לאחר חמש שנים וארבעה חודשים, באוקטובר 2011", אמר שליט. "אחרי מאבק מתיש וארוך, בסופו של דבר הצלחנו להחזיר אותו הביתה והוא חזר וירד במדרגות, נכנס בדלת שממנה יצא לפני כל כך ימים".

צועד בדרך הביתה (צילום: משטרת ישראל)
שליט בדרך הביתה | צילום: משטרת ישראל

במהלך דבריו סיפר נועם שליט על תנאי השבי של גלעד, כפי שסיפר לו בנו בשיחותיו מאז שוחרר. "הוא אמר שהתנאים בהתחלה היו קשים ושהתייחסו אליו בצורה לא קלה", אמר נועם. "בשנים האחרונות היחס אליו השתפר, לדבריו".

"גלעד מרגיש טוב. הוא שמח להיות בבית", הוסיף נועם. "הוא סובל ממספר פציעות שאותן הוא סחב עקב חוסר טיפול מתאים. מדובר בפציעות של רסיסים והשלכות של מחסור באור השמש. הוא יטופל בהתאם על ידי צה"ל".

שליט התייחס להמולה הרבה שסביב בנו והתנצל כי אינו יכול לצאת בעצמו לכלי התקשורת. "קשה לו להיחשף לציבור רחב עקב העובדה שהיה בבידוד כל כך הרבה זמן ולא היה יכול לתקשר עם אנשים בשפתו. כל מה שהוא היה יכול לעשות זה לתקשר עם חוטפיו".

"חווינו לידה מחדש של בן"

"עכשיו יתחיל גלעד תהליך של שיקום ואנחנו מקווים שהתהליך הזה יהיה מהיר כמה שיותר, בעזרת גורמי הרפואה של צה"ל כדי שגלעד יוכל לחזור לחיים הרגילים", אמר שליט. "אנחנו היום יכולים להגיד שחווינו לידה מחדש של בן. אני רוצה להודות לכל הציבור והקהל שהתאסף פה היום ובא לתמוך ולקבל את פניו בצורה כל כך חמה, אוהבת, אוהדת וסולידרית".

"אנחנו מודים לכל הציבור הרחב שתמך בנו לאורך כל הדרך ולכל הפעילים המסורים שהיו איתנו ונמצאים פה גם הערב", המשיך שליט. "אנחנו נמצא את ההזדמנות המתאימה והראויה להודות לכולם", הוסיף והודה גם לראש הממשלה בנימין נתניהו, גורמי הצבא והמשטרה שליוו את גלעד לאורך כל היום, מאז שחרורו.

"מחיר כבד עבור החירות של גלעד"

שליט התייחס בדבריו גם לעתירות בבג"ץ, שנדחו אתמול, והביע את הזדהותו עם המשפחות השכולות. "גם לנו העסקה הזאת לא הייתה קלה", אמר שליט. "אנחנו מבינים את הכאב של המשפחות ואת המחיר שהם משלמים עבור החירות של גלעד".

בסיום דבריו, ביקש שליט מהנוכחים ומכלי התקשורת לאפשר לגלעד וליתר בני המשפחה לחזור לחיים תקינים כמה שיותר מהר. "היו לנו הרבה חששות וחרדות ואני מקווה שסיימנו את הפרשה הזאת", סיים שליט את דבריו.

אבו מרזוק מתבונן בשליט בזמן הריאיון לטלוויזיה המצר (צילום: AP)
גלעד שליט ואבו מרזוק | צילום: AP

גלעד שליט חזר - סיקור מיוחד:

אחרי 1,941 ימים: גלעד שליט בבית

מה קרה ליד של גלעד שליט?

פרס: "חזרת אלינו - ואנו חזרנו אל עצמנו" 

צפו: גלעד שליט טס במסוק לתל-נוף

צפו: הדרך של גלעד הביתה - בתמונות

חמאס: נחטוף חיילים, נרוקן את בתי הסוהר

אמנה מונה ואסירה נוספת סירבו להיות מגורשות לעזה

מהבדיקות עלה: גלעד סובל מתזונה לקויה

גלעד שליט: "התגעגעתי למשפחה שלי"

שידור חי: עסקת שליט דקה אחרי דקה

חגיגות בעזה, ברפיח ובביתוניא: "ניצחון של האסירים"

הושלמה העברת האסירים ליו"ש

מיוחד: הדרך של גלעד בחזרה הביתה