עסקת החילופין בין חמאס לבין ישראל הופכת לעובדה מוגמרת: סמוך לשעה 12:00 בצהריים הועברו הושלם השלב הראשון של העסקה לאחר ש-477 אסירים הועברו מבתי הכלא בישראל ושוחררו בשטחי יהודה ושומרון.

כאן בחדשות 2 באינטרנט נעביר לאורך כל היום משדר מיוחד לרגל שובו של גלעד שליט, כולל דיווחים ועדכונים בשידור חי מכל מוקדי ההתרחשות בישראל, במצרים, בעזה וביהודה ושומרון, ובליווי כתבי ופרשני חדשות ערוץ 2.

בסביבות 3:00 לפנות בוקר החל בבתי הסוהר השונים הליך הוצאת האסירים הביטחוניים, בתמורה להשבתו של גלעד שליט. עדי ראייה דיווחו לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי כלי רכב משוריינים של שב"ס יצאו מבתי הכלא והחלו לעשות דרכם לעבר כמה נקודות מעבר שונות - לקראת שחרורם או גירושם. לפי הדיווח, הסיע הרכב הראשון 96 אסירים, רובם נשים, מכלא קציעות לכלא עופר - לקראת שחרורם אל בתיהם בגדה המערבית. אליהם התלוו אנשי ביטחון ממצרים. נוסף על אותו רכב, יצא אוטובוס אסירים נוסף לכיוון גבול מצרים, לקראת ביצוע החילופין. מעט מאוחר יותר, הוצאו גם אסירים מכלא השרון.

סמך לשעה 7:00 בבוקר, הגיעו נציגים של הצלב האדום למעבר כרם שלום, וזיהו את האסירים המשתחררים. הנציגים וידאו שקיימת התאמה בין רשימת האסירים לקבוצה שהגיעה מבתי הכלא באוטובוסים, ואישרו את זהותם.

15 יגורשו לסוריה, 15 לקטאר ו-10 לטורקיה

שיירת אסירים יוצאת הלילה מכלא השרון (צילום: AP)
שיירת אסירים יוצאת הלילה מכלא השרון | צילום: AP

לפי מתווה העסקה, ישוחררו ב"גל" הראשון 477 אסירים. אחרי שאלו יועברו לצדו המצרי של הגבול, יצא גלעד שליט מרצועת עזה ויועבר לידי כוחות הביטחון של מצרים בצפון סיני.

מוקדם יותר הלילה, דיווח העיתון הלונדוני "אל-חיאת" כי את פניהם של חלק מהאסירים המשוחררים יקבלו ראשי הדרג המדיני של חמאס, בראשות חאלד משעל.

ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה (צילום: AP)
איסמעיל הנייה במעבר רפיח, היום | צילום: AP

משעל, סגנו מוסא אבו-מרזוק ובכירים נוספים בחמאס יערכו בנמל התעופה של קהיר קבלת פנים חגיגית ל-40 האסירים שיגורשו לקטאר ולטורקיה. חברי המשלחת אף צפויים להמריא יחד עם האסירים במטוס שיפזר אותם במדינות שאליהן הם יגורשו. מקורות פלסטיניים מסרו לעיתון כי התחנה הראשונה שבה ינחתו המגורשים, יחד עם חברי הנהגת חמאס, תהיה דמשק. בבירת סוריה ייערך לכבודם אירוע הוקרה.

בחמאס הודיעו הבוקר על חלוקתם של 40 האסירים שיגורשו אל מחוץ לשטחי הרשות הפלסטינית: 15 אסירים יגורשו לסוריה, 15 אסירים יגורשו לקטאר ו-10 יגורשו לטורקיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק