המכשול הראשון בפני ביצוע עסקת שליט: העסקה לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט תתמודד כבר מהיום עם האתגר המשפטי הראשון שלה, כשבשעות הצהריים הוגשה לבג"ץ העתירה הראשונית נגד שחרורם של 1,027 אסירים פלסטינים בתמורה לשחרורו של שליט.

את העתירה הגיש ארגון אלמגו"ר (ארגון נפגעי הטרור) לבג"ץ. "העסקה הזו היא מחטף", אמר היום סא"ל (במיל') מאיר אינדור, יו"ר הארגון. "אנחנו קוראים לדחות את העסקה - כדי שיהיה די זמן להגיש את הקובלנות שלנו נגד שחרור המחבלים. אנחנו דורשים את דחיית המהלך הזה, כדי שנוכל להתארגן".

בעתירה נכתב כי הגשתה נעשית "נגד עצם ההחלטה של שחרור סיטונאי של רוצחים", וכן "בשל ההיקף הדרמטי של מספרי המחבלים ורוצחים עם דם על הידיים, בהם ארכי-רוצחים, שנידונו למספר מאסרי עולם על רצח עשרות אזרחי ישראל, שחרור מחבלים שלא היה כדוגמתו גם לא בעסקת ג'יבריל, ובשל והשלכות הנפשיות על נפגעי העבירה של אותם מעשי רצח ופציעה".

עוד הזהירו באלמגו"ר כי מעסקת שליט נשקף "איום ביטחוני שהיא יוצרת על אזרחים וחיילים בעתיד".

מאז ההודעה על החתימה על עסקה שליט, הודיע הארגון כי בכוונתו להגיש עתירה לבג"ץ נגד שחרור המחבלים. "זו עסקה השונה מעסקאות קודמות, כיוון שהיא עוסקת באלמנטים ערכיים - ולא מדיניים", אמר אינדור.

הרשימה הרשמית של האסירים שישוחררו במסגרת העסקה עדיין לא פורסמה, אך בהתבסס על השמות שפרסם החמאס עולה כי 477 המחבלים שישוחררו בחלקה הראשון של העסקה אחראים לרצח 569 ישראלים בעבר.

חמאס: ישראל תיענש אם תפגע באסירים שישוחררו 

הבוקר פרסם היומון הלונדוני "אל-חייאת" כי ישראל התחייבה מפורשות להימנע מפגיעה באסירים שישתחררו במסגרת העסקה. בנוסף דווח, על בסיס דבריו של בכיר חמאס אוסמה חמאדאן, כי הארגון לא התחייב להמינע מחטיפת חיילים ישראלים נוספים בעתיד. "אם ישראל לא תעמוד בהתחייבותה הדבר לא יעבור בשתיקה", הזהיר חמדאן בעיתון.

אתמול בערב התברר כי בחמאס גילו כי בישראל עצורות ארבע פלסטיניות נוספות פרט למספר שעליו ידעו. מדובר בארבע נשים שטרם נשפטו - ועדיין לא נקצבו להן עונשים. הנהגת חמאס בדמשק פנתה לראש הלשכה המדינית, חאלד משעל, שנמצא בקהיר - ודחקה בו להוסיף את אותן העצירות אל תוך עסקת חילופי השבויים.

על פי ההסכם שנחתם בין ישראל לבין חמאס, הוסכם על שחרור כל האסירות הפלסטיניות. לכן טוענים שם כי אין סיבה שבירושלים יתנגדו לשחרור של ארבע נשים נוספות. מדובר בעקרון שלפי אותם מקורות, יציגו אנשי חמאס לישראל בניסיון "לייקר" את העסקה ולהעלות את כמות האסירים שישוחררו בתמורה לגלעד לשליט ל-1,031.

הטלוויזיה של חמאס פרסמה אתמול את הרשימה המלאה של האסירים שישתחררו בעסקת שליט. הרשימות שנחשפו באתרים שונים מפרטות להיכן יועבר כל אסיר לאחר שישוחרר מהכלא בישראל, ולגבי המגורשים מצוין להיכן בדיוק יגורשו. הרשימות הללו מתפרסמות בטרם הפרסום הרשמי בישראל שנקבע למוצאי שבת.

עסקת שליט - סיקור מיוחד:

הושגה עסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט

שמות האסירים שישוחררו נחשפו ברשת

ראש הממשלה בישיבת הממשלה: "גלעד יחזור לחיק משפחתו ועמו"

חגיגות ברחובות עזה: "הישג עצום"

העיתונים בישראל: גלעד חוזר הביתה 

"עסקת שליט רעה מאוד ליהודים"   

בוא הביתה: חדרו של שליט מוכן

נועם שליט לקראת העסקה: "מחכה לראות אותו יורד במדרגות"

כך תתבצע העסקה: שלב אחר שלב

מבצע "שעת נעילה": לוחות הזמנים לחזרתו של גלעד הביתה

כך נראה המסמך שסלל את עסקת שליט