נשיא מצרים חוסני מובארק נאלץ אמש להתייצב מול המצלמות - ולפנות לראשונה מאז פרוץ המהומות, לעמו. בנאום הודיע מובארק כי הוא מפטר את ממשלתו, אך הוא עצמו נשאר כנשיא, למרות המהומות והמחאה הקשה נגדו.

חדשות 2 באינטרנט מביאים לכם במלואם את דבריו של מובארק:

"בשם אללה הרחמן והרחום. אזרחים יקרים, אני פונה אליכם בזמן רגיש בו מצויים כולנו. אני עוקב מקרוב אחר ההפגנות, ואחר מי שמארגן אותן וקרא להיערכותן. הנחיותיי לממשלה היו לאפשר את קיומן של ההפגנות ולאפשר את חופש הביטוי של האזרח ואת דרישותיו. כמו כן עקבתי אחר אלו שניסו לנצל את העימותים הללו, והצטערתי מאוד על הקורבנות ועל מותם של החפים מפשע ושל השוטרים בהפגנות.

הממשלה התחייבה לפעול על פי הנחיותיי הברורות באשר להתייחסותם של כוחות המשטרה למפגינים. הכוחות פעלו להגנתם של המפגינים, במסגרת זכותם להפגין בדרכי שלום - כל עוד הם פועלים במסגרת החוק ועד אשר הם מאיימים על המשטר ופוגעים בחיי היום יום של האזרחים.

ההפגנות בשנים האחרונות לא היו מתקיימות אלמלא חופש הביטוי ורפורמות שבוצעו למען העם, ואילולא היו מתנהלים במצרים מהלכים למען חיזוק החברה. כנשיא, הדגשתי בעבר ועודי מדגיש כי אני תומך ודבק בריבונות העם ובחופש הביטוי - כל עוד הדבר נעשה במסגרת החוק וכיבודו. קיים קו דק בין חופש לאנרכיה, ואני לחלוטין בעד זכותו החופשית של האזרח להביע את דעתו, אך בד בבד מדגיש כי הדבר צריך להיעשות במסגרת שמירה על ביטחונה של מצרים ויציבותה. אל להפגנות גם לאיים על המשטר ועל שלום החברה.

מצרים היא המדינה הגדולה באזור - מבחינת אוכלוסייה, מבחינת התפקיד שלה באזור ובמידת כובד משקלה והשפעתה. אנו מדינת חוק, ועלינו להיזהר ממה שמתרחש סביבינו, במקרים דומים בהם העמים הובילו לאנרכיה. לא הושגה במקרים הללו דמוקרטיה, וגם היציבות לא נשמרה.

אזרחים יקרים, ההפגנות הללו באות על מנת להביע שאיפות לגיטימיות לצמצום האבטלה בצורה מהירה יותר, לשיפור חיי היומיום ולמאבק בעוני ובשחיתות. אני מודע לשאיפות הללו של העם, ויודע היטב עד כמה הוא סובל. איני שוכח את השאיפות הללו, איני מנותק מהן, ופועל למענן מדי יום - אך אנו עדיין מתמודדים עם בעיות והמטרות שאנו שואפים להשיג - לא תושגנה באמצעות אלימות ואנרכיה, כי אם באמצעות דיאלוג לאומי ועבודה משותפת ורצינית.

העם המצרי הוא הדבר היקר ביותר שיש למצרים. היא מצפה ממנו שהוא ייצר את עתידה, ומרחיקה ממנה את אלו ששואפים ליצור בה אנרכיה, לגזול את רכוש הציבור והרכוש הפרטי, להצית אש ולהרוס מבנים ברחובות.

אני משוכנע לחלוטין כי ניתן להמשיך ברפורמה הפוליטית, הכלכלית והחברתית - למען חברה מצרית חופשית, דמוקרטית ופתוחה לעולם. תמיד פיקחתי על מדיניות הממשלה בתחום הרפורמה הכלכלית, כדי שזו לא תחריף עוד יותר את מצב העוני ואת סבלם של בני עמנו. אנו ממשיכים בתכניות שלנו לצמצום העוני, לספק יותר מקומות עבודה, וגם בתחום ההשכלה, הבריאות והשיכון - למען הצעירים והאזרחים. הכל במטרה לשמור על מצרים יציבה ובטוחה.

כל אשר התרחש בהפגנות עלול להיות חמור ממעשי שוד, אנרכיה והצתות - הוא עלול לערער את יציבות המשטר. אני דוחק בכל אזרח מצרי לכבד את האינטרס הלאומי ולשמור על האומה שלו. לא באמצעות הצתת אש ופגיעה ברכוש פרטי או ציבורי.

אזרחים יקרים, אני פונה אליכם היום לא רק כנשיא מצרים, אלא כמצרי שרוצה להמשיך בחייו בשקט במדינה. צלחנו בעבר זמנים קשים כאומה אחת וכעם אחד, שיודעים את הדרך המאוחדת והמטרות המשותפות.

נמשיך ברפורמה ובצעדים חדשים שידגישו עד כמה אנו מכבדים את חופש מערכת המשפט; צעדים חדשים לעבר דמוקרטיה רבה יותר, ויותר חופש לאזרח; צעדים חדשים למאבק באבטלה, העלאת איכות החיים, הרחבת השירותים לאזרח וצעדים חדשים להתמודדות משותפת עם העוני.

בחירותינו ומטרותינו הן שתגדרנה את דרכנו ועתידנו. אין כל דרך להשיג זאת, אלא באמצעות חשיבה ועשייה. נשמור על אשר השגנו עד כה, ומכאן נמשיך לפעול למען עתיד האומה שלנו. האירועים היום ובימים האחרונים פגעו ברגשותיהם של רבים מבני העם המצרי, החוששים לגורלה ולעתידה של מצרים, וחוששים כי יחריפו מעשי האלימות, האנרכיה וההרס. אני נושא באחריות בראש ובראשונה בשמירה על ביטחון האומה והאזרח, ולא אאפשר זאת לעולם. לא אאפשר לפחד הזה להתפשט בקרב אזרחנו.

דרשתי מהממשלה להגיש את התפטרותה היום, ומחר אמנה ממשלה חדשה, לה יינתנו הנחיות ברורות ומוגדרות לטיפול בסוגיות העומדות בראש סדר העדיפויות הלאומי הנוכחי. אני שב ומדגיש, כי איני מזלזל בקבלת החלטות שיבטיחו לכל מצרי ומצרית את ביחטחונם. אני אגן על ביטחונה של מצרים, יציבותה וביטחונו של העם המצרים. זוהי האחריות לה נשבעתי עם כניסתי לתפקיד.

אללה ישמור על מצרים ועל העם המצרי, ויוביל אותם בדרך הנכונה. שלום לכם, רחמי אללה וברכותיו".

לצפייה במפת המהומות במצרים לחצו - כאן

רוצים לקבל עדכונים שוטפים על ההפיכה במצרים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מהומות במצרים - סיקור מיוחד:

אירן למצרים: "לא לנהוג באלימות כלפי מפגינים"

צפו: נאומו המלא של הנשיא מובארק

מיוחד: ניתוח שפת גופו של מובארק

מיוחד מקהיר: מתכוננים לקראת המשך המחאה

כיצד הפילו את האינטרנט במצרים?

המדריך המלא להפיכה במצרים

אובמה למובארק: "עמוד מאחורי ההבטחות"

מובארק: "אני נשאר, הממשלה מפוטרת"

"מה שקורה במצרים מסוכן לישראל"

צפו: מפת המהומות ברחבי מצרים

מצרים: דיווח מיוחד מלב המהומות

פרשנות: ארה"ב מפקירה את מובארק

קלינטון: "יש לאפשר את ההפגנות"