נאומו של מובארק לא נראה כנאום של אדם מתוח או לחוץ, גם לא אדם מובס. מובארק בהחלט מפגין כאן שליטה עצמית וניסיון להקרין בטחון עצמי. מובארק עושה זאת על ידי קול יציב ורגוע, ושפת גוף שקטה ומתונה. אך הבעת פניו הקפואה, וגלגלי עיניו המורמים מעלה כך שרואים חלק נרחב מן הלבן שבעין שמתחת לגלגל העין מסגירים - האיש מצוי בדיכאון עמוק.

צפו בנאום המלא של הנשיא מובארק

בשל כך, אין בנאומו התלהבות או הצלחה בסחף של הצופים, ואפשר להגיד אפילו שהנאום משמים. אמנם במהלך הדברים ישנן הרמות ידיים מועטות, ככל שהנואם ממשיך, אבל הרמת היד כה נמוכה שהיא מחזקת את הרושם של נמיכות רוח ואינה מצליחה לגרום לתגובה אמוציונאלית כלשהי. שפת הגוף הקפואה, והמונוטוניות של הדיבור גורמים לניתוק של הצופה מן הדובר.

מובארק צמוד לחלוטין לדף הנייר, ועושה רושם שבמשולש: מובראק, הנאום הכתוב והקהל, הוא מרוכז רק בשניים הראשונים, ומנותק מן הקהל. הרצת הנאום בהילוך מהיר מראה כי לכל אורך הנאום מובארק מתנדנד מצד לצד, מה שיכול להצביע על התלבטות בין שתי אופציות, ומצב נפשי לא יציב.

לסיכום נגיד שזהו לא נאום של אדם שבור. אין גם סימנים של חולשה, פחד, לחץ או מתח, יש החזקת גוף יציבה וזקופה. אך זה נאום של אדם מדוכא מאוד, מנותק מעצמו ומקהלו.

צבי מזאל, שגריר ישראל לשעבר במצרים הוסיף כי להערכתו "מובארק נראה חמור סבר ולא נראה שבור. מובארק דיבר לעניין במהלך הנאום ולא נראה כמנהיג שמוכן לעשות ויתורים. נשיא מצרים מפנה אצבע מאשימה כלפי המפגינים, ולמעשה מתחיל דיאלוג בין המפגינים לבינו", אמר מזאל.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

לאתר של גבריאל רעם, מרצה ומומחה לתקשורת אל מילולית

מהומות במצרים - סיקור מיוחד:

מיוחד מקהיר: מתכוננים לקראת המשך המחאה

כיצד הפילו את האינטרנט במצרים?

המדריך המלא להפיכה במצרים

אובמה למובארק: "עמוד מאחורי ההבטחות"

מובארק: "אני נשאר, הממשלה מפוטרת"

"מה שקורה במצרים מסוכן לישראל"

צפו: מפת המהומות ברחבי מצרים

מצרים: דיווח מיוחד מלב המהומות

פרשנות: ארה"ב מפקירה את מובארק

קלינטון: "יש לאפשר את ההפגנות"